Перехід на літній час практикують у багатьох країнах вже понад 100 років. Україна також переводить годинники навесні, і цьогоріч стрілки зрушать на годину вперед о 03:00 31 березня. Хоча від сезонного часу неодноразово намагалися відмовитися, на законодавчому рівні рішення поки не ухвалили. Про це повідомляє Дніпро Регіон.
При підготовці використовувалися: пояснювальна записка та текст законопроєкту № 4201, постанова Кабінету міністрів №509 “Про порядок обчислення часу на території України”.
Коли в Україні переводять стрілки годинників
На території України сезонний час запровадили за радянських часів – у 1981 році.
Наразі переведення годинника двічі на рік здійснюється згідно з постановою Кабінету міністрів №509 від 13 травня 1996 “Про порядок обчислення часу на території України”.
- на літній час (на годину вперед) – в останню неділю березня о 03:00
- на зимовий час (на годину назад) – в останню неділю жовтня о 04:00
У 2024 році літній час розпочнеться о 03:00 31 березня. Функціонал більшості сучасних гаджетів дозволяє не перейматися переведенням стрілок – зміна часу відбувається автоматично.
Що не так із літнім часом в Україні та як його намагалися скасувати
Дискусія щодо доцільності сезонного часу в Україні триває багато років. Окрім сумнівного економічного ефекту та ризиків для здоров’я, є ще кілька аргументів на користь відмови від переведення годинників.
“Природним” для переважної території нашої країни є саме зимовий час (Київський – часовий пояс UTС+2).
Лише Луганська та частково Донецька, Харківська, Закарпатська області знаходяться в інших часових поясах. Різниця у часі між західною та східною точками становить близько 68 хвилин.
Верховна рада зробила першу спробу ухвалити єдиний час для України у 2011 році, але це викликало хвилю критики. Зокрема у західних регіонах, адже сонячний день там у холодний період року починається пізніше. Врешті постанова парламенту тоді була скасована.
Вдруге нардепи намагалися скасувати сезонний час вже у 2021 році.