П’ятниця, 22 Листопада

Собор Різдва Пресвятої Богородиці, розташований у мальовничому селі Мала Петриківка Дніпровського району, про це повідомляє Дніпро Регіон.

Уявіть собі: у 1812 році тут побудували не просто будівлю. Для тих часів це був символ нашої незламності, зведений на замовлення легендарного кошового отамана Петра Калнишевського. Храм, що має три престоли, стояв монолітом нашої віри і культури.

До радянської влади Мала Петриківка була частиною Петриківки у центрі якої знаходився цей собор Різдва Пресвятоі Богородиці.

Раніше собору у Петриківці існував дерев’яний храм Георгія Перемогоносця, що було перенесено з Курилівки. Місце для Петриківського собору було освячено 1793 року. Трипрестольний собор відкрився 1812 року, який прозвали «білою церквою» за цинковими куполами.

1938 року храм закрили й передали колгоспу «Червона хвиля» під клуб. Під час перевлаштування зруйнували іконостас, зафарбували розписи й фрески на стінах, спалили ікони та книги.

За спогадами петриківців під час репетицій у клубі чулися співи церковного хору та чийсь плач, від чого люди з жахом вибігали на вулицю; а ночами у закритому на замок клубі бачили палаючі лампади. 1941 року під час німецькоі окупації за дозволу окупаційноі влади собор був відкритий, а настінна ікона Різдва Богородиці проявилася на нетривалий час крізь фарбу.

1961 року собор знову зачинили, скинули хрести, зруйнували куполи й каплицю, ікони, пограбували книги та приладдя й влаштували сховище автомобільних запчастин. 1963 року у соборі влаштували спортзал, лабораторію Петриківського сільського профтехучилища. Згодом розбили частину стін для влаштування ремонтних майстерень. Й нарешті, облито соляркою й спалено. Стіни собору стояли без даху 30 років. Цвинтар біля собору теж було сплюндровано.

1997 року протоієрей Микола Вовченко організував Релігійну громаду Свято-Різдва-Богородична парафії Дніпродзержинської єпархії Української православної церкви (за Висновком релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом Російськоі православноі церкви з центром у м. Москва, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності). 2005 року зазначена релігійна громада провела першу літургію у частині собору. За архімандрита Йова (Радочина) на території собору побудована дерев’яна церква Апостолов Петра і Павла. З 2015 року керівником релігійноі громади є протоєрей Дмитро (Сахань).

11 березня 2019 року Господарським судом Дніпропетровскоі області у справі N 910/3044/18 у задоволенні позову Релігійної громади Свято-Різдва-Богородична парафії Дніпродзержинської єпархії Української православної церкви, с. Мала Петриківка про визнання права власності на Собор Різдва Пресвятої Богородиці (Церква Різдва), розташованого за адресою: Дніпропетровська область, Петриківський район, село Мала Петриківка, вулиця Косенка, будинок 30а (охоронний номер пам’ятки архітектури згідно Постанови Ради Міністрів УРСР №442 від 06.09.1979), що включає будівлю літ. А-1, загальною площею 240,90 кв.м., за набувальною давністю відмовлено.

Наразі відбувається оформлення права власності на собор за Петриківською селищною громадою, яка зможе вирішити кому та на яких умовах передати його у користування відповідній релігійній громаді.

Але ж історія українського народу має і темні сторінки. У 30-ті роки більшовицькі окупанти розстріляли тамтешніх священиків, ікони повикидали в колодязі, церковні книги спалили, а в самій церкві влаштували клуб. Використовували її і як склад автозапчастин та профтехучилище. У 1961 році храм закрили, а згодом підпалили. Це практично знищило будівлю, але не зупинило місцевих священників, які продовжили правити там служби.

На жаль, історія агресій проти нашої землі та нашої культури не припинилася й донині. Але ми, українці, маємо величезний потенціал і силу духу, щоб не лише захистити свою землю, а й відновити те, що було втрачено чи зруйновано.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

5 1 голос
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: