У Дніпрі побачили пташку мухоловку сіру, яка схожа на горобця, але їхня кількість в цілому скорочується. Про це повідомляє Дніпро Регіон.
У сімействі мухоловок фауни України налічується чотири види, і всі вони отримали свої назви за характерні особливості забарвлення: мухоловка-строкатка, мухоловка-білошийка, сіра, мала. Наша героїня – сіра мухолівка, серед них забарвлена найскромніше: оперення однотонно-сіре з темними поздовжніми строкатими на грудях та череві. Більшість людей, бачачи сіру мухоловку, вважають її горобцями. Але що їх відрізняє і впадає у вічі?
У мухоловки великі очі, щоб добре бачити потенційний видобуток – комах, що літають, короткі щетинки-пір’я біля основи дзьоба, для збільшення площі захоплення видобутку. Як птах виключно комахоїдна, сіра мухолівка рано з настанням холодів відлітає на зимівлі до Африки, а прилітає пізно. Населяє всю територію країни, зустрічається у садах, парках, населених пунктах.
Гніздиться в дуплах, штучних гніздуваннях, щілинах будівель, рідше влаштовує відкриті гнізда у розвилці гілок. Полює переважно із засідки: сидить на кінці сухої гілки або електричному дроті, виглядаючи комах, що пролітають, різким кидком вистачає їх у повітрі і повертається на присаду. При тривозі видає різкий свист «сії».
Ви маєте щастя побачити мухоловку сіру! Це невеликий, але дуже цікавий птах, який часто зустрічається в наших лісах, парках і садах.
Чим відрізняється мухоловка сіра?
- Зовнішній вигляд: Як можна здогадатися з назви, загальне забарвлення птаха сіре. Вона має невеликі розміри, довгий хвіст і досить великі очі.
- Спосіб життя: Мухоловка сіра – це переважно комахоїдний птах. Вона полює на комах, сидячи на гілці і різко кидаючись за здобиччю.
- Гніздування: Ці птахи будують свої гнізда в дуплах дерев, щілинах стін або в штучних гніздівлях. Гніздо має чашоподібну форму і вистелене м’якими матеріалами.
- Поширення: Мухоловка сіра поширена по всій Європі, а також в Азії. В Україні вона є звичайним гніздовим птахом.
Чому варто звернути увагу на мухоловку сіру
- Користь для екосистеми: Як і всі комахоїдні птахи, мухоловка сіра допомагає регулювати популяцію комах, що є шкідниками для рослин.
- Індикатор чистоти довкілля: Наявність мухоловок сірих в певній місцевості свідчить про досить чисте повітря і достатню кількість комах.
- Цікавий об’єкт для спостереження: Спостереження за поведінкою цих птахів може бути дуже цікавим заняттям.
Що можна зробити, щоб допомогти мухоловці сірій?
- Збереження природних середовищ: Сприяйте збереженню лісів, парків і садів, де мешкають ці птахи.
- Створення штучних гніздівель: Ви можете виготовити і встановити штучні гніздівлі на своїй ділянці.
- Відмова від використання пестицидів: Зменшення використання хімікатів в саду допоможе зберегти популяцію комах, якими харчуються мухоловки.