Спеціалісти ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» здійснюють соціально-гігієнічний моніторинг якості питної води з підземних джерел водопостачання: громадських та індивідуальних колодязів, артезіанських свердловин. Питна вода досліджується за фізико-хімічними та мікробіологічними показниками, передає «Дніпро Регіон».
Перевищення нормативів за вмістом нітратів у питній воді з підземних джерел водопостачання було зареєстровано на наступних територіях Дніпропетровської області: у питній воді із громадських колодязів – у м. Жовті води та у Верхньодніпровському районі; у питній воді із індивідуальних колодязів у містах Дніпро, Кривий Ріг, Жовті води та Кам’янське.
Вживання питної води, яка не відповідає вимогам санітарних норм і правил, може призводити до різних захворювань людини, як інфекційних, насамперед кишкових, так і неінфекційних.
Одним із неінфекційних захворювань, пов’язаних з вживанням води з підземних джерел – є водно-нітратна метгемоглобінемія, коли у воді вміст нітратів перевищує допустимі нормативи – більше 50 мг/ куб. дм.
При зверненні громадян, що мають індивідуальні джерела водопостачання (шахтні, трубчасті колодязі), вода з яких використовується для споживання дітьми до 3-х років, проводяться бесіди щодо попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією.
Рекомендацій щодо вживання якісної та безпечної питної води для здоров’я:
- категорично не використовувати воду з підземних джерел водопостачання для питних цілей і приготування сумішей та їжі немовлятам і дітям до 3-х років;
- для дорослих не вживати воду з підземних джерел водопостачання, в якій вміст нітратів перевищує допустимі нормативи – не більше 50 мг/куб. дм;
- для питних цілей вживати тільки доочищену та фасовану столову воду;
- овочі та фрукти мити кип’яченою водою;
- у разі виникнення ознак інфекційних захворювань чи отруєнь, терміново звертатись за медичною допомогою;
- щорічно проводити чистку колодязів від забруднення, замулювання, намивання породи з проведенням необхідного ремонту елементів зовнішнього облаштування та прилеглої території;
- періодично проводити лабораторні дослідження якості та безпечності питної води.