10 листопада виповнилось 124 роки від дня народження Параски Власенко – української майстрині народного декоративного розпису (1900-1960). Про це повідомляє Дніпро Регіон.
Унікальна, найбільш повна колекція творів Параски Власенко зберігається у Національному музеї декоративного мистецтва України. Вона охоплює всі періоди творчості художниці з 1935 по 1959 рр. і налічує понад 500 робіт.
“Параска Власенко – художниця багатопланова, працювала впродовж усього життя в різних видах народного мистецтва, виконувала ескізи для килимів, вишивок, архітектурних споруд, поліграфії, створювала декоративні станкові панно, розписувала керамічні вироби.”, – Національний музей декоративного мистецтва України.
Народилася вона в с.Скопці на Полтавщині (нині – Київщина, с.Веселинівка) в багатодітній селянській родині. Змалку любила вишивати, це було її заробітком. У 13 років прийшла до створеної в селі килимово-вишивальної майстерні.
У 1930-ті роки до неї прийшло визнання. Комітет з підготовки Першої республіканської виставки народного мистецтва запросив її до Києва, і художниця почала працювати в Центральних експериментальних майстернях (1935-1949 рр.), пізніше – в Інституті монументального живопису та скульптури Академії архітектури УРСР (1949-1957 рр.), де вона створила сотні ескізів для архітектурних споруд, килимів, керамічних виробів, станкових декоративних панно.
Твори мисткині відзначені яскравим індивідуальним почерком: фольклорні мотиви органічно переплітаються з елементами бароко. Вони позначені безпосередністю сприйняття навколишнього світу, що й визначило її художній почерк.
Роботи майстрині експонувались на художніх виставках у Києві, Парижі (1937 р., срібна медаль), Нью-Йорку (1939).
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.