В Україні війна триває вже понад 5 місяців. З самого початку повномасштабного вторгнення росії на територію нашої країни, всі курорти Азовського та деякі курорти Чорного моря опинилися в окупації. Тепер міста та селища, в яких раніше у літній період відпочивали сотні тисяч людей, виявилися практично безлюдними. Курортний сезон у них так і не розпочався. За останніми відомими даними, всі курорти у Запорізькій та Херсонській областях захоплені ворожими військами. Яка там зараз обстановка, і чим живуть приморські села та міста в очікуванні на звільнення, повідомляє «Дніпро Регіон» з посиланням на видання Новини Донбасу.
Бердянськ
Бердянськ російські війська захопили ще 27 лютого. Місцеві жителі неодноразово виходили на мирні акції протесту, закликаючи росіян покинути їхнє рідне місто. Але безрезультатно. Рашисти викрадають і катують людей із проукраїнською позицією. У місті відсутній український мобільний зв’язок та інтернет. У житлових кварталах Бердянська окупанти розмістили військову техніку та склади боєприпасів. Обманом вони виманюють у місцевих жителів паспортні дані, щоб потім використати їх для підготовки до «референдуму». Також вони намагаються мобілізувати бердянців призовного віку. Про курортний сезон тут не може бути й мови.
Кирилівка
Кирилівка перебуває в окупації з 25 березня. Кілька разів загарбники викрадали місцевого голову селищної ради та примушували його «співпрацювати», але отримали відмову. Незабаром українська влада заявила про неможливість відкриття курортного сезону в Кирилівці. Військові рф відбирають у підприємців їхню власність, грабують населення, привласнюють собі землі та нерухомість. Крім того, сепаратистка Катерина Уманець, яка перейшла на бік ворога і призначила себе головою селища, почала вимагати данину з підприємців у розмірі 1000 грн щомісяця. Очевидно, що ніхто не погодився платити гроші зрадниці.
Арабатська Стрілка
Арабатську стрілку було захоплено вранці 24 лютого. Бойові дії тут не точаться. Але жителів дуже насторожує російська техніка, гелікоптери в небі та ракети, які постійно летять з боку Кримського півострова в Україну. Більшість місцевих жителів заробляла на життя за допомогою туризму. Але зараз це абсолютно неможливо.
Невелика частина готелів все ще продовжує працювати. У магазинах продають російські товари жахливої якості та за величезні гроші. Працюють кілька кафе. Мобільного зв’язку як такого немає. А виїхати на підконтрольну Україні територію не можливо.
Генічеськ
Генічеськ перебуває в окупації з 24 лютого. Росіяни викрадають і катують людей із проукраїнською позицією. Українське телебачення та радіо заблоковані, мобільного зв’язку немає, а інтернет працює з перебоями і не скрізь. Окупанти намагаються замінити гривню рублем. Але поки що безуспішно. Банкомати не працюють. У магазинах продають російські товари жахливої якості за шалені гроші. Окупаційна влада прострочену гуманітарку вимінює на паспортні дані. Курортний сезон тут так і не розпочався. Проте, деяких підприємців окупанти силою змушують працювати.
Скадовськ
Під російською окупацією Скадовськ опинився ще у першій половині березня. Окупанти захопили один із дитячих таборів та кілька пансіонатів, і зробили з них казарму. Війська рф розмістили серед міста свою військову техніку і системи ППО.
У місцевих фермерів рашисти вивозять торішній урожай, а щоб вивезти якнайбільше нового, вони намагаються відновити роботу порту. Нормального мобільного зв’язку та інтернету тут немає. Банкомати не працюють. У магазинах асортимент дуже бідний, ціни високі. Є дефіцит ліків. Розважальні заклади та кафе не працюють. На пляжах лише місцеві жителі.
Залізний порт
Як і Скадовськ, село Залізний Порт потрапило в окупацію ще в березні. Тому туристів тут нема. Відпочивають тут тепер лише місцеві та мешканці із сусідніх окупованих міст та селищ. Практично всі готелі та бази відпочинку закриті. А ті, що працюють, номери здають у рази дешевше. Працюють деякі магазини, але ціни на продукти у них зросли у кілька разів. Усі розважальні заклади закриті, атракціони не працюють.
Джарилгач
Після захоплення півдня України росіянами острів Джарилгач, який часто називають українськими Мальдівами», став по-справжньому безлюдним. У довоєнний час на поромах та швидких катерах сюди постійно приїжджали сотні туристів. Але зараз пляжі острова порожні. Ситуацію на ньому постійно контролюють російські окупаційні війська. Вони ж і замінували частину його узбережжя.
Лазурне
У Лазурне «руський мір» теж прийшов на початку березня. З того часу популярне курортне містечко перетворилося на військову базу ворожих військ. Майже всі пляжі окупанти замінували, через що у червні на міні підірвалися 3 особи. Ніхто з них не вижив. Кілька тижнів тому ЗСУ завдали точного удару по пансіонату, де рашисти влаштували військову базу та склад боєприпасів. Після влучення все це добро злетіло на повітря. Що не може не тішити. Демілітаризація російської армії в Лазурному йде повним ходом. Українські війська продовжують наступальні операції. А місцеві жителі з нетерпінням чекають на визволення.
Приморськ
Приморськ окуповано з кінця лютого. Його мешканці неодноразово виходили на мирні акції протесту проти російської влади. Але жодного позитивного результату це не дало. Солдати країни-агресора викрали місцевого мера. У полоні вони намагалися переконати його співпрацювати. Але отримали відмову. Коли міського голову відпустили, він виїхав із Приморська до Запоріжжя та вже там, дистанційно, керує містом. Протягом усієї війни росіяни викрадають та катують мешканців Приморська, залякують та дезінформують. Зрозуміло, що курортний сезон тут так і не розпочався. Пляжі та бази відпочинку порожні.
Степанівка Перша та Хорли
Як і багато інших курортів, села Степанівка Перша та Хорли опинилися під контролем російських військових. З того часу інформації про те, що там зараз відбувається, не надходило ні від місцевих мешканців, ні від влади. Як живе населення цих сіл усі 5 місяців війни – невідомо.
Приморське
Приморське теж опинилося в окупації практично з перших днів війни. Наприкінці лютого місцеві жителі закидали російську колону коктейлями Молотова. Внаслідок чого їм вдалося знищити кілька ворожих БТРів. Проте військовим це «не сподобалося», і вони обстріляли житлові будинки.
Через те, що окупанти обстріляли всю сільгосптехніку і вкрали дизпаливо, фермери не змогли розпочати посівну. Багато жителів Приморського втекли із села. І їм довелося йти пішки сотні кілометрів заради того, щоб дістатися підконтрольної Україні території.
Курорти Донецької області також без туристів
Розвиток таких донецьких курортів як Урзуф, Мелекіно, Білосарайська коса, азовська Ялта та Юріївка з приходом «руського міра» зупинився. З початком повномасштабного військового вторгнення росії в 2022 році влада донецьких курортних селищ, у своїй більшості, перейшла на бік ворога. І всі ці 5 місяців вони знаходяться у сірій зоні. Окупанти роблять вигляд активного курортного сезону, закликають мешканців інших окупованих міст. Але всі їхні дії безрезультатні. Пляжі порожні, майже всі бази відпочинку не працюють. На набережних ні душі.