Четвер, 2 Травня

У Дніпрян влітку сушена та в’ялена рибка користується найбільшим попитом. Проте, мало хто замислюється над тим, що улюблений смаколик може стати фатальним. Відомі непоодинокі випадки, коли людина поївши риби, опинялась в реанімації, були пацієнти, яких, на жаль, врятувати не вдалось, повідомляє Дніпро Регіон.

Що таке ботулізм

“Звертаємо увагу всіх громадян, що ботулізм – це харчове отруєння, яке може призвести до тяжких наслідків.

Найкращий спосіб захистити своє здоров’я – утримуватися від вживання їжі, про якість якої споживачу достаменно невідомо!

Проблема харчових отруєнь, викликаних збудником ботулізму з року в рік залишається актуальною”, – розповіла Галина Шамичкова, завідуюча відділенням ОНІ лікар-епідеміолог ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України.

Ботулізм — це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксин; мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти, його не можна визначити за кольором або смаком.

Статистика захворюваності на ботулізм по Дніпропетровській області 

2016 рік: випадків 6, потерпілих 6, дітей 0, померло 3 дорослих.

2017 рік: випадків 3, потерпілих 6, дітей 3, померло 0.

2018 рік: випадків 4, потерпілих 4, дітей 0, померло 0.

2019 рік: випадків 10, потерпілих 10, дітей 0, померло 1 дорослий.

2020 рік: випадків  2, потерпілих 2, дітей 0, померло 0.

2021 рік: станом на 01.06.2021 року – випадків  1, потерпілих 1, дітей 0, померло 0

Всі випадки у побуті. В основному, це зумовлене споживанням в’яленої чи копченої риби, що виготовлена в домашніх умовах.

У цьому році зафіксовано один випадок ботулізму

В поточному році захворів чоловік у віці 39 років. Копчену рибу придбано у місті стихійної торгівлі на території Нікопольського району. Перші симптоми захворювання виникли через 24 год – домінуючі симптоми: порушення зору, сухість у роті, диплопія. Хворому була введена протиботулінічна сиворотка (антитоксин). Лікування у стаціонарі 2 тижня, – повідомила Наталя Курбатова, лікар з гігієни харчування відділу санітарно гігієнічних досліджень.

Причини ботулізму

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, рідше  овочі. Збудник хвороби розмножується в анаеробному стані (без доступу кисню) та при порушенні санітарних правил приготування чи зберігання їжа може обсіменятися токсином ботулінуса.

В основному ботулізм викликається різними баночними консервами, особливо домашнього приготування, через недостатню стерилізацію їх; ковбасами внаслідок неправильного зберігання; рибою в’яленою, солоною в результаті порушень правил улову, оброблення та зберігання.

Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так само рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.

Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані із уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.

Симптоми ботулізму:

  • порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
  • сильно виражена сухість у роті;
  • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
  • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
  • запаморочення;
  • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
  • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Лікування ботулізму

Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину (синоніми: сироватка, імуноглобулін).

З метою попередження захворювань на ботулізм, не рекомендується виготовляти в домашніх умовах та купувати у приватних осіб:

  • солону, в’ялену та копчену рибу, копчені м’ясопродукти;
  • консервувати в герметично закупорених банках м’ясо і рибу, які є найбільш сприятливим середовищем для розвитку збудника ботулізму;
  • консервувати гриби, овочі та фрукти, при переробці яких неможливе повне звільнення від залишків землі та піску, що вміщують спори. Такі продукти краще заготовляти про запас шляхом маринування або соління з домішками кислоти та солі, обов’язково в тарі, відкритій для доступу кисню;
  • не купувати на ринках у приватних осіб, тим більше у місцях не санкціонованої торгівлі м’ясні, грибні, овочеві, фруктові консерви, герметично закупорені в банки, а також рибу солону, в’ялену та копчену, копчені м’ясопродукти, приготовлені в домашніх умовах;
  • не купувати консерви у бмбажних банках і з наявністю плісняви.

 Не допустити виникнення захворювання на ботулізм значно легше, чим лікувати.

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

При виникненні захворювання підозріла продукція повинна бути вилучена й піддана лабораторному контролю. Діагностичні дослідження біоматеріалу від хворих та  дослідження продуктів харчування  на ботулізм в області  проводяться у лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України», яка атестована на даний вид досліджень та акредитована в системі ISO17025.

Телефон для довідок – (056 )731-96-81, (056) 731-95-57.

Раніше ми писали Буде багато козячого сиру, як у Франції: на Дніпропетровщині фермери нарощують поголів’я кіз

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: