13 серпня – день пам’яті святого преподобного Євдокима Каппадокіянина. У народному календарі – Євдокимів день. Він є останнім перед Успенським постом. Про тем ким був святий Євдоким, про прикмети та заборони 13 серпня читайте у матеріалі «Дніпро Регіон».
Ким був святий преподобний Євдоким Каппадокіянин
Праведний Євдоким, уродженець Каппадокії (Мала Азія), жив у IX столітті в царювання імператора Феофіла (829-842). Він був сином благочестивих християн Василя і Євдокії, знатних родом і відомих імператору. Праведне життя святого Євдокима присвячене служінню Богу і допомозі ближнім. Давши обітницю безшлюбності він уникав розмов з жінками і не дивився на них.
Він розмовляв тільки зі своєю матір’ю, яку глибоко шанував.
За доброчесне життя імператор призначив святого Євдокима правителем Харсіанської області. Виконуючи свої обов’язки як Божий слуга, праведний Євдоким керував людьми і судив їх справедливо і з лагідністю, піклувався про бідних, про сиріт і вдів, був захисником скривджених. Особисті християнські подвиги, які він ніс потай, були відомі тільки Богу.
Своїм бездоганним життям Євдоким догодив Богу, і Господь покликав його в 33-річному віці. Лежачи на смертному одрі, святий Євдоким заповідав покласти його в труну в тому одязі, в якому застане його смерть. Потім він вислав всіх з кімнати і просив Господа в молитві, щоб його смерть ніхто не бачив, як ніхто не бачив його таємних подвигів за життя.
Домашні поховали його, як він заповідав їм. Відразу ж після смерті праведного Євдокима від гробу його стали відбуватися чудеса, багато хворих зцілювалися, слава про дивовижні зцілення зростала.
Через 18 місяців з Константинополя, куди після смерті святого переселилися його батьки, прийшла вклонитися мощам мати святого Євдокима. Вона наказала зняти камінь, відкопати землю, відкрити труну, і всі побачили обличчя святого, світле, як живе, зовсім не займане тлінням. Великі пахощі виходили від нього. Труну з мощами винесли з землі наверх. Святого переодягли в новий одяг. Мати хотіла взяти мощі сина до Константинополя, але місцеві жителі не дали вивезти дорогу для них святиню.
Однак через деякий час ієромонах Йосип, що жив і служив при гробі святого, все ж відвіз мощі святого Євдокима до Константинополя. Там вони були покладені в срібній раці в церкві Пресвятої Богородиці, побудованої батьками праведника.
Прикмети 13 серпня
- Якщо в цей день сильний вітер, то зима буде сніжною.
- Якщо над лісом піднявся туман, то урожай грибів буде хорошим.
- Якщо за вітром літає павутина, то день буде теплим.
- Якщо в полі багато бджіл, то день буде спекотний.
- Якщо мурахи закладають вхід в мурашник, то буде дощ з грозою.
Що не можна робити 13 серпня
1. Не можна 13 серпня пити алкоголь. Важливо очистити організм від нього перед початком Успенського посту.
2. Не можна 13 серпня відмовляти в допомозі бездомним і жебракам. Відмова в допомозі може накликати проблеми зі здоров’ям.
Що можна робити 13 серпня
- У цей день потрібно з’їсти сиру ріпу. Це може залучити удачу в будинок.
- 13 серпня можна починати збирати урожай. Предки в цей день робили заготовки на зиму: варення з ягід, квас.
- Це найкращий день для нових звершень. Вважається, що 13 серпня можна починати нові справи і будувати плани на майбутнє, адже все придумане обов’язково принесе щастя.