Субота, 23 Листопада
На Дніпропетровщині у дерев’яного Новомосковського Свято-Троїцького собору існує кам’яна копія, повідомляє Дніпро Регіон з посиланням на пост Ігоря Лисенко.
Це Покровський собор, який розташований в селі Плешивець Гадяцького (прим.: зараз Миргородського) району Полтавської області.
Його проект розробив відомий московський архітектор і художник Іван Сергійович Кузнецов. Хоча кам’яна копія менша за розмірами (прим.: 45 метрів в висоту замість 65), але всі основні пропорції були збережені. Збудували храм в 1906 році, а в 1909-11 роках поруч звели дзвіницю.
Я знайшов невеличку публікацію за 1911 рік, в якій є відповідь чому за основу взяли проект саме нашого дерев’яного собору.
«Церковне будівництво за останній час не визначається ні красою, ні оригінальністю. Особливо «жалкими» являються спроби воскресити «старий русскій стиль», але старовинні церкви Ростова, Ярославля, Москви, Володимира та ін. стоять недосяжними зразками для наших копіювальників, котрі дають здебільшого якесь архітектурне попурі з старовинних мотивів.
Тим більш інтересним винятком є Покровська церква в глухому закутку на окраїні Полтавщини, в трьох верстах від Харківщини. Тут в невеличкому селі Плешивці, що лежить над річкою Пслом, стояла церква збудована ще наприкінці 18 століття.
Задумавши на її місці збудувати нову, селяни звернулися до свого земляка, преосвященного Парфенія, нині тульського архієпископа. Цей син старого сільського священика, що прослужив у Плішивці 30 років, гаряче до серця прийняв прохання селян і звернувся за допомогою до жертводавців в Москві. Скоро він значно збільшив ті маленькі кошти, які селяни вже зібрали на будівництво нового храму.
Спочатку була думка ставити церкву по дуже гарному проекту італійського стилю, але , після вагання, цей проект одкинули і преосвященний Парфеній звернувся до старовинного українського будівництва.
ОРИГІНАЛ. Саме це фото Новомосковського храму попало в руки архиєпископа Парфенія і стало вирішальним. Потім це фото з особистим автографом Д.І. Яворницького попало до архітектора І.С. Кузнецова, який підготував проект кам’яного Покровського храму. Фото 1902 року.
Наглядівши в зібраних відомим дослідувачем історії Запоріжжя Д.І. Яворницьким рукописах і малюнках знімок запорізької церкви в Новомосковську, архієпископ зупинився на цьому зразку.
Художник-архітектор І.С. Кузнецов обробив з нього проект і під його ж доглядом за 4 роки нову церкву було побудовано, а влітку 1906 року і освячено.
Коштує вся будівля більше 100 000 карбованців. Вся парафія жертвувала на неї свої кошти й свою працю. Всі – від старого до малого, навіть жінки і діди, приймали участь в будівництві, підвозячі матеріали, виробляючи цеглу, копаючи землю і т.д.
А тепер, дякуючи теж енергії преосвященного Парфенія, зібрано уже гроші й на окрему дзвіницю, як це завжди було в Україні в старовину.
Слід зазначити, що крім участі в будівництві цієї прекрасної церкви, архієпископ Парфеній зробив ще одну велику працю – він за кілька років переклав на українську мову четвероєвангеліє».
За радянських часів, в 1934 році, дзвіницю було підірвано, також був пограбований і втрачений іконостас. Під час війни в храм влучило 7 гарматних пострілів, але будівля вціліла. Зараз храм відновлюється.
Матеріал підготував Лисенко Ігор
Покровський храм під час реставрації. Сучасне фото
Покровський храм перед початком реставрації.
Храм постраждав під час війни.
Кам’яна КОПІЯ. Покровський храм, фото 1910-х років.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: