Шолохівський водоспад на р. Кам’янка у Дніпропетровській області має ще одну назву – «Червоне каміння». Адже береги річки переважно з граніту червоного кольору. Такий граніт використаний в архітектурних спорудах області. Сам водоспад не такий великий, його довжина – 14 м, перепади висоти – до кількох метрів, повідомляє Дніпро Регіон.
Але Шолохівський водоспад дуже старий, він свідок геологічної історії України, що утворився ще в мезозойську еру. З 70-х рр. ХХ ст. водоспад постраждав під час видобутку граніту в Токівському кар’єрі поблизу.
Сьогодні водоспад став традиційним маршрутом для любителів зеленого туризму. Адреса: Дніпропетровська обл., Апостолівський р-н, село Токівське Координати: 47°41’6”N, 33°56’30”E
Україна багата на незвичні пам’ятки природи. Коли їдеш машиною через степ, то видно зазвичай лише те що обабіч дороги; з вікна поїзда видно більше, та все одно навіть отой голий степ приховує в собі багато таємниць.
Один із таких степових сюрпризів – Мальовничий каньйон на річці Кам’янці в Токівських гранітах. Це офіційна назва геологічної пам’ятки природи в Україні, яку охороняє держава. Каньйон входить до складу ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Кам’янський прибережно-річковий комплекс» і знаходиться поблизу села Токівське в Апостолівському районі Дніпропетровської області.
Тут вже давно видобувають граніт. Здавалося би, звичайна бруківка, але ні – Токівський граніт не звичайний. По-перше, він рожево-червоний. Коли Сонце сходить чи заходить, Токівський граніт вдячно відбиває його промені, показуючи всю свою красу.
По-друге, граніт із Токівських кар’єрів широко відомий в усій Україні та далеко за її межами: у нього відмінна якість. Цей граніт беруть на пам’ятники, які прикрашають міста й містечка. Окрім граніту тут зустрічаються самоцвіти. Це напівдорогоцінне каміння. У Токівських гранітах можна побачити кристали гранату – червоного з чорним мінералу, який здавна був відомим в Україні. Гранат носили панни у своїх прикрасах.
Площа геологічної пам’ятки – каньйону – складає 5 гектарів. Це група скель, яку прорізає річка Кам’янка. Навколо річки розробляють чотири ділянки родовища граніту: Водоспад, Центральна, Яма та Пекарня. До речі, про водоспад:
Токівський водоспад (називають також Шолохівський, Кам’янський, водоспад “Червоні камені”, тощо…) – це місце, де річка падає з висоти у 6 метрів. Ділянка різкого схилу має довжину 30 метрів. Оскільки цей водоспад – рівнинний, то він і має більшу довжину, ніж висоту.
Тут полюбляють відпочивати місцеві мешканці та гості зі всієї України. Є й затоплений кар’єр з прохолодною водою величезної глибини.
Як дістатись до каньйону та водоспаду на річці Кам’янці? По-перше, можна доїхати автомобілем через Нікополь. По-друге (і можливо – це найзручніший варіант) у місті Апостолове зупиняються багато поїздів та електричок. Від Апостолового можна доїхати автобусом до Токівського. Жити, скоріше за все, доведеться у наметах, адже Токівське – більше промислове село, ніж туристичне. Якщо нема бажання їхати машиною, ідеальним варіантом буде велосипед: можна покататись навколо водоспаду і отримати незабутні враження!
Раніше ми писали Як у Дніпрі підсвічується історична архітектура на проспекті Яворницького (ФОТО)