Доставка посилок стала об’єктом чергової ініціативи Верховної Ради України, яка в першому читанні прийняла законопроект про зміни до Податкового та Митного кодексів. Головне нововведення – введення обов’язкового пред’явлення паспорта або ІПН при отриманні посилки з-за кордону населенням.
Мета змін в правилах доставки посилок
У пояснювальних записках вказується, що метою ініціатив є посилення боротьби з контрабандою, а також:
– створення електронних реєстрів посилок;
– збільшення ефективності контролю переміщень відправлень;
– поштові оператори і перевізники визначаються податковими агентами;
– упорядкування питань акцизів;
– ефективність контролю на митниці.
Посилення митного контролю
Впроваджується комплексне рішення адміністрування на митниці з метою посилення боротьби з контрабандою і спробами перевезення незаконних товарів. У цьому сприятиме:
– автоматизація контролю на митниці;
– оформлення відправлень;
– аналіз даних з реєстрів міжнародних відправлень (в цьому велику роль і буде грати ідентифікація відправників і одержувачів)
Податковий ліміт
Нижній поріг податкового ліміту повернеться до рівня 2019 року і складе 150 євро. До цієї суми покупки податком обкладатися не будуть. За перевищує суму доведеться заплатити 20% ПДВ і 10% мита.
Наприклад, за покупку вартістю 160 євро доведеться заплатити митниці 3 євро податків (2 євро – 20 відсотків ПДВ і 1 євро – 10 відсотків мита від 10 євро, що перевищують ліміт).
Виняток становитиме особистий ввезення товарів – дозволено безмитно ввозити на суму 500 євро (в аеропорту – 1000 євро). Обмеження на таке ввезення – не частіше, ніж раз на три дні.
Збільшення «сірих схем»
Повернення безмитного порога до 150 євро загрожує збільшенням «сірих» схем. Чим більше пільг отримують фізичні особи, тим більше ризик їх використання в злочинних цілях. Отримуючи через окремих фізичних осіб товари без оподаткування, можна формувати великі партії для подальшого їх продажу в Україні.
Втім, це проблема далеко не тільки нашої країни. Маніпуляції подібного роду поширені і в Європі. За даними Єврокомісії, щорічно країни ЄС недоотримують 5 мільярдів євро ПДВ через махінації в онлайн-продажах.
Думка поштових операторів
Нововведення, що ініціюються Верховною Радою, безпосередньо торкнуться поштових операторів, які зіткнуться з необхідністю ідентифікувати кожного клієнта. Реакцію двох провідних поштових операторів України «Нову Пошту» і «Укрпошту» дізнався 24 телеканал.
В «Укрпошті» висловили побоювання, що нововведення можуть викликати колапс в галузі. Українці не зможуть отримувати посилки з-за кордону в почтоматах. Як наслідок, у відділеннях збільшаться черги і час обробки замовлень.
«Нова пошта» погоджується з колегами, відзначаючи, що жоден оператор в Україні на даний момент не готовий до обробки таких даних.
Обидва оператора також зійшлися в тому, що контроль і збір паспортних даних не вирішить проблему контрабанди в країні. Дрібних замовлень фізичних осіб, що проходять через «Укрпошту», припадає лише 2% від загальної ваги перевезень. Ці посилки до того ж перевіряють на митниці за допомогою рентгена, що практично унеможливлює провезення заборонених товарів. А контрабанда зосереджена в перевезеннях більшого формату.
У «Новій пошті» також підкреслили, що за всі роки роботи компанії з міжнародними посилками не було зафіксовано жодного випадку контрабанди. Значна частина нелегального ввезення здійснюється через пункти пропуску, де поштові оператори не працюють.