Мода не стоїть на місці. Трансформуються не тільки фасони, забарвлення, довжина спідниць і крій піджаків. У світі одягу змінюється навіть термінологія. Ви помітили, що люди більше не носять пуловери і джемпера, зате активно купують світшоти, толстовки, реглани та лонгсліви? Що стоїть за цими новими словами, як знаходити відмінності і орієнтуватися в назвах, щоб як і раніше залишатися в тренді?
Спробували розібратися журналісти Дніпро Регіон.
Толстовка
Толстовка – наше все!
Не в тому сенсі, що це єдиний одяг, а в тому, що, не дивлячись на безліч модифікацій, всі трикотажні кофти вільного крою правильно називати толстовки. Походження слова дійсно пов’язується з класиком російської літератури. У спогадах і на портретах Лев Миколайович Толстой зображується одягненим в довгу вільну сорочку з круглим коміром. Це і була прародителька перших чоловічих толстовок. З тих часів такий одяг сильно змінилася. До середини наступного століття це вже зовсім інша кофта, але з гучною назвою і історичним минулим. Довжина скоротилася до середини стегна, з’явилися прямі рукави, воріт, кишені. І найголовніше, з категорії натільних сорочок толстовка перейшла в розряд теплого одягу. З початку 20 століття їх шиють виключно з трикотажу і носять поверх білизни в прохолодну погоду. Толстовки отримали популярність, поширилися серед різних категорій населення, «вийшли в люди».
Їх взяли на озброєння спортсмени, військові, туристи. Одне залишалося без змін – толстовка як і раніше була предметом виключно чоловічого гардероба. До кінця минулого століття і цей рубіж був подоланий. З того часу тепла спортивна кофта перейшла в категорію унісекс і остаточно завоювала світ. Дизайнери дозволили собі повну свободу. Сьогодні актуально все, що красиво, дає тепло і комфорт. У модній шафі можна зустріти кофти різних моделей: вільного крою, з капюшоном і кишенями, які надягають через голову; олімпійки на блискавки; без застібки, з круглим горлом і яскравим принтом на грудях; довга толстовка, що більше нагадує спортивне плаття; короткий варіант – кроп-топ; спортивна кофта бомбер без капюшона, з манжетами на поясі і рукавах. І все це будуть толстовки, різноманітні за фасоном, дизайну, кольору і декору. Їх прикрашають принтами, аплікаціями, паєтками, вишивкою, мереживом, тасьмою. Носять з будь-яким одягом, комбінують в повсякденних, вуличних і люксових аутфітах. З недавніх пір зручна трикотажна кофта – це базовий одяг, з якої рекомендують формувати універсальну гардеробну капсулу для чоловіка, жінки, підлітка і дитини. Звичайно, для позначення різних видів толстовок використовуються спеціальні назви, адже як інакше відрізнити один від одного кофти, що висять в шафі. Найпоширеніші моделі сьогодні – худі і світшоти.
Толстовка – товстий, худі – худий?
Чим відрізняється світшоти від толстовки Це веселе дитяче пояснення дуже далеко від істини. Інакше все хотіли б виглядати стрункіше і носили б тільки худі, а про решту кофт забули назавжди. Насправді худі (hoodie) походить від англійського слова «hood», яке перекладається як «капюшон». Тепер ви і самі здогадаєтеся, як відрізнити цю модель від інших – вона не буває без капюшона. А ще у неї є здвоєна кишеня на животі, який дав моделі другу назва – кенгурушка. За специфікою крою до неї ближче всього анорак – туристична куртка, яка теж не має звичної застібки спереду і одягається через верх.
Знавці історії дизайну стверджують, що саме накидка на голову зробила худі такою популярною моделлю. Капюшон захищає від дощу, вітру, зайвих поглядів. Допомагає прикрити обличчя і волосся, коли це необхідно. З елемента спортивного одягу кофта з капюшоном перейшла в американську вуличну субкультуру. Приблизно в 70-х її полюбили хіп-хопери, репери, майстри графіті та вуличні хулігани. Частково за те, що капюшон допомагав розрізняти гравців під час танцювальних баттлів, а почасти за те, що він відмінно приховував особистість від камер і свідків. Інтерес до кенгуру виріс після виходу на екран фільму «Роккі», особливо серед тих, хто хотів бути схожим на сильного і щасливого боксера. У 90-х роках на толстовку з капюшоном звернули увагу дизайнери, які робили класичні речі для вищого світу: Ральф Лорен, Армані, Томмі Хілфігер. З того часу її перестали вважати лише одягом для неформалів з нью-йоркських околиць. Худі стала культовим предметом жіночого і чоловічого гардероба – символом комфорту, утилітарною спортивної кофтою, в якій ходять в спортзал, на роботу, в клас і ресторан.
Світшот або реглан: а чи є різниця?
Історія світшот не менше цікава. Він з’явився як розробка, призначена для спортсменів. Один юний футболіст на ім’я Бенні поскаржився своєму батькові, як незручно тренуватися в вовняних светрах. У них жарко, швидко пітнієш, втомлюєшся, волога шерсть стає важкою, коле і подразнює шкіру. На щастя, тато Бенні виявився виробником спідньої білизни і мав свою фірму в Алабамі. Він зшив синові бавовняний вільний светр, в якому було зручно і так само не жарко, як у звичайній сорочці. Річ вирішили назвати, об’єднавши два поняття в одне. Пощастило тоді не тільки молодому футбольному даруванню, але і всім вам, тому що саме так люди отримали sweatshirt (від поєднання «sweater» (светр) і «shirt» (сорочка). Потрапивши в масове виробництво завдяки бренду спортивного одягу Champion, світшоти практично відразу придбали свої основні характеристики: округлий воріт на манжеті. Це – одяг без капюшона. Не буває світшоти з високим горлом, як у водолазки, або відкладним коміром; рифлена вставка на грудях, щоб відводити зайву вологу. Сьогодні збережена, в основному, як декоративний елемент; рівний вільний крій, довжина трохи нижче пояса; відсутність застібок; довгий рукав типу «реглан»; манжети на поясі і рукавах. Сучасні світшоти іноді змінюють форму ворота, слідуючи сьогочасній моді, але в іншому фасон залишається стандартним. А раз так, то основні перетворення стосуються дизайну. У кожному сезоні є свої актуальні забарвлення. Стриманий базовий однотон сьогодні вважається занадто консервативним. Молоді й активні воліють яскраві кольори – світшоти, прикрашені етнічним орнаментом, геометричними або звірячими візерунками, психоделічними малюнками в техніці тай-дай і, звичайно, принтами.
Худі і реглан – в чому відмінність.
Ви запитаєте, а що ж таке «реглан» і як відрізнити його від світшоти? Та ніяк. В історії моди реглан – це вільна форма крою, коли рукав і плече шиються з одного шматка тканини. Він зустрічається в блузах, футболках, сукнях і різних виробах з трикотажу. Традиційно для світшоти теж використовували подібний крій, адже широкоплечим спортсменам набагато зручніше махати руками з таким рукавом. Сьогодні слово «реглан» стало синонімом світшоти, так що за змістом між ними немає відмінності.
Що таке пайта?
У модному арсеналі є ще одне незрозуміле багатьом слово, на цей раз фінського походження. «Paita» в перекладі – «сорочка», і спочатку воно визначало приблизно те ж, що і толстовка в Росії 19 століття. Через століття довгі балахони під пояс і з планкою на грудях залишилися в минулому, а обидві назви тепер є синонімами і означають різні види кофт. Таким чином, пайта (вона ж – толстовка) – чоловічий та жіночий одяг, переважно з трикотажу. Вони бувають: з блискавкою, на ґудзиках або зовсім без застібок; довгі, короткі і ультракороткі; з кишенями з боків, маленьким декоративним зліва на грудях або великим здвоєним на животі; з капюшоном або без.
Раніше ми писали У Дніпрі синоптики попереджають про різке зниження температури