14 січня християни відзначають день Обрізання Господнього, а також вшановують пам’ять Святителя Василя Великого. Окрім того, цього дня відзначають Старий Новий Рік, з яким пов’язано чимало народних прикмет та заборон.
Історія свята Обрізання
Обрізання Христове відзначається з IV ст. і вважається великим святом. За давньо-іудейськими традиціями обряд проводився над хлопчиками на 8-й день від народження. Він давав їм Божий захист і право просити Господа про допомогу. Над немовлям Ісусом також провели цей обряд у належний термін, тоді ж він і отримав своє ім’я.
Історія Василя Великого
Святий жив у ІІІ столітті. Народився він у грецькому місті Кесарія у благочестивій багатій сім’ї. У юності здобув чудову освіту і вирішив присвятити своє життя Богові. Після хрещення він заснував чернечу громаду, а пізніше прийняв сан єпископа. Святитель Василь прославився богословськими працями, створенням правил чернецтво, захистом християн від гонінь.
Народні традиції
- Василя Великого вважали покровителем землеробів. Звідси і виник обряд посіву зерном на його свято.
- Хорошою прикметою вважалося, коли у Васильєв день першим у будинок зайшов чоловік і обов’язково з добрими побажаннями.
- Цей день намагалися провести в сім’ї і без потреби не виходити з дому. Вважалося, що з темрявою прокидаються злі сили і можуть підмінити людину нечистістю.
Прикмети
- Сніг з ранку – до довгої зими та пізньої весни.
- Молодий місяць – до весняних паводків.
- Яскраві великі зірки – до сильних сильних морозів.
- Північний вітер – до холодного літа, південний – до теплого.
Що не можна робити
- Сваритися, лаятись, таїти образи, інакше весь рік пройде в чварах
- Позичати і позичати гроші чи речі, щоб не поринути у бідності.
- Щось викидати і виносити сміття, тому що можна викинути з дому удачу.
- Виходити з дому у темний час без потреби, щоб не зустрітися з нечистю.