П’ятниця, 22 Листопада

Цього року Преображення Господнє 2023 припадає на 19 серпня, в наступному 2024 році, православна церква України та віряни будуть відзначати 6 серпня.  В народі свято називають Яблучний Спас, який відзначаються в період Успенського посту. Чому в церкві освячують фрукти, а саме яблука та виноград,  розкаже «Дніпро Регіон».

Про свято Преображення Господнє

Наближається велике дванадесяте свято – Преображення Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа Як розповідає Святе Євангеліє, Ісус взяв з собою на гору Фавор трьох своїх учнів Петра, Якова та Іоанна і преобразився перед ними. Тим самим Він укріпив віру апостолів перед своїми добровільними стражданнями.

Чому освячують яблука та виноград

З цим свято пов’язано багато побожних благочестивих звичаїв. Найрозповсюдженим є освячення винограду, яблук та інших фруктів. Цей звичай є стародавнім, і прийшов на нашу землю із Греції, звідки ми прийняли і богослужбовий устав. Саме там, у цей час дозрівав новий врожай винограду. Тому побожні виноградарі перші зібрані плоди приносили до храму, із подякою Богові, освячували їх. На наших землях раніше не повсюди ріс виноград, а тому до храму приносили найбільщ поширеніші плоди – яблука, які також дозрівали у цей час.Традиція приносити Богу частину від плодів своєї праці сягає своїм корінням у глибоку давнину. Як свідчить Священне Писання ще в Старому завіті, нащадки прабатьків Авель і Каїн принесли в дар Богові плоди від землі, та молоду овечку, первородну від стада. Звідси і пішли відомі усім різні жертвоприношення. З пришестям у світ Спасителя жертвоприношення втратили свою силу. Адже Сам Христос приніс себе в жертву за всіх нас. Тепер же у християнських храмах звершується лише одна Безкровна Жертва – Таїнство Святої Євхаристії.

Благословіння плодів першого врожаю – це не жертва, а подяка Богові за милість і можливість виростити і зібрати цей врожай. Бо ж саме Господь посилає на землю дощ, зігріває її сонячним промінням, і дає всі умови для того щоб сама земля приносила добрі плоди для людей. Люди ж зі своєї вдячності приносять ці перші плоди своєї праці Богові, водночас просячи Його благословення на майбутню працю. Саме цією думкою наповнені молитви, які читає священник на освячення плодів на свято Преображення.

З часом традиції змінювались. В наш час не лише землероби і виноградарі освячують плоди, а і всі люди. Самі ж плоди здебільшого придбані на ринках чи в супермаркетах. Проте це не змінило головного змісту самої традиції – подяки Богові за його щедру милість і різноманітні плоди. Частину з них побожні християни жертвують на храм, частину роздають потребуючим, а інше – з благовінням споживають зі своїми рідними і близькими.

Хоча у цих традиціях немає нічого поганого, проте подекуди вони витісняють головний зміст самого свята. Він же не в яблуках, а в Христі, Преображення якого ми святкуємо і прославляємо. Тож святкуючи і дотримуючись добрих традицій, прославимо Спасителя нашого і попросимо Його дарувати нашій Батьківщині Перемогу, а всім нам справедливий мир, радість, злагоду та спокійне життя.

За матеріалами Дніпровської єпархії Православної Церкви України

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: