Який маршрут пропонують по святих місцях Васильківщини
У 1942 році жителями Васильківки було придбано будинок і переобладнано під храм.
Свято-Вознесенський храм
1) Свято-Вознесенський храм на території Васильківки почали будувати в 1781 році. 18 квітня 1782 року Павловський протоієрей Феодор Писаревський в слободі Васильківка освятив новий Вознесенський храм і відкрив у ньому богослужіння та священнодійство. Храм діяв до 30-х років ХХ століття, потім, як і інші, був зруйнований. На цьому місці встановлено пам’ятний хрест, що уособлює пам’ять про зруйновану церкву і тяжкі роки голодомору та репресій.
Новий красень Свято-Вознесенський храм збудовано на центральній садибі селища і освячено 20 травня 2014 року. Тут на вас чекають ікона Божої Матері, пояс Богородиці та хрест, освячені в Єрусалимі, а також камінь зі святої гори Афон. Купол храму прикрашає композиція «Радость праведних Господе». Вона є точною копією Володимирського собору в Києві.
Свято-Миколаївський храм
2) Свято-Миколаївський храм – унікальний дерев’яний храм, збудований без єдиного цвяха майстрами з Волині. Відкриття і освячення храму відбулося 22 вересня 2007 року. У цей день селище святкувало своє 300-ліття. Храм зведений на тому ж місці, де був збудований 100 років тому. В дерев’яному храмі і влітку і взимку затишно. Він розрахований на 120 прихожан. Висота храму – 16,5 метрів. Свято-Миколаївський храм є окрасою селища.
Свято-Покровський храм (с. Рубанівське)
3) До визначних пам’ятних місць краю належать пам’ятка архітектури XIX століття Свято-Покровський храм (с. Рубанівське), збудований у 1860 році вдовою придворного ратника у своєму родовому помісті як пам’ять про сина-декабриста. У 2001 році створено історико-культурний заповідник місцевого значення, заснований нащадками запорозьких козаків. На території церкви знаходиться музей Івана Манжури (1851-1893) – видатного поета, етнографа, який збирав і записував народні перлини. На початку 70-х років XIX століття Манжура був управителем у маєтку Івана Григоровича Василенка та Катерини Павлівни Василенко (ігумені Єлизавети) в с. Рубанівському. Саме тут, по наших селах, Іван Манжура, зазнаючи утисків і переслідувань, зібрав тисячі дорогоцінних перлин усної народної творчості.
Початок ХХ століття приніс багато змін. Храм довго не діяв.
В 1992 році храм знову відчинив свої двері. Він став центром духовного життя. Тут покояться мощі ігумені Єлизавети і священика ієрея Олександра. Біля храму збереглися й інші поховання святих. Похований засновник храму козак Рубан. Є джерело і криниця з цілющою водою. Територія храму дивує гармонійним поєднанням прекрасного і духовного, старих добрих традицій і нового. Храм Покрова збудований з червоної цегли. Він постійно приваблює до себе сотні людей, дарує їм радість і спокій, віру і надію. Його дзвіницю та куполи видно на багато кілометрів, навіть із Синельникового. Свято-Покровський храм перший на лівобережжі України приєднався до Православної Церкви України.
Свято-Знаменівський жіночий монастир (с. Вербівське)
4) Свято-Знаменівський жіночий монастир (с. Вербівське) починає свою історію з кінця ХІХ століття. Протягом всієї історії Православної церкви монастирі були і залишаються донині центрами духовності, охоронцями православної віри…
Будівництво монастиря розпочалось після відвідування Єрусалима Катериною Павлівною Василенко, яка вирішила залишити мирське життя і створити жіночу общину на землях, що їй належали. 9 травня 1881 року з дозволу Височайшого Синоду була створена община з назвою Знаменівська пустинь. Будівництво монастиря розпочалось зі зведення зимової церкви на честь ікони Божої Матері «Знаменіє» з прилеглими до неї житловими корпусами. В 1900 році будівництво Свято-Знаменівського монастиря було завершене, а в 1903 році обитель отримала новий статус – жіночий монастир.
У 1904 році Катерина Павлівна прийняла постриг, а в 1907 році отримала сан Ігумені. 1916 року закінчилось будівництво. Монастир складався з двох храмів, житлових приміщень. У зведенні зимового собору брали участь жителі навколишніх сіл. Після революції монастир було ліквідовано, а приміщення зимового собору переобладнано на школу. У 90-х роках монастир був майже зруйнований. Відбудова розпочалася 15 квітня 1997 року. 12 травня 2005 року Митрополит Іріней освятив відбудований з руїн храм на честь ікони Божої Матері «Знаменіє». Робота по відродженню і благоустрою монастиря продовжується й нині. Подвір’я велике, монашки вирощують городину, квіти. Всюди панує чистота, порядок, все гарно доглянуте.
Для тих, хто хоче відвідати унікальні місця
Запрошуємо вас відвідати цей унікальний куточок української землі. Подорожуючи туристичним маршрутом Васильківщини «Храми душі», ви перебуватимете в стані піднесеного настрою, отримаєте відчуття благодаті і радості, бажання обійняти увесь світ і поділитися з кожним тією благодаттю, яку ви відчули, перебуваючи в цих святих місцях.
Протяжність екскурсійного маршруту – 50 км з селища Васильківки.
Комунальний заклад Васильківський краєзнавчий музей Васильківської селищної ради
Директор: Атаманюк Наталя Олексіївна
Тел.: +38(05639)91943; +38(067)1937509; +38(099)6484576.
E-mail: vasilkovkamuseum@ukr.net.
Раніше ми писали Дніпровські дива: на Дніпропетровщині знаходиться Борисівське цілюще джерело (Фото)