Середа, 15 Січня

Є в Петропавлівці особливе місце, де на площі у кілька десятків квадратних метрів зберігається майже уся історія Петропавлівщини. Без сумніву, тут бував хоча б раз кожен житель нашого краю. І, напевно, приводив із собою гостей з інших куточків України, повідомляє  Дніпро Регіон.

Це унікальне місце – Петропавлівський історико-краєзнавчий музей. Вже понад 50 років працівники музею збирають по крупинці і систематизують в хронологічну послідовність життєвий шлях Присамарського краю. Про становлення і розвиток музейної справи нашого регіону розмовляємо з директоркою краєзнавчого музею Ніною Сергієнко.

На території селища Петропавлівки Дніпропетровської області з 1967 року діє місцевий історико-краєзнавчий музей. За часи його роботи заклад декілька разів змінював своє місцеперебування. З 1967 по 1982 роки його фонди містилися в будівлі місцевої церкви.

Починаючи із 1982 і по 2003 роки – у колишній будівлі селищної ради. З 2003 по 2010 – у будівлі райкому компартії, на місці будинку творчості для дітей та юнацтва, а з 2010 по 2017 роки знаходився на базі Петропавлівської ЗОШ №2. Нині експонати музею знайшли своє місце в приміщеннях культурного центру «Квітка». І відтепер це головний осередок музейної справи на Петропавлівщині.

Експозиція музею містить кілька відділів: «Наш край з найдавніших часів до початку ХХ ст.», «Наш край у 1900-1940 рр.», «Випробування війною та відбудова: 1939-1945», «Розвиток краю у 60-90-х та у 1991-2021 роках» та етнографічний зал «Українська світлиця».

За рік Петропавлівський народний історико-краєзнавчий музей відвідує більше 3 тисяч осіб. Після чергового перенесення закладу у пристосоване приміщення відвідувати його стало ще зручніше. Двері музею відкриті для всіх категорій населення. Всі екскурсії здійснюються безкоштовно.

Зі слів директорки закладу, можна виділити щонайменше п’ять причин, щоб відвідати Петропавлівський музей.

1. Відчути подих скіфського степу.

Не кожен музей може похвалитися міні-експозицією під відкритим небом «Кам’яні свідки історії краю», яка з першого погляду привертає увагу прямо біля входу в музей. Це кам’яні ідоли скіфо-сарматського періоду Х-ХІІІ ст. н.е. Дивлячись на них, в уяві людей постають грізні воїни, які ходили ковиловими степами Петропавлівщини, залишивши тут на згадку про себе близько тисячі курганів і земляних фортифікаційних та культових споруд – «майданів».

2. Побачити предмети періоду заснування й розвитку слободи Петропавлівки.

Музей розповість про життя в нашому краї з моменту заселення ще у козацькі часи та з початку заснування Петропавлівки у 1775 році. Запропонує докази того, що Петропавлівщина – козацький край, край надзвичайно працьовитих людей, серед яких виділялися хлібороби, ковалі, гончарі, теслі та ткачі.

3. Найширше в музеї висвітлено тему «Випробування війною 1939-1945 років».

Біля цієї експозиції відбуваються зустрічі з ветеранами війни і праці, проводяться змістовні екскурсії та уроки мужності з метою патріотичного виховання підростаючого покоління. Архів музею запропонує численні спогади учасників боротьби з ворогом у краї та на фронтах найстрашнішої в історії людства Другої світової війни.

4. Переконатися у тому, що в музеї не нудно.

Окрасою музею є «Українська світлиця», яка розповідає про хатній побут мешканців Петропавлівщини в ХVIII-XIX століттях. А ще музей впроваджує інтерактивні форми і методи. Робить доступними для широкого загалу матеріали науково-дослідницької діяльності. Проводить заочні екскурсії в події далекої давнини. Експонує скам’янілості, підняті з глибини шахтних стволів. Пропонує фотоколажі, фото-треки, організовує акцію «Ніч у музеї». До визначних свят України, області та краю проводяться дні відкритих дверей. Стала традиційною екскурсія для всіх категорій населення на Алеї Слави в центральному парку селища. Діє експозиція «Забуттю не підлягає» в кімнаті Слави воїнів АТО та волонтерів.

5. Відвідати виставки та працювати в музейному архіві.

У результаті плідної роботи архів музею поповнився цінною інформацією з історії краю: «Рух опору нацизму на Петропавлівщині в 1941-1943 роках», «Петропавлівщина – край козацький», «Остарбайтери з Петропавлівщини», «Герої не вмирають», «Безсмертні в пам’яті народній».

У музеї діють постійні та змінні виставки: «Ми – майбутнє твоє, Україно!», «Трудовий поступ Петропавлівщини» – про сьогодення краю у незалежній державі, «Петропавлівська вишиванка», ретро-виставка «Художня листівка 20-го століття», «Марки та значки – захоплення школярів 70-80-х років 20-го століття», «Ялинкова іграшка твого дитинства» тощо.

Розповісти про всю діяльність в одному номері тижневика майже неможливо. Тому радимо жителям Петропавлівщини при нагоді завітати до краєзнвчого музею і на власні очі побачити історію рідного краю.

А усіх небайдужих людей Ніна Іванівна запрошує до співпраці – у поновленні експозицій та архівних матеріалів. Нині музей перебуває в приміщенні однієї з кімнат Петропавлівської бібліотеки по вулиці Героїв України.

Джерело – petropavlivka.city

Раніше ми писали По Дніпру та області вдарить циклон Vesna: чого чекати від погоди (КАРТА)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: