Понеділок, 28 Липня

Успішне вирощування бройлерів – це завжди компроміс між біологією птиці, технологіями та економікою господарства, де важливо знайти “золоту” середину. І обладнання у цьому ключі відіграє важливу роль. Можна обрати щось навмання, навіть дороге й надійне, але при цьому неправильно змонтувати, можна зекономити і купити сумнівної якості та в подальшому витрачатися на ремонти, а можна одразу встановити таке обладнання, яке і служитиме довго, і мінімізуватиме витрати господарства. Спробуємо розібратися разом з інженерами компанії “ВАДА”, яке ж обладнання обирати для бройлерних ферм із технічного погляду.

Правильна годівниця = сита птиця

На перший погляд, годівниця – проста річ. Але саме на неї припадає близько 15-20% втрат корму у більшості господарств. Найчастіше це пов’язано:

  • з низьким бортиком, і птиця розгрібає їжу;
  • поганим розподілом корму – і в такому разі він не всім одночасно дістається;
  • відсутністю регулювання висоти – для бройлерів різного віку незручно їсти.

“Як на мене, найбільш ефективними є круглі бункерні годівниці з дозованим надходженням та плавним регулюванням. Вони мають менше механічних елементів і добре підходять як для автоматизованих, так і напівавтоматизованих систем”, – розповідає інженер “ВАДА” Олексій Юрченко.

Тому на кількості годівниць не варто економити. Краще встановити більше, і це знизить конкуренцію серед поголів’я за їжу. Буде сита птиця – буде гарний приріст.

Напувалки: яка дрібниця визначає здоров’я

У відкритих поїльних системах вода швидко забруднюється, як наслідок – птиця хворіє на кишкові інфекції. Ніпельні системи краще, але важливо забезпечити стабільний тиск та правильну висоту, аби бройлер зміг легко вдосталь пити, без особливих зусиль.

“Встановлюйте регулятор тиску з фільтром, навіть якщо у вас невелике господарство. Ця інвестиція значно знижує ризики з водопостачанням”, – рекомендує спеціаліст “ВАДА”.

Система вентиляції: чим не можна нехтувати

Чималий відсоток проблем зі здоров’ям птиці не пов’язані з конверсією корму. Дехто недооцінює важливість вентиляції, шукаючи причини падежу чи зниження приросту в інших аспектах вирощування. А дарма! “Як показує досвід, за температури вище 30°C або поганому повітрообміні навіть найкраща генетика не працює”, – переконаний Олексій Юрченко. А що ж тоді ефективне? Вентилятори тунельного типу з датчиком температури, приточні клапани з контролем вологості та автоматичне регулювання швидкості обертів.

Освітлення не лише для зору

Уже на практиці доведено, що освітлення – це не лише про зір та видимість на фермі, а більше про поведінку птиці, її ріст та апетит. Чи відомо вам, що занадто яскраве світло викликає агресію, а тьмяне – млявість. Сучасні LED-системи дозволяють налаштувати інтенсивність, спектр та тривалість дня.

“За моїм спостереженням, оптимальним освітленням є 20-30 люкс та старті і поступове зниження до 5-10 люкс на фініші, з нічною темною фазою”, – ділиться інженер “ВАДА”.

Підлога чи клітка?

Хоч в Україні досі переважає підлогове утримання бройлерів, на великих пташниках активно використовуються кліткові системи. Чому? “Клітка” дає кращу щільність посадки, менший контакт із підстилкою та легше прибирання й обслуговування. Однак такі системи вимагають якісної вентиляції, чіткої автоматизації та стабільного електропостачання.

У будь-якому разі економити на дрібницях не можна, бо потім вони стають причинами великих втрат.

“Адже правильне обладнання – це не просто набір техніки, а система, яка або працює на результат, або створює приховані витрати”, – резюмує Олексій Юрченко.

І лише вам вирішувати, чи стане ця система вашим надійним союзником у виробництві, чи джерелом постійних проблем, які буде важко виявити, але дорого виправляти.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голоси
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: