fbpx

Франшиза в страхуванні: що треба знати

Франшиза в страхуванні: що треба знати

Франшиза в страхуванні зустрічається дуже часто. Невідомий раніше термін міцно увійшов в життя автомобілістів, туристів і взагалі всіх, хто хоч раз стикався зі страховкою. Франшиза дає можливість вибору між економією і абсолютним спокоєм, за яке, правда, потрібно заплатити більше, розповідає Дніпро Регіон.

Що таке франшиза в страховці простими словами

Якщо говорити спрощено, франшиза – частина збитку, яку страхова компанія не відшкодує. Страховка з франшизою коштує дешевше, проте вона не покриє всі збитки або  дрібні збитки. Страховка з «нульовою» франшизою (без франшизи) обійдеться дорожче, але по ній компенсація буде повною навіть при найменших проблемах.

Для страхувальника (клієнта) вигода франшизи полягає в можливості заощадити на полісі. Чим більший відсоток або суму становить франшиза, тим страховка дешевше. Економія може досягати половини вартості.
Для страхової компанії договір з франшизою вигідний не тільки через можливість заощадити на невиплату частини збитку. Відсутність справ по дрібному збитку, які поліс не покриває через франшизи, дозволяє зменшити витрати на ведення документації, зміст додаткового штату, заощадити час.

Як розраховується франшиза в страхуванні

Франшиза розраховується двома способами:

  1. Відсоток. Вираховується частка від суми страхування або розміру збитку. У другому випадку витрати страхувальника збільшуються пропорційно тяжкості страхового випадку
  2. Фіксована сума. Франшиза фіксується в договорі постійною, незалежно від розміру шкоди. Чим більша сума франшизи – тим дешевше страховка

Види та особливості франшизи

Існує два основних види франшизи:

  1. Безумовна. Сума виплати страхувальнику зменшується на франшизу, незалежно від розміру шкоди
  2. Умовна. Якщо збиток не більше зазначеної в договорі суми, страхова компанія виплату не робить. Якщо збиток більше франшизи, то він покривається повністю разом з франшизою.

Також існують ще  більш рідкісні види франшизи:

  1. Тимчасова. Умовою є не розмір збитку, а час настання страхового випадку – наприклад, в перший місяць після підписання договору
  2. Динамічна. Величина франшизи може змінювати в залежності від числа страхових випадків. Чим їх більше, тим більше і франшиза.
  3. Пільгова. У договорі можуть бути прописані деякі умови, коли франшиза не діє і збиток буде виплачений повністю – наприклад, якщо в ДТП страхувальник виявився постраждалою стороною.

Франшиза в страхуванні авто

Найбільш часто франшиза застосовується при страхуванні транспортних засобів. Особливо вона поширена в договорах КАСКО. Відсоток франшизи найчастіше варіюється від 0,5% до 5%, а при викраденні або повне знищення автомобіля він становить 10 відсотків від страхової суми (розраховується оцінювачем автомобіля).

Франшиза при укладенні договору автоцивільної відповідальності регламентується Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Вона не може бути більше 2% від ліміту за шкоду (на сьогодні – 100 тисяч гривень). Найчастіше страхові компанії встановлюють фіксовану суму до 1000 гривень. При цьому забороняється застосування франшизи в разі шкоди, заподіяної здоров’ю або життю потерпілих.

Франшиза в туристичному страхуванні

У туризмі найчастіше застосовується безумовна франшиза, зафіксована в певній сумі в валюті. Це може бути 30, 50, 100 доларів або євро. Всі збитки і витрати, пов’язані з відвідуванням лікаря і лікуванням, в межах франшизи оплачує турист. Решта повинна виплатити страхова компанія.

Уважно читайте договір страхування, який пропонують разом з турпакетом. При невисокій франшизі там може бути дуже обмежений перелік послуг, що потрапляють під страховку. Туристична страховка з більш широким покриттям, що включає, наприклад, заняття екстремальними видами спорту, може коштувати дорожче.

Також ми розповідали, що в Україні збільшили штрафи для водіїв і пішоходів: скільки доведеться заплатити за порушення.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: