У домашніх умовах можна очищати воду за допомогою побутових фільтрів, заморожування, відстоювання, кип’ятіння, а також комбінації всіх цих та деяких інших методів про які розповість «Дніпро Регіон».
Варіанти очищення
Домашніх способів як очистити воду від шкідливих чи просто небажаних домішок чимало, але кожен із них бореться з якоюсь однією групою речовин чи організмів. Тому для отримання потрібного результату часто доводиться вживати комплекс заходів.
Очищення води в домашніх умовах можливе декількома методами, але важливо розуміти фізику кожного процесу, оскільки ідеально розділити рідину на питну та технічну досить складно.
Очищення води відстоюванням
Цей спосіб дозволяє не тільки відокремити важкий осад, він також дає воді час самоочиститися від летких сполук аміаку та хлору. Щоб процес пройшов максимально ефективно, воду відстоюють у ємності з широким верхом та без кришки не менше 8 год. Потім можна перелити її в чисту тару, намагаючись не перемішувати шари, а нижню чверть взагалі вилити.
Після кожного відстоювання промивайте стінки та дно основної ємності розчином оцтової чи лимонної кислоти, щоб видалити вапняний осад.
Після кожного відстоювання промивайте стінки та дно основної ємності розчином оцтової чи лимонної кислоти, щоб видалити вапняний осад.
Кип’ятіння
Спосіб старий, як світ, і ефективний як знищення хвороботворних мікроорганізмів. Під час кип’ятіння із води видаляються солі кальцію. Щоправда, вони зовсім не зникають, а осідають на внутрішній поверхні чайника, після чого їх доводиться прибирати вже з посуду. Інші розчинені речовини цим способом нейтралізувати не можна, та й очищення води від запаху при кип’ятінні неможливе.
Для грубої підготовки та знезараження хоча б відсотків на 50-70 вода повинна кипіти не менше 10-15 хвилин, оскільки більшість збудників хвороб гинуть не відразу. Вищий результат знищення патогенів на 98-99% вимагає ще більше часу – близько півгодини. А у випадку з сибіркою, кип’ятити воду доведеться як мінімум годину. Так що електрочайник з автовідключенням для цього однозначно не підходить.
Але кип’ятіння має і зворотний бік. Міські установки очищення води здебільшого вдаються до хлорування, а після закипання залишки хлору перетворюються на небезпечний канцероген – хлороформ. До того ж, природне зменшення об’єму води збільшує відсотковий вміст у ній інших домішок. Так що спосіб цей варто застосовувати тільки в жорсткому зв’язуванні з відстоюванням, причому подвійним – до кип’ятіння і після нього.
Дистиляція
Простіше кажучи – випарювання. Те ж саме кип’ятіння, але збирати доведеться пару, що утворилася. Вам знадобиться саморобний пристрій для очищення води, який працює за принципом перегінного апарату.
Конструкція може бути найпростішою:
- закрита ємність для кип’ятіння;
- відвідна пара трубка;
- охолодний змійовик;
- тара для збирання дистильованої води.
У цьому випадку всі шкідливі речовини залишатимуться в ємності-випарнику, а в змійовику, що конденсує, збереться ідеально чиста вода. На смак вона, звичайно, неприємна, та й користуватися дистилятом регулярно не варто – все-таки запас мінералів у людському організмі поповнюється навіть питною водою. Більш того, дистильована рідина розчинятиме корисні солі вже в клітинах і вимиватиме необхідні для нормальної життєдіяльності речовини.
Очищення сріблом та міддю
Як очистити воду та зробити її безпечною, знали ще наші далекі пращури. Принаймні ті, хто був досить багатим, щоб «пити і їсти на сріблі».
Подібний ефект дає мідне кухонне начиння, ось тільки тримати в ній воду довше 4 годин не рекомендується. Інакше замість знезараженої рідини ви отримаєте розчин отруйних сполук, що перейшли з міді.
Виморожування
Напрочуд дієвий спосіб частково позбутися хвороботворних бактерій і практично повністю видалити з рідини розчинені солі. Ніякий складний пристрій для очищення води в цьому випадку не буде потрібний, хіба що досить містка морозилка.
Рідина з-під крана потрібно розлити у пластикові пляшки, але не до самого шийки, а залишивши вільними пару сантиметрів. У міру замерзання вода збільшуватиметься в обсязі і може розірвати тару. З цієї причини скло використовувати взагалі не можна.
Підготовлені ємності відправляйте в морозильну камеру, але слідкуйте за станом води. Коли замерзне від половини до двох третин обсягу, залишки потрібно вилити – в них міститься велика кількість мінеральних домішок, що не дозволяють рідини швидко застигати при 0°C. Лід можна розморожувати та використовувати за призначенням або застосувати додаткові способи очищення води для покращення результату.
Озонування
Безпечні методи очищення, спрямовані саме на знезараження води, застосовують у сучасних системах озонування. Достатньо 20 хвилин роботи такого приладу для знищення більшості шкідливих мікробів. Якийсь час цей ефект зберігається, так що озонованою водою дуже корисно мити харчові продукти, щоб вони стали безпечні для людини.
Народні методи
Багато поширені в наших широтах рослини також мають очищаючі властивості. Наприклад, при використанні гілок горобини можливе навіть повне очищення води від запаху – потрібно лише покласти в неї на кілька годин свіжі обрізки. Вербова кора, ялівець і черемхова листя дають той же бактерицидний ефект через 12 год.
Для швидкого очищення від шкідливих домішок скористайтесь активованим вугіллям із розрахунку 1 таблетка на склянку. Через чверть години воду можна проціджувати і піддавати знезаражуючій обробці. Як варіант використовуйте саморобний вугільний фільтр, проклавши товченим порошком кілька шарів марлі. Або просто загорніть пігулки в чистий відріз бинта і залиште в ємності з водою на ніч.