Вівторок, 26 Листопада

29 серпня православна церква та віряни вшановують подію Перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного Образа Господа нашого Ісуса Христа. В народі це свято називають 3-й спас або Горіховий чи Хлібний. Про свято  Спас Нерукотворний, про прикмети та що можна і не можна робити 29 серпня читайте в матеріалі «Дніпро Регіон».

Що значить Спас Нерукотворний:

29 серпня згадується подія Перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного Образа Господа нашого Ісуса Христа, що відбулася в 944 році.

Це свято в народі називають 3-ім Спасом. Передання свідчить, що за часів проповіді Спасителя в сирійському місті Єдесі правив Авгар.

Він був вражений по всьому тілу проказою. Чутка про великі чудеса, творені Господом, поширилася по Сирії (Мт. 4, 24) і дійшла до Авгаря. Не бачачи Спасителя, Авгар увірував в Нього як в Сина Божого і написав листа з проханням прийти і зцілити його. З цим листом він послав до Палестини свого живописця Ананію, доручивши йому написати зображення Божественного Вчителя. Ананія прийшов до Єрусалиму, і побачив Господа, оточеного народом. Він не міг підійти до Нього через великий натовп людей, що слухали проповідь Спасителя. Тоді він став на високому камені і спробував здалеку написати образ Господа Ісуса Христа, але це йому ніяк не вдавалося. Спаситель Сам покликав його, назвав по імені і передав для Авгаря короткий лист, в якому, похваливши віру правителя, обіцяв надіслати Свого учня для зцілення від прокази та настанови для спасіння.

Потім Господь попросив принести воду і убрус (полотно, рушник). Він умив обличчя, витер його убрусом, і на ньому відбився Його Божественний Лик.

Рушник і лист Спасителя Ананія приніс до Єдеси. З благоговінням прийняв Авгар святиню і отримав зцілення; лише мала частина слідів страшної хвороби залишалася на його обличчі до приходу обіцяного Господом учня. Ним був апостол від 70-ти святий Фадей (пам’ять 21 серпня), який благовістив Євангеліє і хрестив наверненого Авгаря і всіх жителів Єдеси. Написавши на Нерукотворному Образі слова “Христе Боже, кожен, сподіваючись на Тебе, не посоромиться”, Авгар прикрасив його і встановив у ніші над міськими воротами.

Багато років жителі зберігали благочестивий звичай поклонятися Нерукотворному Образу, коли проходили через ворота. Але один з правнуків Авгара, що правив Єдесою, впав у ідолопоклонство. Він вирішив зняти Образ з міської стіни. Господь наказав у видінні Єдеському єпископу приховати Його зображення. Єпископ, прийшовши вночі зі своїм кліром, запалив перед ним лампаду і заклав глиняною дошкою і цеглою. Минуло багато років, і жителі забули про святиню. Але ось, коли у 545 році перський цар Хозрой I обложив Єдесу і становище міста здавалося безнадійним, єпископу Евлавію з’явилася Пресвята Богородиця і повеліла дістати з замурованої ніші Образ, який врятує місто від ворога.

Розібравши нішу, єпископ знайшов Нерукотворний Образ: перед ним горіла лампада, а на глиняній дошці, що закривала нішу, було подібне ж зображення. Після здійснення Хресного ходу з Нерукотворним образом по стінах міста перське військо відступило. В 630 році Єдесою оволоділи араби, але вони не перешкоджали поклонінню Нерукотворному Образу, слава про який поширилася по всьому Сходу.

У 944 році імператор Костянтин Багрянородний (912-959) побажав перенести Образ до тодішньої столиці Православ’я і викупив його у еміра – правителя міста. З великими почестями Нерукотворний Образ Спасителя і той лист, який Він написав Авгарю, були перенесені до Константинополя духовенством. 29 серпня Образ Спасителя був поставлений в Фароській церкві Пресвятої Богородиці.

Що можна робити 29 серпня

  • У цей день можна займатися посівними роботами. Предки вірили, що в цей час пора завершувати збір пшениці і починати посадку озимих.
  • 29 серпня заведено пекти пироги і хліб. Робити це було прийнято з нового врожаю.
  • У цей день потрібно відвідати церкву. Віруючі відправлялися в храм на ранкову службу після якої освячували випечені хліба з нового зерна.
  • Також варто купити полотняний виріб. Вважається, що саме на полотняну тканину відбився образ Ісуса.
  • Потрібно збирати горіхи з 29 серпня. На них можна навіть поворожити. Потрібно зірвати горіх і загадати бажання. Якщо горіх виявиться зрілим, то все виповниться. Якщо горіх гнилий або порожній – не виповниться.
  • 29 серпня потрібно помитися в лазні. Обов’язково потрібно паритися з віниками з ліщини. Предки вірили, що це захисти від пристріту.

Що не можна робити 29 серпня

1. Не можна 29 серпня працювати по дому. У Горіховий Спас вся сім’я повинна бути зайнята роботами на вулиці.

2. Не можна 29 серпня лаятися, лихословити і бажати зла. Це може принести невдачі.

3. Не можна 29 серпня переїдати. Попри те, що Успенський піст закінчився, але не можна дозволяти собі віддаватися обжерливості.

4. Не можна 29 серпня скупитися, особливо на горіхи. Краще з’їсти перший горіх, а другий віддати комусь. Це захистить від пристріту і псування.

Прикмети 29 серпня

  • Якщо в цей день багатий урожай горіхів, то в наступному буде і багатий урожай пшениці.
  • Якщо попався червивий горіх, то чекати нещастя.
  • Якщо в цей день йде дощ і виблискують блискавки, то осінь буде теплою.
  • Якщо журавлі летять на південь, то будуть заморозки на Покрову.
  • Якщо в цей день тепло і сонячно, то бабине літо буде раннім.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: