Неділя, 8 Вересня

У Дніпрі в Центральному районі на просп. Дмитра Яворницького, 111, знаходиться пам’ятка архітектури місцевого значення охоронний № 113/1 «Пивзавод Боте. Корпус №1». Про історію будівлі, якій вже 133 років розповість «Дніпро Регіон» з посиланням на Управління з питань охорони культурної спадщини ДМР.

Будівлю збудовано в 1890 р. як один з корпусів парового пиво-медоварного заводу торгового дому «Спадкоємці Ф.Ф. Боте». На першому поверсі розміщувались магазини, на другому – контора броварні та квартира управляючого, у підвалі – склади заводу та магазинів, котельна. Головні фасади мають еклектичне вирішення, були пофарбовані по цеглі та прикрашені значною кількістю ліпного декору, бічні та дворові фасади були вирішені в червоній керамічній цеглі без декору. Кутовий ризаліт було виділено півциркульним заскленим еркером з купольним завершенням та високим шатром з кованим шпилем і флюгером.

Під час бойових дій 1917-1921 рр. Пам’ятка не постраждала. В 1919 р. будівлю було націоналізовано, в приміщеннях розмістився Центральний райком КП(б)У, з 1923 р. – міський «Харчотрест».Під час капітального ремонту Пам’ятки в 1940-і рр. було демонтовано кутовий еркер (опорну плиту перетворено на балкон), огородження покрівлі з балясинами, частину декору, шпиль. Після ремонту на 2-му поверсі розмістилася контора Дніпропетровської броварні «Укрголовпиво», на першому – крамниці та гастроном.

В наступні роки проводились лише поточні ремонти, заміна інженерних мереж, вікон, дверей і т. і.

З виїздом заводської контори та закриттям заводу в 1984 р. звільнені приміщення було передано Дніпропетровському Центру технічного обслуговування металообробного обладнання з програмним управлінням.

В 1990 р. Д/ф Укржилремпроєктом було розроблено проєкт реконструкції Пам’ятки і розпочато демонтажні роботи.

В 1990-і рр. будівлю було приватизовано різними власниками, виконано сучасні ремонти під оренду: 1 поверх – магазини, 2 поверх – офіси.

На поч. 2000-х рр. окремі фрагменти головного фасаду по проспекту було оштукатурено та пофарбовано, до лівого крила Пам’ятки було прибудовано 3-х поверховий ТЦ «Андрос».

В 2011 р. було проведено повне опорядження фасадів: штукатурення та фарбування, реставрація декору, відновлення втрачених елементів, заміна вікон та дверей. На кутовому ризаліті було демонтовану автентичну опорну плиту еркеру, влаштовано нову балкону плиту, коване огородження, на рівні 2-го поверху закріплено сучасний декор (каріатиди, лиштва з сандриком, фриз з кронштейнами, рослинний барельєф). В кінці 2010-х рр. в підвальних приміщеннях було відкрито магазин та ресторан.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: