25 березня првославні відзначають велике дванадесяте свято – Благовіщення Пресвятої Богородиці. Свято Благовіщення Пресвятої Богородиці є одним з 12 найбільш важливих свят у православному календарі після Великодня. У церковних піснеспівах воно називається «початком нашого спасіння», адже саме цього дня Діва Марія прийняла у своїй утробі Сина Божого. Це і стало початком звільнення людського роду від рабства гріха, смерті та диявола.
У цей святковий та радісний день бажають усім міцного здоров’я та Божого благословення, щоб благодать Божа перебувала над усіма християнськими родинами, а Божа Матінка покривала усіх нас своїм чесним омофором від усяких бід та негараздів.
Як правильно святкувати, шо можна, а що категорично заборонено робити розповість «Дніпро Регіон».
Що означає свято Благовіщення Пресвятої Богородиці
Слово “Благовіщення” означає “благовістя”, “радісна звістка”, “добра звістка”. Цього дня віруючі згадують про сповіщення архангелом Гавриїлом Діві Марії про те, що вона народить Ісуса Христа – Сина Божого і Спасителя світу.
Назва свята стало звичною тільки з VII століття. До того святу давали різні назви: зачаття Христа, Благовіщення про Христа, Сповіщення, Початок спокутування, Благовіщення ангела Марії. Повна ж назва свята у православ’ї звучить так: “Благовіщення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії”.
Сенс та події свята Благовіщення Пресвятої Богородиці
Пресвята Богородиця до 14 років виховувалася при храмі, а потім мусила вийти заміж, оскільки батьки її на той час уже померли. Однак Марія дала Богові обітницю залишитися назавжди Дівою. Тому священики заручили її з далеким родичем, вісімдесятирічним старцем Йосифом, щоб він піклувався про неї й охороняв її дівоцтво.
У день Благовіщення Діва Марія читала Священне Писання, коли їй з’явився архангел Гавриїл і сказав:
“Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою! Благословенна Ти між жонами”. Тим самим він повідомив, що саме вона стане Матір’ю Божого Сина.
Здивована Марія запитала ангела, як може народитися син у тієї, яка не знала чоловіка. На що архангел Гавриїл зазначив:
“Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього окриє тебе, тому й святе, що народиться, назветься – Син Божий!”. Збагнувши волю Божу, Пресвята Діва відповіла: “Я раба Господня, нехай буде мені згідно з словом твоїм”.
Усе своє життя Вона провела у покорі Богові, і стала прикладом для усіх нас, як людську волю підкорити волі Господній. За це Свята Церква називає Богородицю «чеснійшою від херувимів і славнійшою від серафимів».
Традиції дня на Благовіщення Пресвятої Богородиці
У день Благовіщення Пресвятої Богородиці, як і в інші великі церковні свята, кожному віруючому християнину слід постаратися відкласти свої справи й піти до храму помолитися.
Попри те, що в цей час триває багатоденний Великий піст, церковний устав дозволяє у день Благовіщення поласувати стравами з риби та морепродуктів.
Загалом свято Благовіщення потрібно провести в гарному настрої, з радістю і вдячністю, з сім’єю та друзями. Цього дня не варто сперечатися, лихословити, обманювати, сердитися і дратуватися, а також займатися важкою роботою.
Як святкують Благовіщення Пресвятої Богородиці
У день Благовіщення Пресвятої Богородиці в храмах проходять святкові служби. Богослужіння цього дня сповнене піднесених, величних і радісних гімнів, багато разів у храмі Божому звучить добре знане всім привітання архангела: “Радуйся!”.
З нагоди свята дозволяються певні послаблення у дотриманні Великого посту. Їсти можна, зокрема, страви з риби та морепродуктів.
Важливо на свято Благовіщення Пресвятої Богородиці робити добрі справи, подавати милостиню, не сваритися з рідними та близькими.
Якщо вине маєте змоги відвідати храм, то вдома можете промовити молитву до нашої Невтомної Заступниці і разом із архангелом Гавриїлом: «Богородице Діво‚ радуйся, Благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти в жонах‚ і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти породила Спаса душ наших. Амінь».
Що не можна робити в день Благовіщення Пресвятої Богородиці
У день Благовіщення Пресвятої Богородиці варто відкласти все суєтне, побутове й зосередитися на змісті свята.
- Не рекомендується займатися важкою фізичною працею.
- Не варто також займатися шиттям, розчісуватися, стригтися.
- Не можна давати в борг. Не позичали навіть сіль, вважалося, що це принесе невдачу.
На Благовіщення, як і в інші важливі і шановані церквою свята, заупокійні служби і моління не відбуваються. Не благословляє церква цього дня й шлюби.
“Птах гнізда не в’є, дівчина коси не заплітає”, – так мовить приказка саме про свято Благовіщення Пресвятої Богородиці.
Прикмети на Благовіщення Пресвятої Богородиці
За погодніми умовами на Благовіщення Пресвятої Богородиці здавна судили про майбутній урожай і погоду в літні місяці. Серед найпопулярніших прикмет дня такі:
- хороша і сонячна погода – до багатого врожаю та теплого літа;
- якщо день вітряний, з ранковим туманом – літо буде врожайним;
- дощ на Благовіщення – до великої кількості грибів і хлібів;
- мороз – до хорошого збору ярих, огірків, груздів, а гроза – до теплого літнього дням і до великої кількості горіхів;
- якщо на свято не літають ластівки – весна буде холодною й пізнє літо.