Як і в будь-якій іншій мові, в англійській є величезна кількість особливих конструкцій, які роблять її живою та більш насиченою. Однією з таких особливостей в англійській є герундій. Це спеціальна словоформа, про яку буде докладніше розказано далі в матеріалі. Її використання дасть змогу не тільки значно збагатити розмовну мову, а й “прокачати” навички граматики, набагато краще зрозуміти співрозмовників.
Герундій – що це таке?
З питанням про те, що таке герундій в англійській мові, рано чи пізно стикається кожна людина, що вчить цю мову. Якщо говорити простими словами, герундієм називається форма дієслова, яка також додатково підтримує її і якості іменника. Найчастіше українською мовою герундій перекладається у форматі саме іменника. У нього є закінчення -ing, характерне для часової форми Continuous, тому їх легко переплутати.
Наприклад, у реченні дієслово від самого початку може бути використане в Present Continuous (дія, що відбувається просто зараз). В іншому ж реченні це ж дієслово після додавання закінчення -ing стає вже і дієсловом, і іменником. Тобто, дія перетворюється на заняття. Наприклад: write (писати) стає writing (написання).
Вкрай важливо розуміти, що носії англійської нерідко висловлюють власні думки, використовуючи для цього найменування заняття, а не дії. Так, українець може сказати: “Я кинув пити (алкоголь)”, але англієць чи американець скажуть: “Я кинув пиття”.
Потрібно запам’ятати, що герундій також не використовується разом з артиклями, а ще в нього немає множини.
Які є форми в герундія?
Зберігши окремі властивості дієслова, герундій має кілька форм, що відображають різні часи, а також стан:
- Звичайна активна. Listening to my favorite songs lifts my spirits. – Прослуховування улюблених пісень підіймає мені настрій.
- Досконала активна. He denies taking the wallet. – Він заперечує, що взяв гаманець.
- Пасивна. She says she’s being stalked. – Вона каже, що її переслідують.
- Досконала пасивна. They felt like they were forced to do it. – Вони почувалися так, ніби їх змусили це зробити.
Також, щоб створити заперечне речення в герундії, безпосередньо перед герундієм потрібно поставити частку not:
He wants to not be taken abroad. – Він хоче, щоб його не вивозили за кордон.
Герундій та використання інфінітиву
Герундій досить легко сплутати з інфінітивом – початковою формою дієслова. Тому треба запам’ятати, що після прийменника в реченні майже завжди використовується герундій. До прикладу:
- I’m boring of learning poems. – Я втомилася вчити вірші.
- Brush your teeth after waking up. – Почисти зуби після пробудження.
- It’s better to listen to your heart rather than follow other people’s directions. – Краще слухати своє серце, ніж слідувати чужим вказівкам.
Використовуючи одну лише цю підказку, можна підібрати правильну форму дієслова для більшості випадків.
Також існує велика кількість стійких словосполучень, у яких вживається герундій. Їх потрібно просто запам’ятати. Наприклад:
I can’t help but check (Не можу втриматися, щоб не перевірити) my social media multiple times a day. It’s no use blaming (Немає сенсу звинувачувати) myself, but I’m having a hard time getting rid (мені важко позбутися) of this bad habit.
В окремих випадках можна застосовувати й інфінітив, і герундій. При цьому сенс речення змінюватиметься, залежно від обраної форми дієслова. До прикладу:
- Stop remembering him. – Перестати згадувати про нього.
- Stop to remember him. – Зупинити, щоб згадати про нього.
В англійській є цілий перелік слів, які вживаються з герундієм, тож його теж не завадить переглянути.
Коли правильно вживати герундій?
Цей елемент може виконувати найрізноманітніші ролі в реченнях. Найчастіше вони ідентичні стандартним іменникам. Але також варто згадати, що він може об’єднуватися з іншими словами, створюючи таким чином певну логічну зв’язку. Такий тип конструкції називається герундіальною фразою і є одним членом речення.
У таблиці нижче подано базові приклади вживання герундія:
Відтепер, знаючи, що таке герундій, та все необхідне про нього, можна створювати різноманітні граматичні конструкції, робити власне англійське мовлення більш точним і впевненим. Ця тема від інших відрізняється тим, що вона проста та складна водночас, тому для ліпшого засвоєння теоретичного матеріалу треба періодично виконувати хоча б базові вправи.