У Чорному морі на території Росії вже більше тижня рибалки виловлюють нетипову для нього жительку – райдужну форель. При цьому цей вид риби з великою ймовірністю потрапить до сусіднього Азовського моря, яке є для нього більш комфортним. Здавалося б, це чудова новина для рибалок, але не все так просто. Про це кореспонденту Дніпро Регіон повідомили експерти редакції Arabatka.UA.
Райдужна форель – це один із найагресивніших морських хижаків, здатних придушити існуючу фауну і призвести до зникнення багатьох інших видів, що живуть у прісноводному сусіді Чорного моря – Азовському. Внаслідок чого, форель-втікачка, яка потрапила в море з одного з розплідників Росії, може завдати серйозної шкоди місцевій екосистемі.
Наприкінці січня цього року в мережі з’явилися повідомлення про те, що на околицях Сочі на простори Чорного моря вирвалося близько 300 тонн форелі, також відомої під назвою мікіжа. Сталося це нібито через те, що під час шторму пошкодилося загородження розплідника. Через кілька днів після цього рибалки у різних районах окупованого Криму почали виловлювати саме таку рибу. А в соціальних мережах та популярних пабліках все частіше стали з’являтися фото екземплярів, виловлених у районі Феодосії та Судака.
У відповідь на те, що сталося, російські фахівці заявили, що через непристосованість цієї риби до морської води найближчим часом вона просто вимре. Але зважаючи на те, що вже більше тижня райдужну форель виловлюють по всьому чорноморському узбережжю, їй у наших морях виявилося цілком комфортно.
Попри те, що форель є прісноводною рибою, на думку ряду експертів вона може адаптуватися до морської води. Наприклад, В.Л. Цуладзе у своїй книзі «Басейновий метод вирощування лососевих риб» зазначає, що, досягнувши певної маси, вона досить добре пристосовується до умов моря. Зазвичай її переводять із прісної води до морської, коли маса риби досягне 50-100 грам. Зазначається, що таке переведення добре впливає на здоров’я риби.
Більш того, врозріз словам російських «фахівців» свідчить і той факт, що ще в 2018 році повідомлялося, що в Криму збираються вирощувати ту ж райдужну форель і саме в морській воді.
То в чому ж, власне, небезпека, зокрема для Азовського моря?
Проблема в тому, що Oncorhynchus mykiss, вона ж райдужна форель, легко заселяє водойми та викликає зміни в популяціях безхребетних, які, у свою чергу, впливають на інші види риб, які харчуються цим же типом їжі.
Крім того, вона є носієм паразита, що викликає вихрові захворювання, як у популяції лососевих риб, що вирощуються на фермі, так і у риб, що проживають у дикій природі. Ще нещодавно ця хвороба вражала лише райдужну форель, але тепер вона поширилася і інші види риб.
Таким чином, цілком імовірно, що риба-агресор зможе знайти прісні водотоки і влаштуватися в річках і водно-болотних угіддях Кубані та Криму, звідки проникне через прибережні води, а також проникне через Керченську протоку в екосистеми Азовського моря, яке є ще менш солоним, ніж Чорне, і тому комфортнішим для форелі.
У будь-якому разі, безпеці водних екосистем Кримського півострова вже завдано удару, і згодом стане зрозуміло, наскільки він серйозний. Щодо Азова певні ризики теж намітилися, і при найгірших розкладах перспективи далеко не райдужні.