Середа, 15 Травня

Медовий Спас він же Маковій – це одне з найважливіших християнських свят. У 2023 році Медовий Спас припадає на 14 серпня. За новим стилем після 1 вересня 2023 року ми будемо святкувати це важливе церковне свято 1 серпня. Медовий спас або Маковія — перше з трьох літніх свят, які вшановують Спасителя.

Про історію свята Маковія або Медового Спаса, про те що святять у церкві, з чого складається”маковейчик” та що не можна робити 14 серпня в матеріалі від «Дніпро Регіон».

Історія свята Медовий Спас або Маковія

Перший медовий Спас або Маковія відзначають 14 серпня. З цього дня починається «Спасівка» або великий Успенський піст, який триватиме до 28 серпня (2 тижні) до свята Успіння Пресвятої Богородиці. В цей день прийнято відвідувати богослужіння та освячувати кошик продуктів.

Свято Маковія у церковному календарі має назву «День семи мучеників Маковіїв, їхньої матері Соломонії та їхнього учителя Єлеазара». Ці святі в 166 році до н. е. загинули мученицькою смертю за свою віру в Бога. 14 серпня церква вшановує їхню пам’ять. В народі вважалося, що саме в цей період на полях уже починає дозрівати мак. Тому назва утворилася шляхом накладання слова “мак” на ім’я Макавей.

Назва “Медовий спас” — народна. З’явилася вона тому, що саме цього дня в церквах освячують різнотрав’я, мед, воду, влаштовують хресні походи до водойм. Саме в цей період починається збирання меду з вуликів.

Що святять на Маковія  –  Медовий Спас

Віряни вважають свято Маковія одним з найшановніших. З давніх-давен на свято Спасу люди вшановували Богів Спасів та дотримувалися давніх традицій: освячували в церкві різні продукти, досхочу їли мед, овочі та фрукти з нового врожаю.

Перший Спас має також назву «Спас на воді», бо за давніми повір’ями, саме цього дня князь Володимир прийняв хрещення. Раніше у стародавньому Києві на Маковія освячували воду в Дніпрі. Тому зараз в церкві також обов’язково треба освячувати воду.

Свято першого Спасу приходиться на період дозрівання маку, тому на Маковія у церквах обов’язково святять мак або випічку з маком.

За давніми традиціями, на Медовий Спас віряни приносять у храм для освячення мед нового врожаю та запашні букети з трав, так звані «маковійчики». Здавна люди вважали, що якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути й господарство.

Обов’язковою складовою у букеті для освячення «маковійчика» є великі достиглі голівки маку.Також до букету додають:

  • гвоздики;
  • айстри;
  • чорнобривці;
  • барвінок;
  • василькі;
  • різні трави – м’яту, чебрець, полинь, любисток та колоскі пшениці.

Після освячення “маковійчика” варто покласти за іконами і зберігати його до наступного року. Деякими освяченими травами можна користуватися при хворобі, бо трави мають цілющі властивості. Освяченим маком прикрашають кімнати, а навесні висівають на городі. Також маком на свято Спасу посипають біля порогу, щоб захистити домівку від злих духів. Після цього букет ставлять в оселі і зберігають цілий рік. Викидати торішній букет заборонено. Його потрібно спалити.

Що не можна робити в свято 14 серпня Медовий Спас – Маковія

  1. Не можна купатися бо можна потонути чи захворіти.
  2. Не можна у цей день голосно говорити, галасливо святкувати.
  3. Не можна сваритися, лаятися чи бажати комусь зла.
  4. Не можна працювати та прибирати в будинку: подібні справи краще завершити напередодні.
  5. Не можна вживати м’ясні, рибні страви. Вся їжа на столі повинна бути пісною. У цей день починається суворий Успенський піст, тому потрібно дотримуватись правил харчування.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: