Субота, 23 Листопада

Вже у ці вихідні православні віруючі відзначать одразу дві важливі дати: День Святої Трійці, а напередодні цього двонадесятого свята буде головний поминальний день року – Вселенська Троїцька батьківська субота. «Дніпро Регіон» розповідає, як правильно поминати покійних родичів та праведно провести цей день.

Коли Троїцька субота у 2022 році?

Цей день поминання входить у великодній цикл, тому дата Троїцької суботи змінюється рік у рік і прив’язана до Воскресіння Христового. Після Великодня має пройти 49 днів або 7 разів по 7, що пояснює слов’янський варіант назви цього поминального дня – Семик.

Вселенської Троїцької батьківської у 2022 році стане субота 11 червня. Вона передує собою входження до Петрова або Апостольського посту, який починається 20 червня 2022 року.

До кінця 2022 року будуть ще інші батьківські дні: Покровська (8 жовтня), Дмитрівська (5 листопада) та Михайлівська батьківські суботи (19 листопада – день, коли поминають усіх, хто загинув у ДТП).

Чим Всесвітня субота відрізняється від звичайної?

Все залежить від важливості батьківської суботи. Оскільки цей день поминання передує майбутній Святій Трійці або П’ятидесятниці, то й дата має особливе значення.

Якщо у звичайну батьківську суботу прийнято вшановувати пам’ять рідних та близьких, то у Всесвітню батьківську суботу християни можуть вшанувати пам’ять не лише близьких, а й усіх віруючих людей. Саме тому вона несе такий вагомий та величний статус – Всесвіт. Але як найправильніше вшанувати пам’ять і чого в жодному разі не можна робити в такому випадку? Як виявилося, традицій та заборон цього дня досить багато.

Правила поминання покійних у Троїцьку батьківську суботу

Для воцерковлених християн Троїцька батьківська субота починається у храмі, де цього поминального дня здійснюють заупокійне богослужіння – особливу вселенську панахиду.

Під час служби в церкві віруючі повинні молитися за своїх покійних батьків, родичів та близьких, можна написати заупокійні записки та поставити свічки.

Варто принести з собою частування, обравши з продуктів тривалого зберігання, наприклад хліб, фрукти, солодощі. Священнослужителі їх освятять і передадуть їжу нужденним.

Троїцька батьківська субота особлива – у церкві дозволяють молитися навіть за неохрещених покійників, а також потопельників та самогубців, що в інші дні заборонено.

Після відвідування храму всією сім’єю люди вирушають на цвинтар. Запалюють лампадки. Якщо прах близької людини лежать у могилі, на неї кладуть хвойні гілки або живі квіти.

Це дуже символічно, оскільки Трійцю називають не лише П’ятидесятницею, а й «зеленим» святом. Наші пращури помітили, якщо в цей день погода буде непогожою, то і осінь буде такою.

Альтернативою для тих, хто не зможе відвідати богослужіння в церкві та цвинтарі, служать молитви «Зі святими упокій» та «Вічна пам’ять». Прочитати їх можна будь-де.

Залишок дня Вселенської Троїцької батьківської суботи, згідно з народними звичаями, прийнято проводити у колі близьких за обіднім столом. Обов’язково подають на перше борщ, солянку або окрошку, на друге – рибу з картоплею або м’ясо з овочами, страви з яєць, салати зі свіжих овочів, холодець, млинці, пироги. Дозволяється трохи занапастити вина.

Цього поминального дня прийнято пригощати цукерками, печивом чи пиріжками друзів, сусідів та знайомих. У деяких регіонах навіть попросять згадати близьких. Вважається, що відмовлятись некоректно. У відповідь слід сказати: «Нехай земля буде пухом».

Як у церкві подати записку про упокій?

Потрібно прийти до храму за 15-20 хвилин до початку богослужіння. У церковній лавці за невелику пожертву можна замовити читання заупокійних молитов священиком.

Існує два типи прохань про покійних – обід і панахида. Перше вважається потужнішим, оскільки імена згадуються над чашею під час приготування Христових Тайн. При поминанні на панахиді співають спеціальний канон, що полегшує долю душ.

Як варіант, ще можна замовити сорокоуст. У такому разі повторюватимуть молитви про покійного протягом 40 богослужінь поспіль.

Записка починається з невеликого хрестика, потім йде рядок «Про упокій» і – список імен стовпчиком. У деяких храмах просять не писати більше 10 імен на аркуші, щоб священикові було зручно читати.

Якщо серед померлих були ченці, ієреї, диякони – їхні імена вказують першими. Кожне має бути повним та відповідати на запитання «кого».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: