У селищі Токівському Апостолівського району Дніпропетровщини археологи активно проводили розкопки починаючи з 2011 року. Там виявлено культове місце степових племен доби середньої бронзи – раннього залізного віку. Зараз, зі зрозумілих причин, експедиції призупинено, але те, що вже було знайдено, фахівці обробляють, заносять у каталоги і роблять висновки про дивовижні знахідки. Передає «Дніпро Регіон» із посиланням на сайт ДніпроКультура.
Токівське – це місце сили. Люди приїджають зі всієї країни подивитись на унікальний природний феномен –Токівські водоспади.
Багато цікавий історій пов′язано з цим місцем, а які краєвиди відкриваються для охочих побачити ці гранітні береги, в яких бурлить живою силою річка Кам’янка. Вона відповідає своїй назві, протікаючи гранітними кряжами Токівського гранітного родовища.
У 2016-17 роках тут знайшли величезне капище та скелет скіфа-велетня.
Однією з цінних знахідок є кам’яна стела часів бронзи, знайдена на південь від селища поблизу курганної групи антропоморфної кам’яної стели часів бронзи. Вона стала 103 пам’яткою найбільшої в Україні колекції кам’яної пластики кочових народів історичного музею.
Серед менш значних, але також важливих археологічних знахідок – фрагменти ліпного та гончарного посуду з орнаментом прокреслених ліній, шнуровим, гребінчастим та ямковим штампом. Крем’яні знаряддя праці, кістки дрібної рогатої худоби та великих копитних тварин».
Археологи знаходили монети, кулі, які використовували запорізькі козаки та інші предмети старовини.
Але найцікавіше, що було розкопано святилище, якому 4000 років, де представники племен проводили свої обряди, у тому числі жертвопринесення.
Люди тут ніколи не жили, оскільки жодного разу не знайшли предмети побутового призначення. Це було саме капище древніх людей, які жили в наших степах.
Сподіваємося, що археологічна хроніка селища Токівське ще не закінчена і на нас чекають нові відкриття.