Неділя, 5 Травня

Ми захоплюємося величчю світових пам’яток і часто забуваємо, що не менші дива знаходяться поруч з нами, наприклад, кромлехи: Стоунхенджи Дніпропетровщини, про місця сили розказує Дніпро Регіон.

  • Що вони таке?
  • Коли були створені?
  • Де можна торкнутися історії?

Про все це поговоримо далі.

Що являє собою кромлех

Цю стародавню споруду історики відносять до епохи пізнього неоліту або раннього бронзового віку. Зазвичай вона являє собою декілька сплюснутих подовжених кам’яних брил, вкопаних в землю певним чином. Слово кромлех має кельтське походження, в перекладі з валійського діалекту мови воно означає: crom – коло и lech – камінь. Найвідомішим прикладом такої археологічної пам’ятки є Стоунхендж, розташований усього в 130 км від британської столиці. Призначення подібних споруд достеменно не відомо – храм під відкритим небом, захист пагорба від зсуву або обсерваторія для спостерігання за світилами. Цікаво, що подібні кам’яні кола зустрічаються по всьому світі, і принаймні три з них розташовані поблизу Дніпра.

Найвідоміші кромлехи Дніпропетровщини

Фото О.Домбровський    Камені кромлеха. Попов Мис.
  • Попів мис. Саме так називається місцевість одразу на з’їзді з мосту по дорозі до Придніпровська. Недалеко біля старовинного кладовища, основаному в ХІХ ст., є курган, на якому можна знайти принаймні три великі камені, викладені колом. Фахівці вважають, що воно повне, але з часами споруда зникла під шарами ґрунту. Можливо, колись тут проведуть археологічні розкопки, які являть світу новий стародавній шедевр.
Фото О.Домбровський    Камені кромлеха. Нікольське-на-Дніпрі
  • Нікольське-на-Дніпрі. Селище знаходиться в 30 км від Дніпра, а до пам’ятки вже давно водять екскурсії. До речи, тут ще наприкінці ХІХ ст. проводив дослідження Дмитро Яворницький, і до наших часів збереглися його описи споруди. Великі округлі камені, вмуровані в землю по колу, датують ІІІ-ІV тис. до н. е.

    Фото сайту https://mound.io.ua/. Кромлех у с.Мирове

  • Мирове. Третій відомий кромлех Дніпропетровщини розташований прямо біля дороги поблизу села Мирове в Томаківському районі. Камені тут збереглися не всі, але вони величезні – десь 2 м заввишки, а їх вік налічує щонайменш 4 тисячоліття.

Раніше ми писали, що «Відчуй Дніпро» – восьма мініскульптура зайняла своє місце (фото)
Також ми повідомляли, що Світлина Будинку органної та камерної музики перемогла у фотоконкурсі «Вікі любить пам’ятки»-2020

Підписуйтесь на Дніпро Регіон  у Facebook

Підписуйтесь на Дніпро Регіон у Telegram

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: