Цього року Горіховий Спас відзначається 29 серпня. В наступному, 2024 році, православні віряни буду святкувати Горіховий Спас 16 серпня. Про свято, що святять у церкві, що можна і не можна робити на Горіховий Спас читайте в матеріалі «Дніпро Регіон».
Горіховий Спас, Хлібний Спас або “Спас Нерукотворний” – це все назви одного свята.
Горіховий Спас відзначається відразу після свята Успіння Пресвятої Богородиці. Згідно з переказами, в цей день переносили мощі Ісуса Христа, святили горіхи і зерно. Назва “Спас Нерукотворний” походить з легенди. Вважається, що Христос умив обличчя, а після витер його рушником, на якому відбився його лік.
Саме з цього зображення пізніше писали ікони Спаса Нерукотворного. Коли правитель Едеси був хворий, полотно з ликом Божим зцілило його. Імператор увірував у християнство, а віра почала поширюватися в регіоні активніше.
Ще сьогоднішнє свято називають Хлібний Спас, адже однією з його традицій є випікання хліба із зерна нового врожаю.
Горіховий Спас – що святять у церкві
У цей день прийнято збирати горіхи і робити з них заготовки на зиму. Також господині випікають хліб. Ці всі дари природи прийнято нести до церкви, щоб окропити святою водою.
Горіховий Спас – що можна робити сьогодні
Народні повір’я свідчать, що 29 серпня настають холоди, тому люди більше приділяють уваги утепленню приміщень. Святкують Горіховий Спас вже не з таким розмахом, як Яблучний або Медовий – готуються до зими:
- займаються прибиранням жита і пшениці;
- тчуть полотна і шиють одяг;
- ходять на вечірню службу до церкви, щоб освятити продукти;
- моляться мученику Діоміду.
Завершувати Горіховий Спас прийнято миттям в лазні.
Наші пращури помітили, якщо у цей день спекотно, то зима буде холодною. У народі казали: Перший Спас – на воді стоять; Другий Спас – яблука їдять; Третій Спас – на зелених горах полотна продають».
Наші предки 29 серпня влаштовували ярмарки, де продавали полотна, овочі та фрукти. Вважалося, що піти з ярмарку, нічого не купивши – погана прикмета, тому всі жителі обов’язково купували собі якусь річ.
Горіховий Спас – що не можна робити в цей день
- Не можна розпивати алкоголь і влаштовувати галасливі гуляння.
- Не можна сваритися, лихословити і заздрити.
- Не можна займатися прибиранням дому – перенесіть на інший день.
- Не можна шити, прати, виконувати всю хатню роботу.