Неділя, 22 Грудня

Що обрати для літнього відпочинку в Україні: Залізний Порт, Бердянськ або Мелекіне? Куди краще їхати з дітьми, а що краще для молодіжної компанії? У цій статті ми проаналізуємо переваги та особливості кожного з перерахованих курортів і спробуємо відповісти на поставлені запитання. І почнемо з головного для пляжного туриста – з пляжів, повідомляє Мій Харків із посиланням на медіа-проєкт “Старий Азов”.

Особливості пляжів і моря

Кожен з трьох курортів може похвалитися протяжними піщаними пляжами, іноді дуже широкими, з плавним входом в море. Зупинимося докладніше на кожному з них.

Залізний Порт – це приблизно 4 км піщаних пляжів шириною місцями до 100 метрів, на яких  встановлено кілька хвилерізів, щоб море не розмивало берегову лінію. Загалом це добре, але біля них накопичуються водорості, а це невеликий, але все-таки мінус. Пляжі муніципальні, безкоштовні, в сезон прибираються. Майже на всій протяжності берега встановлені парасольки, тіньові навіси і шезлонги, однак за всі ці блага потрібно платити. Море, загалом, чисте, прозоре і досить мілке – щоб попірнати, доведеться відійти від берега метрів на 10-15. Мінусом, крім камки, є медузи – в останні роки їх особливо багато. Також псує якість відпочинку в Залізному Порту таке явище як апвелінг – різке зниження температури води в морі. Такий великий і непередбачуваний мінус потрібно враховувати, вирушаючи відпочивати на цей чорноморський курорт. Також туристи відзначають кількість людей на пляжах – їх дуже багато, особливо в центрі.

Здається, що цю штуку вже сотні років, але насправді вона набагато молодше

Мелекіне – це приблизно 4 км рівного піщаного з дрібною черепашкою пляжу на березі порівняно прісноводної Таганрозької затоки Азовського моря. Це комфортне місце для відпочинку з дітьми – мілке море добре і швидко прогрівається, глибина наростає дуже поступово, і потрібно прокрокувати приблизно 100 метрів, щоб було по груди дорослій людині. Вода прозор і з невеликою кількастю водоростей. А через близькість до гирла Дону, який несе прісні води в затоку і тим самим знижує його солоність, тут менше медуз, ніж в інших частинах Азовського моря. І це, безсумнівно, є великим плюсом при виборі курорту Мелекіне в якості місця літнього відпочинку.

Пляжі в Бердянську розташовуються як на березі затоки, так і з боку відкритого моря. Практично всі вони, за винятком диких, обладнані навісами, туалетами, кабінками для перевдягання.

Обираючи західне узбережжя (з боку затоки), потрібно враховувати, що пляжі тут багатолюдні, а море мілке і не дуже чисте. Тільки вище морського порту в стороні мікрорайону Лиски людей менше.

Найкращі місця курортного Бердянська знаходяться з боку відкритого моря, а саме на Бердянській косі. У цій частині курорту пляжі не дуже щільно заповнені відпочивальниками, і в основному це гості готелів і баз відпочинку. На цій стороні міста море чисте і досить глибоке, що не дуже підходить для сімей з маленькими дітьми.

Географічне положення і екологія

Всі три курорти розташовані приблизно на одній географічній широті – між 46° і 47° північної широти і знаходяться в південній кліматичній зоні помірного поясу. Зима тут малосніжна, похмура і незатишна. Але нас цікавить літо, а воно у всіх трьох місцях сухе з невеликою кількістю дощів і найвищим рівнем інсоляції – а саме це шукають відпочивальники.

У Бердянську є діючий порт і промислові підприємства, що не найбільш позитивним чином позначається на екології пляжів, розташованих в межах міста на березі Бердянської затоки. Інша ситуація на міських пляжах з боку відкритого моря на Бердянській косі і саме там розташована більшість об’єктів курортної інфраструктури.

Одна з найбільш знакових точок Бердянська

Якщо з точки зору екологічності оцінювати Мелекіне, то варто відзначити, що в безпосередній близькості до села розташована Білосарайська коса з орнітологічним заповідником, що безсумнівний плюс. Однак зовсім поруч (приблизно в 15 км) знаходиться Маріуполь – місто з великими промисловими підприємствами. З цієї причини назвати Мелекіне в повній мірі екологічно чистим курортом не можна і це безсумнівно мінус.

Залізний Порт є найкращим з цієї трійці в плані екології. Хоч в назві села і присутнє слово «порт», його там давним-давно немає, а якщо точніше, то й не було ніколи. Як немає і жодного промислового підприємства поблизу. Зате є Тендрівська коса та однойменна затоку, Чорноморський біосферний заповідник. Також менш ніж в 20 км знаходиться Джарилгачська затока з єдиним незаселеним островом в Європі – островом Джарилгач. А по периметру село оточують степи і сільськогосподарські поля.

Інфраструктура і розваги

Сучасні українські курорти тою чи іншою мірою забезпечують відпочивальникам рівень інфраструктури і набір розваг. Розглянемо, чим же ці три курорту відрізняються один від одного.

Приїжджаючи на відпочинок в Залізний Порт можна не тягнути з собою аптеку і половину гастрономії – в селі працюють магазини і ринок. Також є амбулаторія і аптеки, банкомати і пункти обміну валюти. Тим, хто розділяє відпочинок і готування їжі і не бажає на нього витрачати час, на цьому курорті завжди знайдеться місце, де можна добре поїсти – від чебуречних до ресторанів, на будь-який смак і гаманець.

Залізний Порт утримує славу одного з кращих молодіжних курортів країни. Хочете потусити? Вам сюди! Кількості нічних клубів, барів і дискотек на цьому курорті достатня, щоб всі бажаючі змогли весело провести час. Але це зовсім не означає, що в Залізному Порту нічого робити сім’ям з дітьми й тим, хто не любить галасливі розваги. Просто потрібно правильно вибирати житло і мати на увазі, що практично всі розважальні заклади зосереджені в районі набережної. А ось в стороні Тендрівської коси або за 300-400 метрів від моря вже порівняно тихо.

На пляжах Залізного Порту завжди не проштовхнутися

Крім того, на цьому невеликому курорті є два аквапарки – старий на березі і новий стаціонарний розважальний комплекс, наймолодший в мережі «Акваленд», маса дитячих гірок по всьому пляжу, прокат катамаранів і водних велосипедів. Влітку працюють острови розваг у відкритому морі, серед пропозицій – пірнання з аквалангом і в спеціальному шоломі, катання на парашуті за катером і подорож на яхті. Увечері на набережній відкриваються численні ігрові автомати, аерохокей, всілякі стрілялки-стукалки-забивалки, а також працюють атракціони в луна-парку.

У Залізному Порту немає маршруток або автобусів, але є кілька служб таксі і такий екологічний транспорт, як велорікша – на спеціальному велотаксі можна комфортно доїхати до пляжу або на ринок.

Бердянськ в плані інфраструктури найбільш просунутий з трьох курортів, представлених в огляді. Це досить велике місто з розвиненою промисловістю, транспортною мережею, банками, магазинами, аптеками і лікувальними установами, закладами громадського харчування. У сезон до них додаються численні кафе, магазини і ринки в місцях розташування готелів та баз відпочинку. Також змінюється маршрут транспорту для того, щоб можна було доїхати на косу. У будь-яку точку міста і коси можна дістатися на таксі – в місті працює кілька служб, що надають ці послуги.

Нічні клуби, бари і караоке – все це є в Бердянську. У місті проводяться різні фестивалі – від музичних і гумористичних, до професійних і гастрономічних.

Якщо говорити про пляжну розважальну інфраструктуру, то тут присутній стандартний набір для морських курортів – банани, водні велосипеди, парасейлінг і т.д. Практично в будь-якому місці вздовж берегової лінії встановлюють надувні гірки як для дітей, так і для дорослих. Але на Дальній косі розваг мало, це варто врахувати при виборі місця для відпочинку. Також в Бердянську є аквапарк «Акваленд», найбільший з цієї серії, дельфінарій «Немо» і Парк динозаврів – всі вони працюють сезонно. Зоопарк «Сафарі» відкритий цілий рік.

Мелекіне – найскромніший в плані розваг і найбільш тихий курорт з розглянутих в статті. Тут на пляжах представлений такий же набір розваг, як і всюди: катамарани, водні велосипеди, банани, парасейлінг і прогулянки на катері. Для малечі встановлюють надувні гірки та басейни. Влітку працює невеликий луна-парк, а багато баз самостійно організовують розваги для своїх гостей – кінотеатри, караоке, більярд. Також власники пансіонатів влаштовують спеціальні дитячі кімнати з атракціонами і пропонують послуги аніматорів. Для любителів нічного курортного движу в Мелекіному є дискотеки та нічні клуби.

У селі працюють магазини і аптеки, кафе в більшості сезонні. Банкоматів і терміналів немає, та й розплатитися банківською карткою практично ніде.

Пам’ятки в цікаві місця

Якщо мета відпочинку не тільки пляж і сонце, то варто заздалегідь дізнатися, куди можна піти і що подивитися на обраному курорті.

У Бердянську є три старих маяка, два з яких функціонують і сьогодні. Недалеко від Верхнього маяка розташовані два оглядові майданчики з панорамним видом на море і місто. У центральній частині Бердянська можна відвідати музеї – їх кілька: Будинок-музей П. Шмідта, краєзнавчий, історичний і художній, пройтися по кварталах зі збереженими до наших днів старовинними будівлями.

Але найбільшою популярністю серед туристів користуються оригінальні скульптури –фішка цього азовського курорту. Більшість з них розташовані в пішохідній частині міста і на набережній. Детальніше їх розташування можна подивитися на карті. Всі ці об’єкти можна обійти під час пішої прогулянки по місту або доїхати на громадському транспорті, що дуже зручно, якщо відпочиваєш з дітьми.

З природних визначних пам’яток варто відзначити оголовок Бердянської коси – ландшафтний заказник місцевого значення, острови великий і Малий Дзендзик, численні лимани і солоні озера з лікувальними грязями.

Залізний Порт з точки зору історичних пам’яток похвалитися нічим особливим не може. Але зате на його околицях розташовані унікальні дуже цікаві місця – склеп родини Фальц-Фейнів та залишки парку в Новочорномор’я, Католицька церква біля Круглоозерки. Також варто відзначити унікальні природні об’єкти: Тендрівська коса і Тендрівська затока, острів Джарилгач та Джарилгацька затока і знаменитий йодо-бромистий гейзер в Облоях. На всі об’єкти потрібно їхати самостійно або з екскурсією. На оголовок Тендрівської коси – виключно по морю.

В Мелекіному з історичними пам’ятками зовсім бідно. Мабуть, єдиним місцем, де фотографується практично кожен турист, є арка з колонами в грецькому стилі і скульптурою рибалки з осетром.

Якщо все ж мета поїздки на цей курорт не тільки відпочити, а й подивитися що-небудь цікаве, то можна вирушити до природних заказників «Білосарайська коса» і «Приазовський чапельник» – обидва входять до складу національного природного парку «Меотида». Ще одна точка на карті неподалік від Мелекіного, яку варто відвідати, це пам’ятник природи «Соснові культури». Він також є частиною НПП «Меотида» і розташований в 20 хвилинах їзди від курорту – між Ялтою і Юр’ївкою.

Як дістатися

Важливим фактором, що впливає на вибір місця відпочинку, є те, наскільки зручно до нього доїхати.

Безумовним лідером серед трьох курортів, розглянутих у цій статті, є Бердянськ:

  • залізничне сполучення практично з усіма великими містами України, додаткові «літні» поїзди та електрички;
  • регулярні автобусні рейси з обласних центрів і великих міст;
  • нерегулярні перевезення на маршрутних таксі та автобусах;
  • таксі, BlaBlaCar, особистий автомобіль.

Залізний Порт не може похвалитися залізницею – її немає. Як варіант, можна доїхати до Херсона і вже звідти добиратися до курорту.

У Залізного Порту є регулярне автобусне сполучення зі Скадовськом та Херсоном.

За цим же маршрутам возять таксисти, можна скористатися сервісом попутників BlaBlaCar і це найчастіше більш вигідний варіант. А також в сезон запускають маршрути нерегулярні перевізники – вони охоплюють великі обласні центри і доставляють пасажирів буквально від порога будинку до входу в готель.

І найзручніший варіант – це їхати на власному автомобілі.

Поїздка на автомобілі на море – відмінна ідея!

Мелекіне не має прямого сполучення з великими містами України залізничного, ні автобусного. Єдине місто, куди їздять рейсові автобуси, це Маріуполь. У Маріуполя ж є транспортне сполучення практично з усіма обласними центрами та великими містами. Однак це не зовсім зручно для подорожі з дітьми у зв’язку із пересадками.

Найкомфортнішим способом буде поїздка на власному автомобілі, також можна скористатися таксі або сервісом попутників BlaBlaCar.

Вибір житла

Найбільший вибір житла пропонує Бердянськ з Бердянською косою. Пропозиції тут починаються від 100 грн за людину в номері без зручностей і закінчуються на рівні 7000 грн на добу за котедж. Між цими крайніми точками величезний вибір пропозицій, і кожен може максимально наблизитися до свого ідеалу за ціною, зручністю розташування та іншим критеріям.

Залізний Порт стрімко розвивається як курорт, але при цьому і ціни на житло тут також стрімко ростуть. Проте, тут можна знайти житло за ціною від 100 грн за людину – це буде клас «Економ» зі зручностями на вулиці і загальною кухнею. Верхня межа може приблизно позначатися цифрою 1500 грн з людини в житлі класу «Преміум». На цьому чорноморському курорті також є з чого вибрати відповідно до поставлених критеріїв і в рамках виділеного на відпочинок бюджету.

Мелекіне – це найбільш бюджетний курорт з розглянутих в даному огляді. Нижня межа вартості за людину на добу не відрізняється від Бердянська і Залізного Порту – 100 грн за людину в номері без зручностей. Верхня – 600 грн з людини в номері зі зручностями.

Резюмуємо

Підводячи підсумки, можна зробити наступні висновки:

  • Пляжі на всіх трьох курортах піщані, море досить мілке і добре прогрівається, що підходить для відпочинку з дітьми. Однак при виборі Залізного Порту варто враховувати, що тут буває апвелінг, коли море несподівано стає холодним.
  • З екологічної точки зору виграє Залізний Порт. У деяких районах Бердянська і в Мелекіному є фактори, що негативний впливають на екологію.
  • Курортна інфраструктура найкраще розвинена в Бердянську, найменше – в Мелекіному. Але загалом, скрізь є магазини, аптеки і заклади громадського харчування.
  • Любителям тиші і самоти варто вибрати Мелекіне – там мало розваг і небагато людей. Залізний Порт підходить для любителів гучного курортного нічного життя, та й в Бердянську також є такі місця – це центр міста і початок Бердянської коси. Але в той же час можна оселитися в тихому районі курорту далеко від розважальних центрів, дискотек і нічних клубів. До таких належать морське узбережжя міста та Дальня коса.
  • На всіх курортах пропонують стандартні пляжні атракціони: банани, катамарани, плюшки і парашути. Але, наприклад, в Залізному Порту є два аквапарки, а в Бердянську аквапарк, дельфінарій і зоопарк, що додає плюсів на користь цих двох курортів.
  • Питання “куди піти і що подивитися” найкраще вирішується в Бердянську. У міста багата історія, центр – це велика пішохідна зона, де багато цікавих об’єктів і місць для фотосесій. Залізний Порт і Мелекіне не можуть похвалитися подібними плюсами. Так що за враженнями треба буде їхати, а це не зовсім зручно робити з дітьми.
  • Що стосується проїзду на відпочинок, то щасливі власники особистих автомобілів можуть обрати будь-який з трьох курортів. Для подорожуючих громадським транспортом, а особливо з дітьми, найбільше підійде Бердянськ зі своєю розвиненою транспортною інфраструктурою. На другому місці стоїть Залізний Порт – з огляду на його більшу розкрученість, ніж Мелекіне.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: