5 грудня православні вшановують пам′ять преподобного Сави освяченого. Про життя преподобного Сави, про прикмети, що можна і не можна робити 5 грудня розповість «Дніпро Регіон».
Преподобний Сава Освячений народився в V столітті, в Каппадокії в благочестивій християнській сім’ї Івана та Софії. Його батько був воєначальником. Виїхавши у службових справах в Олександрію, він взяв з собою дружину, а п’ятирічного сина залишив на піклування дядька. Коли хлопчикові минало вісім років, він вступив монастир святого Флавіана. Обдарований отрок скоро навчився читати і добре вивчив Святе Письмо.
У 17 років він прийняв чернечий постриг і досягши успіху в пості і молитвах, був удостоєний дару чудотворення. Провівши десять років в обителі, преподобний відправився в Єрусалим, а звідти в обитель преподобного Євфимія Великого. Але преподобний Євфимій направив святого Саву до авви Феоктиста, настоятеля прилеглого монастиря з суворим чернечим уставом. У тій обителі пробув преподобний Сава послушником до 30-річного віку. Після смерті старця Феоктиста, його наступник благословив преподобному Саві зачинитися в печері: лише в суботу святий залишав затвор і приходив в обитель, брав участь в Богослужінні і приймав їжу. Через деякий час преподобному дозволили зовсім не залишати затвор, і святий Сава трудився в печері протягом 5 років.
Преподобний Євфимій уважно стежив за життям юного ченця і, бачачи, як він духовно зріс, став брати його з собою в пустелю Рув (біля Мертвого моря). Вони виходили 14 січня і перебували в ній до Вербної Неділі. Преподобний Євфимій називав святого Саву отроком-старцем і дбайливо виховував його у вищих чернечих чеснотах.
Коли преподобний Євфимій відійшов до Господа († 473), святий Сава пішов з Лаври і оселився в печері поблизу обителі преподобного Герасима Йорданського. Через кілька років до преподобного Сави почали збиратися учні – всі, хто хотів чернечого життя. Так виникла Велика Лавра. За вказівкою згори ченці влаштували в печері церкву.
Преподобний Сава заснував ще кілька обителей. Багато чудес були явлені за молитвами преподобного Сави: серед Лаври забило джерело, під час посухи пролився рясний дощ, відбувалися зцілення хворих і біснуватих. Преподобний Сава написав перший Устав церковних служб, так званий “Єрусалимський”, прийнятий усіма Палестинськими монастирями. Святий мирно преставився до Бога в 532 році.
Що можна робити 5 грудня
- У цей день під подушку можна покласти монету. Вважалося, що вона приверне в життя достаток і удачу.
- У цей день варто влаштувати собі повноцінний вихідний. Предки відкладали всі справи, навіть домашні.
- У цей день можна йти свататися. Вважається, що така молода сім’я проживе довге і щасливе сімейне життя.
Що не можна робити 5 грудня
- Не можна 5 грудня братися за нову роботу. Вона не принесе нічого крім проблем.
- Не можна 5 грудня злословити, якщо відправляєтеся в далеку дорогу. Предки вірили, що цей завадить дістатися до пункту призначення.
- Не можна 5 грудня мити голову. Ця заборона стосується вагітних жінок. Вважалося, що через це дитина може народитися з поганою пам’яттю
- Не можна 5 грудня планувати важливі справи. Це може призвести до проблем на роботі.
Прикмети 5 грудня
- Якщо в цей день сніг почав танути, то найближчими днями буде потепління.
- Якщо в цей день білки спускаються з дерев, то буде відлига.
- Якщо в печі тріщать поліна, то погода буде холодною.
- Якщо дим стелиться вниз, то буде негода.