Редакція сайту Дніпро Регіон разом членом правління ГО “Дивна Україна” Людмилою Загоскіною продовжують розкривати туристичні маршрути Дніпропетровського Регіону. Наразі презентуємо вашій увазі село Башмачка, яке знаходиться в Солонянському районі Дніпропетровської області.
Всього лише в 40 км від Дніпра є чудове місце з історією, красою і чудовим Дніпром!
А ще байрачні дубові ліси, поріг Вовніговський, зелені балки, кургани, каменоломні, непізнані літаючи об’єкти, стародавнє городище, Мілева дорога і чудова рибалка!
Почну з древнього городища …
Це давня історія і вона має багато версій, гіпотез і припущень. Були розкопки на цьому місці, були знахідки. Але зараз Башмачка, як і всі українські села, переживає нелегкі часи …
Але вона має у своєму туристичному арсеналі унікальну локацію древнє городище, фортецю черняхівської культури (3-4 століття) – резиденцію готського короля Германаріха!
Це зараз мало хто про нього знає, але колись його порівнювали з Олександром Македонським!
«Дніпровська Готія» – так говорить історик і письменник із Запоріжжя Олег Власов про це городище і нашу територію в цілому.
А ось наш земляк краєзнавець А.Карнаух висуває цікаву версію про те, що коріння легенди про короля Артура знаходяться на території України, що сам Артур, це романізований німецький король Германаріх, який завоював в IV столітті велику кількість племен, в тому числі, і слов’янських.
Так що в основі легенди про короля Артура лежить наша готська історія. До речі, британський історик Ховард Рід прийшов до висновку, що король Артур був одним з представників племен, що жили в сарматських степах України.
Ось такі існують цікаві версії!
Сама фортеця готів явище досить рідкісне. При всій войовничості готів на величезній території черняхівської культури, таких фортець-городищ одиниці. Городище в Башмачці знаходилося в 3 км від Дніпровських порогів, звідки здійснювався контроль над переправами та сухопутним шляхом уздовж порогів.
Невелика за розмірами 120 на 80 метрів, фортеця обгороджена укріпленнями з землі, каменю і дерева. В середині дві господарських споруди, будинок розміром 7,5 на 4,6, опалювальний переносними жаровнями. Цілком ймовірно що це була «медова зала», де бенкетував князь зі своєю дружиною.
При розкопках було знайдено багато залишків кераміки, кісток тварин. З ремесел було розвинене гончарство, кування, ткацтво.
Городище Башмачка чудове місце для створення археологічного музею просто неба, археоскансен, популярна форма в багатьох країнах! І історію зберігаємо, і гроші заробляємо! Проводимо фестивалі, екскурсії, наукові форуми, лекції … давайте помріємо …
Нинішнє село Башмачка засноване в другій половині XVIII століття. Є дві версії походження його назви. За однією з них тут оселився запорізький козак Башмак, по інший, цариця Катерина втратила тут свій черевик при подорожі на південь.
Власниками цих земель були відомі свого часу генерал Рум’янцев-Задунайський, потім Милорадовичи, які відігравали помітну роль в житті України 18-го століття. Вони мали родинні зв’язки зі спадкоємцями гетьмана Полуботка і родом Кочубеїв. І останній власник відомий політичний діяч Герман Бергман.
У Башмачці залишилося кілька старовинних будинків 19-го століття. Околиці Башмачки усипані курганами. Дивно те, що більшість з них розташовані на одній прямій лінії. При розкопках одного з них знайшли 2-х метровий скелет чоловіка-воїна.
Є і залишки древніх і не дуже каменоломень. За словами місцевого краєзнавця, майстра лісу і колишнього директора каменоломні Миколи Коломійця, місцеві жителі часто спостерігають над ними жовті, червоні кулі, що світяться і дивні трикутники.
Микола Коломоєць патріот свого краю, знає про нього майже все. Прогулянка з ним по байрачному лісу величезне задоволення. Прохолода глибокої балки, столітні дуби, струмок з чистою водою … все це дає колосальний підйом енергії та позитив. І ти відчуваєш себе, могутнім і сильним, як навколишня природа!
Є ще одне місце в Башмачці, де відпочиваєш душею Борисо-Глебський храм, побудований батюшкою Олександром Ільменським, в минулому архітектор. Джерело чистої води під вербами, неспішна розмова з батюшкою налаштовують на філософські розмови, пошуки істини.
Види з крутого берега Дніпра просто заворожують! Знамениті Дніпровські пороги нині приховані під водою, але енергетика цих місць залишилась дуже сильною!
Ці місця дають прекрасний відпочинок душі, тілу, а розуму їжу!
Повернемо нашим забутим селам їх дивовижну історію!
(Використано матеріали з книг і статей Н.Чабана, О.Власов)
Нагадаємо, раніше ми писали, Дніпровські дива: туристичне Межиріччя