В українських засобах інформації та в соцмережах все більше публікується інформації про захворюванність на гепатит А. навіть вже є зафіксовані випадки хвороби на Дніпропетровщині. Що таке Гепатит А і як від нього вберегтися розбиралися журналісти «Дніпро Регіон».
Гепатит А належить до ентеровірусів і передається фекально-оральним шляхом. Тобто, це звичайна хвороба брудних рук. Вже через немиті руки хвороба передається далі через їжу, напої, сексуальні контакти тощо.
Серед всіх видів гепатитів (а крім А найчастіше трапляються ще В та С), він хоч і впливає на стан печінки, але не призводить до її хронічних хвороб. Як би не дивно це звучало, але в гепатиту А є кілька плюсів:
- майже всі люди повністю одужують;
- функції печінки з часом відновлюються;
- ті, хто перехворів, стають власниками пожиттєвого імунітету до вірусу.
З неприємного зазначимо, що хоча симптоми у хвороби є, часто вони можуть не проявлятися. А ще, вірус дуже живучий і гине лише при кип’ятінні і то не відразу, а через п’ять хвилин.
Симптоми захворювання гепатитом А
Серед симптомів, при яких варто запідозрити зараження гепатитом А, є такі, що можуть бути і при інших захворюваннях. Тому треба обов’язково звернутися до сімейного лікаря, якщо у вас:
- сеча стала більш темного кольору, ніж зазвичай;
- шкіра пожовтіла;
- білки очей також стали жовтого кольору;
- підвищилася температура тіла;
- відчуваєте слабкість;
- у вас блювота;
- діарея;
- відчуваєте неприємні болі в животі.
Зауважимо, що діти дуже часто хворіють взагалі без, або з неявно вираженими симптомами. Але саме вони дуже часто стають переносниками хвороби. Дорослі хворіють тяжче і чим більший вік пацієнта, тим важчим може бути перебіг хвороби. Саме в людей пенсійного віку хоч і не часто, але трапляються летальні випадки.
Профілактика гепатиту А
Гепатит існує в усіх країнах світу. Особливо під час стихійних лих і воєн. Під час цих подій важко дотримуватися санітарно-гігієнічних норм, трапляються перебої з постачанням якісної питної води та їжі.
Люди часто вимушені жити в жахливих умовах і поширення інфекції стає більш легким. Для запобігання хворобі можна вакцинуватися, адже щеплення дає додатковий захист від інфекціонування. Крім того, треба намагатися дотримуватись простих правил:
- мити руки з милом після туалету і перед вживанням їжі;
- мити руки і продукти перед готовкою;
- вживати кип’ячену або бутильовану воду;
- уникати контактів з хворою людиною;
- обов’язково звернутися до лікаря за наявності хоча б одного симптому і тим більше, якщо був контакт з хворим;
- ні в якому разі не займатися самолікуванням!