fbpx

Дніпровські Дива: загадкова Чернеччина

Дніпровські Дива: загадкова Чернеччина

Дивний край – Дніпропетровщина!!!! Який ти багатий на історію, скільки нам ще невідомо, а дещо тільки взнаємо!
Чи знаєте ви, що на Дніпропетровщини в Магдалинівському районі є дивне місце з назвою Чернеччина? А чули ви звідки така взялась така назва?
Коли саме утворилась Чернеччина достеменно невідомо, та перші поселенці з͑′явились на території ще в другому тисячолітті до нашої ери. Приорілля в далекому минулому було вкрите лісами, багатими на птахів, звірину. Лимани та озера повнились різноманітними видами риб. Поряд розкинулись родючі землі. І, можливо, саме через це втікачі з різних країв зупиняли свій біг саме тут.

Перший монах був відлюдником, поступово навколо нього стали збиратися учні, а потім заснували  монастир, обнесли його валами, викопали глибокі рови. Назву цей монтастир отримав Нехворощанський, назва походить від кущовидної трави – нехворощ, з якої виготовляли віники.

Дніпровські Дива: невідома Чернеччина 
Нехворощанський монастир на мапі 1736 року

  Монастир володів Млином на Орілі, лісом, уступом Тира, двома рибними озерами, слободами Гупалівка та Нехворощанська Чернеччина.
Монастир називався «войськовим» і відбували певні повинності на користь війська. Ченці були не тільки ченцями-монахами, а й воїнам, що захищали себе і людей, які поселились поряд з монастирем.
Територія була окреслена, формою і наближалася до квадрата розміром 50х50 сажнів.

Дніпровські Дива: невідома Чернеччина

Після ліквідації січі, Нехворощанський монастир почав занепадати, тут ще певний час доживали свій вік колишні запорожці. 1780 р. в монастирі розташувалось Катеринославське духовне управління, а в 1786р. монастир ліквідовано.Дніпровські Дива: невідома Чернеччина

1799 р. Нехворощанську церкву перенесли в Нехворощанську Чернеччину. Згодом й інші монастирські будівлі зникли, згладились захисні вали.
На сьогодні історики точно не можуть визначити місцезнаходження Нехворощанського Успенського монастиря. Карта ХVІІІ століття та розповіді старожилів дозволяють стверджувати, що монастир був поруч з озером Святим, а опитування місцевого населення показало, що назва озера – „Святе”, невипадкова. У ньому, за легендою, сховані золоті дзвони Нехворощанського монастиря, які ченці сховали під час нападу татар.  Серед місцевих ходять легенди про глухий дзвін, який лунає з Святого озера на свято Успіння. Існує ще версія, що  назва озера “Святе” йде від того, що вода в озері завжди свята, тому що в ньому проводили обряди хрещення, освячували воду на свята.
Також, монастир знаходився біля лісу – Рідкодуб, зараз цей ліс має назву Монастирський (під час Другої Світової війні всі дуби були вирубані та вивезені до Німеччини).
У 1920-х рр. останні будівлі монастиря були знищені. Згодом й інші монастирські будівлі зникли.
Нині на території монастирища збереглися порослі чагарниками земляні вали та кладовище, останні поховання на якому датовані 1972 роком.

Дніпровські Дива: невідома Чернеччина
Тепер і зрозуміло, що назва Чернеччина походить від слова “чернець”, і вказує на те, що місцевість довкола монастиря належала ченцям Нехворощанського монастиря.

Нагадаємо, раніше ми писали, про історичні пам′ятки Межівщини

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x