Теплі одяг та взуття, достатній запас води в дитини, висококалорійна їжа – ці базові поради дали батькам Єлизаветівки, Кам’янського та Петриківки лікарі столичної клініки “Охматдит”. Київські медики в межах програми “Скарбничка здоров’я” нещодавно вдруге відвідали Єлизаветівку, де оглянули 250 місцевих дітей, повідомляє «Дніпро Регіон».
Під час подібних оглядів у громадах 2023 року лікарі провели понад 13 тис. консультаційних прийомів у 4 областях України. Там виявили в дітей низку захворювань, що стали наслідком подій повномасштабного вторгнення: від нервових розладів (підвищена тривожність – діти бояться втратити когось із батьків або вже переживають цю втрату) до розладів шлунково-кишкового тракту (або переїдання, або недоїдання – через стрес) та алергічних реакцій і проблем з диханням (астми, часті бронхіти). Останніх у кілька разів побільшало, зокрема, через часте перебування дітей в укриттях під час повітряних тривог.
“Сьогодні діти по кілька годин на день проводять в укриттях. Не в усіх приміщеннях налагоджена якісна система вентиляції, гарний ремонт. Часто в укриттях є грибок, багато пилу, що в сукупності з малою руховою активністю сприяє розвитку як дихальних хвороб, так і алергічних. Що дуже потрібно в такому випадку: гігієна рук та прогулянки на свіжому повітрі після відбою. Адже після перемоги важливо лишитися здоровими”, – прокоментувала Ольга Медведєва, завідувачка педіатричного відділення КДП НДСЛ “Охматдит”.
“Вчасний медогляд здатен рятувати життя. Під час реалізації проєкту “Скарбничка здоров’я” ми були свідками ситуації, коли на огляд прийшла дівчинка, яка скаржилася на біль у животі. Виявилося, що в неї гострий апендицит – її одразу ж госпіталізували. Є й інші хвороби, які якщо їх вчасно не виявити, проявляться в майбутньому. Тому наше завдання – надати рівний доступ до медпослуг у громадах. Адже війна це суттєво ускладнила. Зараз, приміром, мамі з двома дітьми практично нереально за день пройти огляд у кількох лікарів, а якщо додати до цього процесу ще повітряні тривоги, коли зупиняється транспорт чи зачиняються лабораторії, то медогляд узагалі відкладається на невизначений термін. Маємо виправляти цю ситуацію”, – наголошує Тетяна Волочай, директорка Благодійного фонду “МХП-Громаді”.
Проєкт “Скарбничка здоров’я” переріс в кампанію #нечекайзчекапом, в межах якої блогери, журналісти та батьки розповідають свої історії про важливість вчасного медогляду особливо під час повномасштабної війни. Ділитися власним досвідом у соцмережах з хештегом #нечекайзчекапом запрошують і мешканців Дніпропетровської області.