Страсна п’ятниця: день скорботи та пам’яті. 3 травня 2024 року християни східного обряду відзначатимуть Страсну п’ятницю – один із найважливіших днів у православному календарі. Які традиції, особливі вірування та обряди цього дня, розповість Дніпро Регіон.
Цей день присвячений спогаду про розп’яття Ісуса Христа, найтрагічнішу подію в історії християнства.
Страсна п’ятниця – день скорботи для християн. Саме в п’ятницю після довгих мук помер Спаситель, розп’ятий на хресті. Які церковні служби відбуваються цього дня, як дотримуються посту і що вважається гріхом.
Що таке Страсна п’ятниця
П’ятий день на Страсному тижні називають Страсна, або Велика п’ятниця. Що означає “Страсна п’ятниця”? Страсна п’ятниця – це день розп’яття Спасителя, який прийняв мученицьку смерть, щоб спокутувати гріхи людства. Назва дня – “Страсна п’ятниця” – походить від латинського слова “passio”, що означає “страждання”, і вказує на страждання Христа.
Святе Письмо розповідає, що Ісуса до розп’яття засудив римський прокуратор Іудеї – Понтій Пілат – під тиском іудейських первосвящеників. Тоді розп’яття на хресті було найганебнішою стратою – до неї засуджували розбійників і вбивць. І, звісно, ця страта була найжорстокішою. Первосвященики хотіли зганьбити Спасителя, тому й присудили Його до неї.
Коли Страсна п’ятниця 2024 року
У 2024 році Страсний тиждень триватиме з 29 квітня по 4 травня. П’ятниця Страсна випадає на 3 травня.
Церковна служба у Страсну п’ятницю і коли виносять Плащаницю
За церковною традицією у Велику п’ятницю в храмах відбуваються три основні служби: Утреня, Царські часи і Велика Вечірня з малим повечір’ям.
На Утрені (у Великий четвер увечері) читають 12 євангельських уривків про страждання Спасителя. На Царських часах – розповіді від кожного з чотирьох євангелістів, на Великій Вечірні – про події п’ятниці розповідається в Євангелії. У цей же час на середину храму виносять Плащаницю з вівтаря і співають особливий канон “Про розп’яття Господа”.
Плащаниця перебуває в центрі храму три неповних дні, символізуючи триденне перебування Господа в гробниці. Назад у вівтар Плащаницю вносять за кілька хвилин до хресного ходу на Великдень.
Страсна п’ятниця – що можна робити, чи можна їсти цього дня
День найкраще присвятити молитві, роздумам про власні гріхи та покаянню. Добре піти до храму, подати милостиню, зробити якусь добру справу.
Піст у Страсну п’ятницю – найсуворіший, тим, хто поститься, цього дня слід повністю утриматися від їжі. Кому ж складно витримати строгий піст, дозволяється перекусити хлібом і водою або ж вгамувати голод сухоїдінням (овочами, фруктами, сухофруктами, горіхами) після виносу Плащаниці.
Страсна п’ятниця – заборони дня
Цього дня чимало заборон, порушення яких вважається гріхом.
Що не можна робити у Страсну п’ятницю:
- жартувати та веселитися – розваги вважаються тяжким гріхом;
- вживати їжу до виносу Плащаниці (заборона для тих, кому не протипоказані за здоров’ям такі обмеження);
- працювати;
- робити прибирання, займатися домашніми справами;
- шити, вишивати, в’язати, рубати, пиляти, різати.
У Страсну п’ятницю забороняється святкувати дні народження, весілля, ювілеї тощо. Обов’язково потрібно утриматися від заздрості, злоби, лихослів’я та скандалів.