Видатний туристичний об’єкт Перещепинського краю Дніпропетровської області. Керносівський ідол є шедевром монументальної скульптури доби бронзи, повідомляє Дніпро Регіон.
Знайдено його випадково поблизу села Керносівка на річці Оріль у Новомосковському районі в серпні 1973 року.
Виготовлений ідол із пісковику, його довжина 120 см, ширина – 36 см, товщина – 24 см, а вага становить 238 кг.
Оригінал зберігається і експонується в історичному музеї ім. Д.І. Яворницького в Дніпрі, а одна з художніх копій встановлена на кургані поблизу Керносівки.
Керносівський ідол зображає літнього бородатого чоловіка, озброєного луком зі стрілою, булавою, кам’яною сокирою-молотом, списом і двома металевими сокирами. Він підперезаний паском, що охоплює ззаду обидві ступні, між якими вирізьблено довгого хвоста.
Фігура з обох сторін укрита орнаментом, на спині змодельовано дерево життя, а на лопатках – символи Сонця та Місяця. Серед інших зображень привертають увагу сцени полювання з двома собаками, та сцена сакрального статевого акту. Також присутні фігурки бика, коня й кобили, ллячка і тигель поруч зі стопами. На чотирьох гранях ідола ніби відтворено тогочасне суспільство і світ.
Керносівський ідол, належить до ямної культури (ХХХ–ХХІІІ ст. до н. е.) і є однією з найвизначніших знахідок та пам’яток історії нашого краю. Без перебільшення ця знахідка має світове значення, тому його продовжують вивчати історики і вчені багатьох країн.
Нещодавно було проведено дослідження, метою якого було визначення джерела походження каменю, з якого виготовлений Керносівський ідол.
Всі ми знаєм, що стела має невелике пошкодження від ковша екскаватора. Саме звідти було взято пробу. Завдяки аналізу було визначено, що стелу складає тонко-дрібнозернистий кварцовий пісковик з глинисто-кременистим цементом.
Найближчі родовища кварцових пісковиків знаходяться в Полтавській області, в Сахновщинському районі Харківської області біля села Дубові Гряди, на території Покровського району Донецької області. Є схожі родовища і в лівобережної частини Дніпропетровської області, а саме поблизу сел Кованцеве та Слов’янка Межівського району, та села Катеринівка Петропавлівського району. Крім того були взяті проби пісковику біля села Всесвятське Новомосковського району.
Після клопіткої роботи вчені дійшли висновку, що жоден досліджений зразок місцевих пісковиків за типом цементації не співпадає з зразком взятим зі стели Керносівського ідола.
Сировина Керносівського ідола є дуже близькою до матеріалу половецьких кам’яних баб, що походять з території Донбасу. Зокрема, з подібного пісковику було виготовлено кам’яну бабу, привезену до музею з території Луганської області. Тому наступним етапом досліджень буде вивчення зразків порід з території Донецького басейну.
До публікації додаю фото Керносівського ідола і його копії на кургані поблизу села Керносівка. А ще добавлю декілька фото дуже вдалого, з точки зору туристичної привабливості, оформлення історичної пам’ятки, на прикладі кургана «Лита могила».
Матеріал підготував Лисенко Ігор (використана публікація з науково-практичного журналу «Коштовне та декоративне каміння» №4 , за 2015р.).
Раніше ми писали Дніпро і вся Дніпропетровська область потрапили до помаранчевої зони