18 жовтня – день святого апостола та євангелиста Луки. Ким був Лука, чи дійсно він першим іконописцем, який написав ікону Пресвятої Богородиці, де знаходяться святі мощі святого, про прикмети на 18 жовтня, що можна і не можна робити в день святого апостола та євангеліста Луки, розповість «Дніпро Регіон».
Він народився в сирійському місті Антіохії. Батьки його не належали до єврейського племені: про це свідчить частково саме ім’я Лука, скорочене від латинського слова Лукан, а особливо одне місце з послання апостола Павла до колосян, де святий Павло відокремлює Луку від юдеїв (Кол. 4, 10-15).
Християнство він прийняв, вірогідно, в Антіохії від учнів Христа, які там, по смерті св. першомученика Стефана, проповідували Євангеліє. Припускають, що в Антіохії святий Лука познайомився з апостолом Павлом і став його сподвижником у другій апостольській подорожі. Потім Священне Писання згадує його і в третій апостольській подорожі апостола Павла, а також у римській в’язниці Павла. Святий Лука залишився при святому апостолі Павлові аж до його смерті. Апостол Павло у своїх Посланнях часто згадує “улюбленного Луку”, свого “співпрацівника й лікаря”. Св. Лука мав освіту і власне Євангеліє написав грецькою мовою. Із всіх євангелистів він найліпше дотримується історичності в нашому розумінні.
Його Євангеліє скероване до всіх народів, особливо до грішників, яким він подає зворушливі проповіді Ісуса Христа чи події з його життя, такі як: про блудного сина, про грішницю яка розкаялася та ін.
Також він є автором книги Діянь святих апостолів. Ця книга була написана прекрасною грецькою мовою і присвячена одному відомому християнинові на ім’я Феофіл. У ній розповідається про зішестя Святого Духа на апостолів у день П’ятидесятниці та поширення Церкви Христової серед язичників.
Святого Луку також називають одним із перших іконописців. Згідно передання він написав ікону Пресвятої Богородиці.
Після смерті святого апостола Павла святий Лука, як свідчить святий Епіфаній, проповідував у Далматії, Італії і Македонії.
Де помер євангелист Лука – достеменно невідомо. Згідно з одними джерелами, він помер природною смертю у вісімдесят років у Фивах Виотійських. Святий Григорій Богослов стверджує, що євангелист Лука закінчив свій подвиг мученицькою смертю в Патрах Ахайських.
Мощі святого євангелиста Луки за правління Констанція, сина святого Костянтина Великого, було перенесено до Царгорода і поховано в церкві святих Апостолів, згідно з одними джерелами у 357 р, а згідно з іншими – у 360 р. Під час їх перенесення сталося багато чудес, серед інших зцілився один тяжко хворий на ім’я Анатолій.
У другій половині 4 століття, як повідомляє святий Єронім, його мощі перенесено до церкви 12 Апостолів у Константинополі. З 12 століття його мощі знаходяться у Падуї, у церкві святої Юстини.
У 1998 році вперше за 600 років було відкрито саркофаг у Падуї, та досліджено мощі за допомогою судової медицини.
Встановлено, що череп, який знаходиться у Празі та частина мощей у Падуї належать до одного тіла. Внаслідок дослідження ДНК всі ознаки вказують на сирійське походження, чим підтверджено відповідний опис у Біблії. Вік мощів становить приблизно 1900 років.
Що можна робити 18 жовтня
- У цей день потрібно купити цибулю і укласти її в погребі для тривалого зберігання.
У цей день також потрібно з’їсти трохи сирої цибулі. Вважалося, що цибуля подарує людині здоров’я на цілий рік. - У цей день потрібно піти церкву і помолитися апостолу. У нього можна попросити про благополуччя в родині.
- У цей день можна почати малювати ікону. Вважається, що зробити це зможе лише по-справжньому чистий душею людина.
Що не можна робити 18 жовтня
1. Не можна 18 жовтня плакати. Вважається, що в такому випадку весь листопад доведеться провести в сльозах.
2. Не можна 18 жовтня вживати гостру їжу. Якщо порушити заборону, то можна захворіти.
3. Не можна 18 жовтня позичати сіль. Давати її не варто навіть близькій людині. Вважається, що такий жест може стати причиною втрати сімейного щастя.
4. Не можна 18 жовтня залишати відкритими вікна і двері. Вважається, що через них в будинок може пробратися нечиста сила.
5. Не можна 18 жовтня залишати одяг на вулиці або балконі. Вважається, що він може залучити нещастя.
Прикмети 18 жовтня
- Якщо в цей день сніг не випав, то зима буде пізньою.
- Якщо кінь голосно фиркає, то буде потепління.
- Якщо хмари пливуть з півночі на південь, то погода буде сонячною.
- Якщо місяць блідий і мутний, то погода буде дощовою.