fbpx

Експерт озвучила кроки, які повинен зробити уряд, аби зменшити забруднення вод аграріями

Експерт озвучила кроки, які повинен зробити уряд, аби зменшити забруднення вод аграріями

В Україні вода забруднюється нітратами від сільського господарства внаслідок кількох факторів: нераціонального використання добрив та через неналежне поводження із відходами тваринництва та їх високою концентрацією. Про це у статті на сайті zn.ua написала Анна Даниляк експертка з екологізації тваринництва ГО «Екодія», передає Дніпро Регіон.

«Більш як половина території України — це рілля, тобто земельні ділянки, які систематично обробляють і використовують під посіви сільськогосподарських культур. З початку 2000-х і донині внесення в землю азотних добрив зросло в 7,5 разу, а середнє значення загалом для мінеральних добрив — приблизно у 4 рази. Крім цього, із підвищенням використання саме мінеральних добрив пов’язують зростання викидів парникових газів від сільського господарства країни: за останнє десятиліття — майже на 30%. Наразі такі викиди мають найбільший потенціал до зростання», – написала експерт.

За її словами, по-друге, вода забруднюється через неналежне поводження із відходами тваринництва та їх високою концентрацією. Часто відходи зберігаються без ізоляції від ґрунту, води, повітря. Тобто шкідливі речовини безперешкодно потрапляють до цих компонентів природи.
Як підкреслила Даниляк, 74% м’яса на ринку України 2015 року виробляли десять компаній на промислових фермах. Така значна концентрація поголів’я на найбільших тваринницьких підприємствах означає також концентрацію великої кількості відходів тваринництва і високий ризик нітратного забруднення. Водночас тваринництво є одним із найбільш «спраглих» до водних ресурсів напрямів: на один кілограм м’яса потрібно від 5 тис. до 15 тис. літрів води. Тож підприємства повинні мати безперебійний доступ до значної кількості води і розміщуються біля водойм чи басейнів артезіанських вод.

Як вирішити проблему забруднення вод?

Вона зазначила, що уряд має зробити наступні кроки щоб вирішити цю проблему:

  • Верховна Рада має внести зміни до законодавства щодо контролю за забрудненням і поводженням із відходами тваринництва: передбачити та зафіксувати повноваження органів влади, що відповідають за здійснення екологічної політики та контролю (Міндовкілля та Держекоінспекція). Зокрема, треба прийняти законопроект №3091 щодо державного екологічного контролю;
  • Міністерство економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства, Міндовкілля та новостворене Міністерство аграрної політики та продовольства повинні прийняти необхідні документи, що впроваджують вимоги Нітратної директиви ЄС в українських реаліях, зокрема, впровадити методику та визначити вразливі до забруднення зони, затвердити правила для агровиробників, що допоможуть зменшити забруднення нітратами;
  • Уряд має гарантувати, що система державної підтримки аграріїв буде спрямована на екологізацію сектору, дотації, субсидії, компенсації або грантові програми для малих і середніх сільгоспвиробників. Впровадження екологічних практик і технологій на агропідприємствах має стати однією з умов для одержання держпідтримки. При цьому важливо контролювати цільове використання коштів і моніторити зміни у стані довкілля поблизу виробництв.

Також ми розповідали які будуть ціни на землі після відкриття ринку (прогноз Держгеокадастру).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: