Вівторок, 14 Травня

21 червня на Дніпропетровщині, поблизу Нікополя, під час археологічного досліждення кургану Товста Могила, Борис Мозолевський знаходить унікальну нагрудну прикрасу скіфського царя IV століття до н. е. – золоту скіфську пектораль, повідомляє «Дніпро Регіон».

Скіфська золота пектораль:

Така пектораль – єдина в світі. Вага виробу 1150 г, а в діаметрі склала 30,6 см. Зроблена із золота 958 проби. Техніки виготовлення: лиття за втраченою восковою моделлю, карбування, гравіювання, філігрань, паяння, інкрустація кольоровими емалями.

На думку вчених, пектораль була виготовлена грецькими майстрами-торевтами на замовлення скіфської знаті у другій чверті IV століття до н. е. в ювелірних майстернях Афін або Пантікапея.

Найбільшої довершеності стародавній геній досяг у зображенні сцен із життя скіфів, вміщених у верхньому ярусі. В центрі його двоє оголених до пояса чоловіків шиють сорочку з овечої шкури. Обабіч стоять свійські тварини. Між ними— два юних скіфи доять овець. На схід від центральної гробниці виявлено дві кінські могили з похованням шести коней. Збруя їх пишно оздоблена золотими, срібними і бронзовими прикрасами. Коней на тому світі мали обслуговувати троє забитих слуг.

Борис Мозолевський – археолог, дослідник скіфських курганів, поет

Борис Мозолевський, народився 4 лютого 1936 року, був відомим археологом, дослідником скіфських курганів та поетом. Він очолив експедицію, яка у 1971 році зробила відкриття багатого скіфського поховання в Товстій Мозолі, зокрема знаменитої Пекторалі. Це знахідка принесла йому велику славу і визнання. Золотк пектораль Борис Мозолевський знайшов у 49 років.

Після успішних розкопок Товстої Могили Борис Мозолевський отримав посаду молодшого наукового співробітника Інституту археології АН УРСР. Йому була надана трьохкімнатна квартира, зарплата у розмірі 200 карбованців, а також 500 карбованців премії. Проте, кажуть, що премію змусили віддати у фонд миру. Незважаючи на тиск з Москви, сам скарб залишився в Києві.

У подальшому Борис Мозолевський став визнаним дослідником скіфських курганів. У 1980 році він захистив кандидатську дисертацію, присвячену скарбам з Товстої Могили. З 1986 року і до кінця своєї кар’єри він працював завідувачем відділу, а потім сектора скіфської археології Інституту археології НАН України. Він також був прийнятий до Спілки письменників України.

Борис Мозолевський мав значний досвід роботи в польових дослідженнях скіфських курганів. Його дослідження допомогли визначити характерні ознаки для візуального розпізнавання таких курганів без проведення розкопок. Це дозволило йому виявити понад 60 скіфських курганів у різних областях України. Серед цих курганів він знайшов 23 царські скіфські поховання, що було великим досягненням.

Одним з особливих досягнень Бориса Мозолевського були розкопки кургану Соболева Могила, які відбулися влітку 1991 року. У цьому кургані було знайдено багате поховання скіфського жерця, дівчинки і хлопчика. У похованні знайдено численні цінності, включаючи золоту гривну, браслети, футляр для лука і стріл, нагайку, меч та ритуальний посуд. Це було унікальне відкриття, яке Борис Мозолевський прагнув докладно вивчити і осмислити.

Крім своїх наукових досягнень, Борис Мозолевський також був талановитим поетом. Він написав кілька збірок поезій, які були присвячені історії України та сучасності. Деякі з його віршів були написані українською мовою, а інші – російською. Він також автор книги про археологічні знахідки України з назвою «Скіфський степ».

Борис Мозолевський помер 13 вересня 1993 року і був похований на Байковому кладовищі у Києві. Він залишив значний слід у світі археології, поезії та культурної спадщини України.

Національний музей історії України оголосив 21 червня Днем пекторалі.

Раніше ми писали:

Сьогодні історична дата: 51 рік тому на Дніпропетровщині знайшли Золоту Пектораль

На Дніпропетровщині знайшли скіфську пектораль: які таємниці приховує Нечаєва Могила

На Дніпропетровщині знаходиться найбільший курган у всій Євразії: надзвичайна історія (Фото)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: