В Дніпрі є музей пожежно-рятувальної служби, який розташований за адресою вул. Старокозацька, 2. Музей знаходиться в будівлі, яка є не тільки місцем розміщення найстарішої в Дніпрі пожежної частини, а й архітектурним пам’ятником XVIII століття. До речі, тут і сьогодні знаходиться діюча пожежна частина. Майже кожен житель міста хоч раз побував у музеї.
Гід Дніпра Леся Логашова розповіла цікаві факти з історії старовинної будівлі та як працювали пожежні частини у Катеринославі більше ста років тому, повідомляє «Дніпро Регіон».
«А я б хотіла розповісти історію цієї старовинної будівлі. Мене це завжди вражає – будівля з більш ніж 100-річною історією продовжує своє життя і створює нову, сучасну історію», – написала гід міста.
Пожежі в старому Катеринославі, в основному забудованому дерев’яними та глинобитними будинками, були досить частим явищем, особливо у посушливі роки. У 1840 році в місті налічувалося всього близько 40 кам’яних і понад 800 дерев’яних будівель.
Місто в низинній частині було забудоване дерев’яними одно-двоповерховими спорудами. Вогонь швидко перекидався з одного даху та даху на інший, знищуючи цілі квартали.
Найвідоміші пожежі сталися влітку 1864 року. Вони почалися наприкінці липня і часто повторювалися протягом усього наступного місяця. Особливо велика пожежа виникла 16 серпня, коли при сильно посушливій погоді і поривчастому вітрі, що піднявся, вогненна стихія знищила 125 будівель у центральній частині міста.
З 24 серпня по 6 вересня пожежі відбувалися майже щодня. Навіть з’явилися чутки про навмисні підпали. Місто жило в страху, боячись невідомих паліїв. Так це було чи ні, важко сказати. Все ж таки мабуть причиною катастрофічних пожеж були дерев’яні будівлі та поганий стан пожежної справи.
Місто зробило висновки з цієї сумної події. На той час у Катеринославі була лише одна пожежна частина. Вона була розташована по вул. Виконкомівська, біля будівлі Міської Думи.
У 1890-1892 роках було збудовано комплекс 2-ї пожежної частини. Його було розташоване поруч із Тюремним замком (вул. Ю. Савченко). Автор проекту – архітектор німецького походження Фердінанд Гаген.
На будівництво, що почалося в 1891 виділили 25 тисяч рублів, ще 10 тисяч – на купівлю коней і пожежного інвентарю – взяли з бюджету Катеринослава.
Новий комплекс складався з кількох цегляних будівель: головної частини з високою спостережною каланчою, прибудованими одноповерховими стайнями, дров’яного сараю для сіна та повністю дерев’яних служб та огорожі.
Але тут розташувалася не лише пожежна частина, а й поліцейська ділянка, якій завдяки сусідству з Тюремним замком, судилося стати найвідомішою поліцейською частиною міста
У 1917 році пожежна частина служила одним із штабів та казармою військ УНР. Саме тут, коли загін червоногвардійців захопив гараж і бронеавтомобіль, що стояв у ньому, відбувся перший бій грудневого більшовицького повстання. У ході подальших революційних подій пожежна частина майже не постраждала і навіть не припиняла своєї роботи.
Пожежна частина продовжує роботу досі. Збереглася до сьогодення і яскрава каланча, аналогів якої не знайти у всьому місті.