Субота, 4 Травня
В наш час залишилося мало сфер діяльності, де частину людської праці не переклали б на автомати. Роботи вміють збирати зразки грунту на Марсі, досліджувати морські глибини, робити найскладніші операції на людському організмі. То ж дивно, чому так мало розвинена в українських фермерських господарствах роботизація і автоматизація. Про це пише Дніпро Регіон, посилаючись на колонку агроконсультанта AgroTimes Ельвіру Абселямову.
В Україні автоматизація та роботизація йде дуже повільно. Фермери часто скептично ставляться до високих технологій. Але наробивши помилок із ручним керуванням, приходять до думки, що треба встановлювати автоматику.

«Робоча сила щороку дорожчає. І це факт, хочемо ми того чи ні. Люди шукають більш оплачувану працю, бажано розумову», — зауважує авторка.

У сучасному ягідництві чітко прослідковується тренд на автоматизацію праці.

Це системи поливу, які будуть працювати в комплексі з метеостанцією, з аналізаторами вологості ґрунту, приладами, які вимірюють РН та ЕС, датчиками сонячного освітлення тощо. Система зможе регулювати полив залежно від погодніх умов, фази росту рослини.

«За рахунок високих технологій господарство матиме менше трудо- та енерговитрат. Агрономові не потрібні будуть помічники з поливу, моніторингу та обліку. Адже люди схильні до ліні, можуть припускатися помилок. Наприклад, не побачити тієї чи іншої хвороби, неправильно визначити норму поливу тощо.

У садах все частіше застосовується механічне обрізування, комбайни для збирання врожаю, роботи-збирачі», — пише Ельвіра Абселямова.

Фото AgroTimes.

Раніше ми писали, Як грузинські фермери допомагають пенсіонерам протистояти коронавірусу

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: