«Перша чоловіча класична гімназія», пам’ятка архітектури національного значення, охоронний №1062, згідно з постановою РМ УРСР від 06.09.1979 №442, площа Соборна, буд. 2., повідомляє Дніпро Регіон.
Пам’ятку збудовано в 1858 – 1861 рр. як катеринославську чоловічу гімназію за проектом архітектора І. М. Скотнікова. Фасади виконані в стилі пізнього російського класицизму. Через погану якість будівельних робіт, будівля потребувала щорічних ремонтів.
В 1888 – 1896 рр. за проектом архітектора Е. Харманського відбувається повна реконструкція Пам’ятки (укріплюються дах і перекриття, відновлюється тиньк та пофарбування на фасадах, влаштовуються кам’яні сходи, замінюються вікна, двері, печі, підлога, влаштовується вентиляція і т.д.). На першому поверсі розміщується пансіон, учительська кімната, низка кабінетів та службових приміщень.
Другий поверх вміщував в себе 11 класних кімнат, домову церкву (колишній актовий зал), фізичний кабінет і бібліотеку. До бічних крил було прибудовано невеликі двоповерхові об’єми, в яких розмістили ватерклозети, пральню, баню, кухню, приміщення для прислуги і т.д. У 1904 р. з правої сторони головного фасаду було прибудовано двоповерховий корпус в стилі модерн за проектом С. Харманського. Перший поверх зайняв гімнастичний зал, другий – актовий.
Під час громадянської війни в будівлі розмістився шпиталь. З встановленням радянської влади гімназію було ліквідовано, з головного фасаду було прибрано назву «ГИМНАЗИЯ» та двоголового орла, в приміщеннях розмістився Вищий інститут народної освіти.
В 1922 р. будівлю було передано медичному інституту, який у 1931 р. відкрив тут санітарно – гігієнічний факультет.
Під час визволення Дніпропетровська в 1943 р. прибудова 1904 р. повністю вигоріла, її стіни було остаточно розібрано в післявоєнний період (частина головного фасаду слугувала огородженням до сер. 1970-х рр.).
Під час будівництва (кін. 1970-х – 1984 рр.) нового навчального корпусу медичного інституту в 1979 р. було знесено праве (північно – східне) крило Пам’ятки (яке на той момент вже мало статус національного значення), зведено нову зовнішню стіну з улаштуванням нових віконних та дверних прорізів, до нового торцевого фасаду було прибудовано сучасний двоповерховий об’єм нового учбового корпусу.
В сер. 2010-і рр. з лівої сторони головного фасаду було встановлено металевий кіоск і нову огорожу з воротами.
Нині в Пам’ятці розміщується навчальний корпус №3А ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України».
Історична довідка: В. Старостін
Фото: О. Бєсєдін
Раніше ми писали З туалетом і м’якими сидіннями: на Дніпропетровщині ходитиме сучасна електричка