У Петропавлівському районі в селі Дмитрівки живе чудове подружжя Світлана та Фаліку Бамба. Вони нещодавно придбали будиночок в Дмитрівці. А город засіяли цікавою, корисною й смачною африканською культурою – бамія!, повідомляє Дніпро Регіон з посиланням на petropavlivka.city.
Бамія свіжозібрана
Бамія, або її ще називають окра, ґомбо, росте переважно в Африці і є традиційною улюбленою стравою жителів континенту. А ще бамія – це скарбничка поживних речовин. Як доводять наші герої, добре родить бамія і на українських чорноземах. Про вирощування та приготування цієї культури нам розповіли Світлана та Фаліку. А ще нас пригостили смачною стравою з бамії, яку приготувала пані Світлана.
Світлана та Фаліку Бамба – інтернаціональне подружжя
Світлана – українка, народилася в селі Чумаки. Фаліку – африканець, родом з Кот-д’Івуару (або Берег Слонової Кістки в Західній Африці). Неймовірна пара днями відзначила 6 років спільного життя. А починалося усе з дня, коли Світлана зустріла іноземця.
Фаліку та Світлана
Це було весілля подруги, яка виходила заміж за африканця. Світлана була дружкою, там і помітила худорлявого хлопця, який щось наспівував: «О, цей хлопець так гарно співає», – подумала Світлана, навіть не здогадуючись, що за два місяці стане разом з ним на весільного рушника.
Захоплення дало початок власній справі
Нещодавно подружжя придбали затишний будиночок у Дмитрівці і вирішили перебратися з гамірного міста в мальовниче село. Тут же започаткували та почали розвивати власну справу: вирощувати екзотичні овочі, зокрема – бамію.
Бамія на городі
Бамія, окра, абільмош, гомбо… У цієї рослини багато назв на різних континентах світу. Я б назвала цю рослину африканською мальвою. Африканською через коріння цієї культури (її батьківщину), а мальвою – за її неперевершене цвітіння — дуже схоже на нашу українську мальву. Саме ця рослина так захопили Світлану, що невеличкий експеримент, виростити кілька рослин Бамії, завершився тим, що з куплених двадцяти насінин екзотичної рослини стали вирощувати кілька видів цієї диво-рослини.
Бамія квітне
– Як і українці, маю цікавість до роботи на землі. Хочеться квіточку посадити, якусь нову насінину висіяти, подивитися, що з неї виросте, чи приживеться рослина, чи буде вирощене смачним, чи зможу з тих овочів щось приготувати, окрім того, що з’їсти свіжим. От якось виписала насіння кількох видів бамії. Кілька насінин вилилося в цілі мішки бамії на насіння, – розповідає пані Світлана.
Бамія містить багато корисних речовин
У сільській хатині побачили бамію сушену, консервовану, заморожену. З бамії подружжя готують різноманітні страви, узвари, чаї. Про цілющі властивості цієї рослини Світлана може розповідати годинами.
Бамія
Стручки бамії їстівної виявляється містять багато корисних речовин, вітаміни та аскорбінову кислоту, а ще слизисті речовини, які цінні для людей хворих на виразку шлунку, гастриту. Відвар з плодів бамії застосовують при лікуванні бронхіту. Ну, і головне, страви з бамії дуже смачні.
Насіння бамії
– Ми стали вирощувати її не лише для себе, бо з’явився попит і постійні покупці. Упевнена, що українцям треба ця культура, щоб ми покращили своє здоров’я. У цьому році зібрали гарний урожай бамії сорту Сопілка. Є ще сорт Діброва, Юнона, виростили для експерименту червону бамію Алабама. Насправді бамія – це мальва, вона і суцвіття має як мальва. Листя бамії сушимо на чай, виходить дуже ніжний і корисний напій, – розповідає Світлана.
Бамія консервована
Звідки ж взялася бамія в родині Бамба? – питаю в подружжя і майже впевнена, що про цю екзотичну рослину Світлана дізналася від чоловіка Фаліку. Проте вийшло все навпаки.
– Фаліку, коли побачив, що я посадила кілька кущиків бамії, почав розказувати, що ця культура в Африці дуже популярна. З неї люблять готувати страви до м’яса, риби, підливку. Я почала більше дізнаватися про неї і про її корисні властивості. Ми почали більше вирощувати цю культуру.
Активно цією культурою почали цікавитися українці
Є товар – буде й покупець. Бамію почали в подружжя купувати. Першими клієнтами стали іноземці, які мешкають в Україні.
– Придбати бамію в Україні можна, але вартує вона недешево: кілограм турецької бамії коштує від 400 гривень. Органічна бамія вартує 15 гривень за один стручок. Ми з чоловіком вирішили, чому не вирощувати самим бамію, щоб люди могли її отримувати за нижчою ціною. Уже в цьому році маємо певне коло покупців. В основному іноземці. Але активно цією культурою почали цікавитися й українці, – розповідає Світлана.
Подружжя Бамба
Бамія не примхлива у вирощуванні, проте боїться холоду, тож подружжя Бамба рекомендує сіяти бамію в травні. Бамія, як огірки, її не можна висаджувати поки не прогріється грунт до 10-15 градусів. Сходить рослина приблизно за 10 днів. Проте загальний процес вирощування потребує чимало ручної роботи.
Від супу до десерту
Сім’я Бамба зі стравами з бамії
Бамія на смак нагадує щось подібне на спаржеву квасолю. Але смак все одно різниться. До того ж консистенція бамії залежить від її приготування. Якщо рослину відварити, то вона матиме гелеву тягучу консистенцію. Якщо хочете мати бамію хрусткою, то її треба смажити або тушкувати.
Овочеве рагу з бамії
– Я рекомендую готувати узвар (бамія, коріння алтеї, деревій). Чоловік у мене любить готувати: звісно він не готує борщ чи вареники, але африканські страви готує дуже смачні. Бамію Фаліку додає до страв з м’яса, риби, батату – це його коронні страви, – говорить Світлана.
Світлана готує бамію
Бамію можна підсмажити в клярі. Готують з бамії супи. А якщо її приготувати з яблуком та сливою – буде смачний десерт.
Бамія – процес приготування
Останній етап у вирощуванні бамії – зрізати сухі стручки, полузати з них насіння. Насіння бамії містить цілющу олію із супер зволожуючими властивостями. До того, це ще й дуже дефіцитний вид олій не лише в Україні, а й в усьому світі.
Зібрані сухі стручки бамії
– Скарби! – говорить пані Світлана, показуючи зібране насіння бамії. – Хтось бачить просто насіннячко, а я бачу квітучі бутони, високі стебла чарівних мальв. Та літо, що обов’язково здивує ще розкішними барвами й ароматами та плодами вже нашої бамії.
Раніше ми писали Як у Дніпрі отримати паперовий COVID-сертифікат: інструкція