Субота, 4 Травня

Православні віряни 16 травня вшановують день день преподобного Феодосія Печерського та пам’ять мучеників Тимофія і Маври. В народі 16 травня називають Мавра Розсадниця та Марфа Молочна. Про прикмети, традиції та що категорично заборонено робити 16 квітня, розповість «Дніпро Регіон».

Ким був преподобний Феодосій Печерський

Преподобний Феодосій Печерський, засновник монастирського уставу і родоначальник чернецтва, народився у Василеві (зараз Васильків), неподалік від Києва. З юних років він виявив непереборний потяг до подвижницького життя, ведучи аскетичне життя ще в батьківському домі. Він не любив дитячих ігор і захоплень, постійно ходив до церкви. Сам упросив своїх батьків віддати його для навчання читання священних книг, при відмінних здібностях і рідкісному старанності , швидко вивчився читанню книг, так що всі дивувалися розуму отрока.

На 14-му році життя він втратив батька і залишився під наглядом матері – жінки суворої і владної, яка дуже любила свого сина. За прагнення до подвижництва вона багато разів карала його, але Преподобний твердо став на шлях подвигу. На 24-му році він таємно покинув батьківський дім і прийняв постриг, за благословенням преподобного Антонія в Києво-Печерському монастирі з ім’ям Феодосій. Через чотири роки мати відшукала його і зі сльозами просила повернутися додому, але святий сам переконав її залишитися в Києві і прийняти чернецтво в обителі святителя Миколая на Аскольдовій могилі.

У 1054 році преподобний Феодосій був висвячений в сан ієромонаха, а в 1057 році обраний ігуменом. Слава про його подвиги привернула безліч ченців в обитель, в якій він побудував нову церкву і келії і ввів студійський чернецький статут, списаний, за його дорученням, в Константинополі. У сані ігумена преподобний Феодосії продовжував виконувати найважчі послуху в обителі. Святий звичайно куштував тільки сухий хліб і варену зелень без масла. Ночі проходили у нього без сну в молитві, що багато раз помічала братія, хоча обранець Божий і намагався приховати свій подвиг від інших . Ніхто не бачив, щоб преподобний Феодосії спав лежачи, зазвичай він відпочивав сидячи. Під час Великого посту святий віддалявся в печеру, розташовану недалеко від обителі, де подвизався, ніким не зримий. Одягом йому служила жорстка волосяниця, надіта прямо на тіло, так що в цьому злиденному старця не можна було дізнатися знаменитого ігумена, якого шанували всі хто знав його.

Одного разу преподобний Феодосій повертався від великого князя Ізяслава. Візник , ще не знав його, сказав грубо: «Ти, чернець, завжди бездіяльний, а я постійно в роботі. Іди на моє місце, а мене пусти в колісницю». Святий старець лагідно послухався і повіз слугу . Побачивши ж, як преподобному кланялися, сходячи з коней, зустрічні бояри, слуга злякався, але святий подвижник заспокоїв його і, по приїзді, нагодував в монастирі.

Сподіваючись на допомогу Божу, преподобний не зберігав великих запасів для обителі, тому братія інколи терпіла нужду в насущний хліб. За його молитвами, проте, були невідомі благодійники які привозили в обитель необхідне для братії. Великі князі, особливо Ізяслав, любили насолоджуватися духовною бесідою преподобного Феодосія. Святий не боявся викривати сильних світу цього. Незаконно засуджені завжди знаходили в ньому оборонця, а судді переглядали справи на прохання шанованого всіма ігумена. Особливо піклувався преподобний про бідних: побудував для них у монастирі особливий двір, де кожен нужденний міг отримати їжу і дах.

Заздалегідь він передбачав свою кончину, преподобний Феодосій мирно відійшов до Господа в 1074 році. Він був похований у викопаній ним печері, в якій усамітнювався під час посту. Мощі подвижника були знайдені нетлінними в 1091 році. До лику святих преподобний Феодосій був зарахований в 1108 році.

Ким були Тимофій і Мавра

16 травня в церковному календарі – день пам’яті мучеників Тимофія і Маври. Тимофій і його дружина Мавра жили в III-IV століттях. Тимофій був церковним читцем, також він зберігав і переписував богослужбові книги. Сповідували християнство, за що і постраждали за часів правління імператора Діоклетіана.

На святого Тимофія донесли, що в нього зберігаються християнські книжки. Його схопили і привели до правителя міста Аріана. Прийняв він тоді чимало страшних мук і мужньо їх всіх стерпів. Потім встав і подякував Богу за те, що той наслав на нього випробування. Тоді його повісили головою донизу, до рота поклали дерев’яну палицю, а на шию прив’язали камінь. Великими були страждання Тимофія, але він все терпів.

Розповіли тоді правителю, що у Тимофія є молода дружина Мавра. З нею він одружився за 20 днів до того, як його забрали на катування. Наказав Аріан привести Мавру, тому що думав, що вона вмовить Тимофія зректися своєї віри. Однак свята жінка одразу визнала себе християнкою і перенесла всі страшні тортури. Дівчину піддали жорстоким тортурам, але і їй не змогли заподіяти зла. Тоді Тимофія і Мавру розіп’яли один проти одного і залишили так на 9 днів і 10 ночей – так подружжя і загинуло. Християни викупили їхні тіла і поховали. Мощі мучеників стали цілющими.

Що не можна робити 16 травня

  1. Якщо хтось попросив вас про допомогу, не можна відмовляти.
  2. Від гучних гулянь краще утриматися.
  3. Не сваріться цього дня зі своїми рідними та друзями.
  4. 16 травня категорично заборонено скандалити подружжю, навіть підвищувати голос один на одного. Вважається, як проведеш цей день, таким буде сімейне життя цілий рік: якщо в любові та мирі – все буде добре, посваритеся – до розлуки.
  5. Не можна сьогодні проливати молоко – це до неприємностей. Не радять починати будівництво будинку. Церква забороняє сьогодні сумувати і впадати в зневіру.

Народні прикмети і традиції на 16 травня

  • на дубі вже листя розпустилося, а на ясені ще ні — буде посушливе літо;
  • гуси і качки піднімають крила, махаючи ними — до бурі;
  • черемха пишно зацвіла – дощів влітку не буде;
  • на світанку немає роси — чекайте на дощі;
  • якщо вранці роса – чекай гарну погоду;
  • солов’ї співають – друга половина травня буде теплою;
  • черемха пишно зацвіла – дощів влітку не буде.

В народі 16 травня називають Мавра Розсадниця. У цей день садили розсаду капусти і засівали город. Капусту окропляли святою водою – щоб захистити від шкідників. Свіжі насадження обов’язково поливали освяченою водою. Вірили, що так молоді паростки можна захистити від гусениць чи попелиці. Також, у народі вважалося, що сьогодні корови дають найсмачніше молоко, тому цей день ще називали Марфа Молочна.

Тимофію і Марфі молилися про мир і злагоду в сім’ї і гарний урожай. Також сьогодні готували зелений борщ з кропивою і належало обов’язково випити смачного домашнього молока.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Раніше ми писали:

Дивіться ще

Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
wpDiscuz
0
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: