На Дніпропетровщині туристи частіше почали відвідувати цікаві місця в області. Серед них — Аполлонівський палеовулкан, якому понад три мільярди років. Майже увесь він заріс травою та деревами, але на дні залишилися давні потоки лави та каміння часів. Про це повідомляє Дніпро Регіон з посиланням на Суспільне Дніпро.
Детальніше про вулкан Суспільному розповів геолог Володимир Манюк.
За словами науковців, Аполлонівський палеовулкан “бачив, як зароджується перше життя на Землі”. Розташований він за 50 кілометрів від центра Дніпра біля однойменного села. Місцева жителька Наталія розказала, про існування вулкана знала, але місцеві завжди його називали кар’єром.
“Там ще кажуть, що пани поховані. Там ще раніше була така гора, воно як шапкою іде, і там були поховані воєнні наші. Військові давніх часів”, — сказала жінка.
Кар’єр там також був, кажуть науковці, адже на території вулкана за радянських часів шукали золото.
“Там раніше в колонії били камінь. Потім його покинули і зробили там стрільбище. В газеті “Вперед” колись писали, що знайшли вулкан”, — розповів місцевий житель Володимир.
В Україні є й інші згаслі вулкани, проте Аполлонівський — унікальний через свій вік. Про це розповів геолог Володимир Манюк. За словами науковця, зараз на місці вулкана рівнина з пагорбами, хоча раніше він височів над навколишніми територіями.
“Високий тиск, температура, процеси так званого метасоматозу — хімічного перетворення порід. Тому як було це тоді, ми вже ніколи не відновимо цю ситуацію. Це звичайно не весь вулкан, це його фрагмент невеличкий, але структура добре досліджена саме бурінням в зв’язку з пошуками золота”, — розказав Манюк.
Активність вулкана доволі складно дослідити, каже науковець. Через вік можна лише робити припущення, які були виверження. За словами Володимира Манюка, це один із найстаріших згаслих вулканів у всьому світі.
“Це можна сказати точно, я це підтверджу безумовно, для Європи це найстаріший вулкан. Нам пощастило, що збереглися за такий час ознаки, що це породи вулканічні, бо він зазнав сильного перетворення, перетоплення, породи дуже змінені. Тому це структура — унікальна”, — сказав науковець.
Володимир Манюк розповів, вулкан не має статусу геологічної пам’ятки природи. Але створити його можна — звернувшись із заявою до обласної влади. За три мільярди років цього так ніхто і не зробив.