13 жовтня – день пам’яті преподобного Веніаміна, затворника Печерського та Іверської ікони Пресвятої Богородиці. Про те ким був Преподобний Веніамін Печерський, про історію чудотворної ікони, пр прикмети, що можна і не можна робити 13 жовтня, розповість «Дніпро Регіон».
13 жовтня – Іверської ікони Пресвятої Богородиці
13 жовтня за новим календарем церква згадує одну з найвідоміших чудотворних ікон – Іверську ікону Пресвятої Богородиці.
Ікону написав апостол і євангеліст Лука з благословення Пресвятої Богородиці за часів її ще земного життя. Ця ікона була в будинку однієї вдови. Коли почалась боротьба з християнами, у дім жінки увірвались воїни. Один із них вдарив списом у лик Богородиці і з того місця пішла кров.
Жінка віднесла ікону до моря і спустила її на воду. Та одного разу ченці Іверського монастиря побачили над хвилями вогневий стовп, який піднявся над образом Богоматері на воді. Того дня ченцям не вдалося забрати ікону, бо вона постійно віддалялась від човна. Вночі старцю Гавриїлу з’явилась уві сні Богородиця і наказала забрати ікону. Він пройшов по воді, взяв її і відніс в монастир.
Після цього ікону помістили в каплицю, а згодом перенесли в соборний храм. Але ікона зникала і з’являлась над монастирською брамою. Тоді Богоматір знову звернулась до Гавриїла та сказала, що буде берегинею монастиря. Після цього на вході побудували надземну церкву, де і залишили ікону. Вважається, що ікона поповнювала запаси пшениці, зцілювала хворих та рятувала від варварів.
Ким був преподобний Венімін
Преподобний Веніамін Печерський жив в XIV столітті і до прийняття чернецтва був заможним купцем. Одного разу, слухаючи уважно церковне богослужіння, його вразили слова п’ятого псалма: «погубиш усіх, хто говорить неправду» (Пс.5,7). І зараз, відносячи ці слова до себе, він сказав: “Якщо Господь Бог погубить усіх неправдомовців, то погубить і купців. Бо хто з купців може сказати, що ніколи не говорив неправди?”.
Потім в інший раз почув він євангельське слово: «тяжко багатому ввійти у Царство Небесне» (Мф.19,23). Розмірковуючи над цими словами Господа, він вирішив роздати все своє майно бідним і пожертвувати на храми Божі. А сам приєднався до жебраків в дусі преподобних отців Печерських і став ченцем, «угождаючи Господу Богу» до кінця свого життя постом, молитвою, убогістю і послухом.
Досягши блаженної кончини, він перейшов від землі на небо до Подвигоположника Христа, отримавши від Нього вінець вічної нагороди. Мощі його спочивають у Феодосієвій печері.
Що можна робити 13 жовтня
- У цей день потрібно піти до церкви та помолитися перед образом Божої Матері. У неї можна попросити про зцілення, розраду в бідах та захист. Іверську ікону Богоматері радять тримати в будинку біля входу.
- У цей день потрібно наводити лад у лазні та паритись. Предки вірили, що це допоможе прогнати всі недуги.
Що не можна робити 13 жовтня
1. Не можна 13 жовтня лихословити, лаятись та сваритись. Вважається, що це може призвести до нещастя і безгрошів’я.
2. Не модна 13 жовтня ображатися та сумувати. Це може притягнути неприємності.
3. Не можна 13 жовтня займатися важкою роботою по дому. У цей день краще відпочити і присвятити час молитві перед чудотворною іконою.
4. Не можна 13 жовтня ворожити перед дзеркалом. Це може викликати нечисту силу і впустити її до нашого світу.
5. Не можна 13 жовтня влаштовувати весілля. Предки вірили, що такий шлюб не принесе щастя.
Прикмети 13 жовтня
- Якщо випав сніг, то зима буде нескоро.
- Якщо журавлі полетіли в теплі краї, то скоро буде мороз.
- Якщо місяць у тумані, то скоро зіпсується погода.