Дніпрянам розповіли про культове місце в нашому місці, яке добре знали. Що тут було 145 років тому.
На розі Садової і проспекту проти сучасного ресторану «Ювілейний» (зараз “Реберня”) ще з 1880 років стояв будинок готелю «Пальмира». Про це повідомляє Дніпро Регіон з посиланням на фб сторінка Катеринослав-Дніпропетровськ
Тут зупинялися корифеї українського театру І. К. Карпенко-Карий, Михайло Садовський та Панас Саксаганський під час своїх гастролей в Катеринославі.
Одного разу з трупою Карпенка-Карого трапилося тут чимале лихо.
Коли грали «Наталку Полтавку» (6 січня 1896 року) в театрі М.С. Копилова спалахнула пожежа. Згорів театр, згоріло все майно трупи:
костюми, бібліотека, декорації та багато речей, які належали акторам.
«Готель «Пальмира», де жили артисти, -згадує дружина Карпенка -Карого, С.В. Тобілевич. – чув уночі немало зітхань та жіночого плачу».
Ці втрати могли надовго припинити діяльність театрального колективу. Але зібрана передовою громадськістю Катеринослава і насамперед заводськими робітниками матеріальна допомога дала театрові змогу продовжити творчу роботу.
Цей театр знаходився приблизно навпроти колишнього кінотеатру “Родина”. В районі сучасних будинків №80 та 82 на проспекті Яворницького (К.Маркса).
06.01.1896 р. – під час спектаклю у театрі розпочалася пожежа. Будівля повністю згоріла. Під час пожежі у театрі загинула 21 особа, переважно діти. Ця катастрофа досі вважається найбільшою в історії міста, яка трапилася у громадських будівлях.
1900 р. – міською владою об’явлений загальноросійський архітектурний конкурс на проєкт міського театру. В умовах конкурсу, під впливом пожежі театру М.С. Копилова у 1896 р., особливо зазначалося, що «у пожежному відношенні особливо мають бути передбачені усі заходи безпеки». Окрім того, міська влада, у цілях економії, визначила, що посади будівлі мають бути виконані «з облицювальної цегли без тинькування та ліпних оздоб».
За матерiалами книги 1967 р. “Вулиці і площі Днiпропетровська”. Під загальною редакцією
заступника директора Дніпропетровського
історичного музею ім. Д. І. Яворницького по науковій частині Г. І. ШЕВЧЕНКА та сайта Дніпровська міська енциклопедія.
На фото ліворуч готель “Пальмира”. Кут Проспекту та вулиці Садової (Сєрова, Фабра, Глоби)