Вибрати диван для сну – завдання не таке просте, як здається з першого погляду. Тим більше, коли в магазині очі розбігаються від різноманітності моделей, а продавці засипають інформацією про переваги та унікальність саме їхнього товару. Фахівці меблевої фабрики “Тріумф” дали рекомендації, які допоможуть не розгубитися та вибрати саме той диван, що забезпечує повноцінний відновлюючий сон, повідомляє «Дніпро Регіон».
Чим відрізняються сучасні дивани?
Колись давно в радянських магазинах вибір м’яких меблів був невеликий — диван, софа (по суті, той самий диван, тільки маленький), тахта та крісло. З розкладних згадуються диван-”книжка” і “піаніно”, а також одномісне крісло-ліжко. Всі ці конструкції були важкі та громіздкі, оббиті непоказними меблевими тканинами і часто використовувалися як місце для щоденного сну.
Про різноманітність дизайнів мови не було, так само не виникало питання, наскільки правильними були ці меблі з точки зору ортопедії. Чого не скажеш про сучасні м’які меблі — це технологічні конструкції, які різняться за:
– матеріалом, з якого виготовлено каркас;
– механізмом розкладання;
– властивостями спального місця та його основи;
– наповненням матрацу;
– обивкоюі;
– вартістю.
Трохи зупинимося на кожному пункті та визначимо, яким має бути ідеальний диван, на якому збираються спати щодня.
Яким має бути каркас дивана?
Каркас – це основа, на якій тримається весь диван. Від його якості залежить те, як довго прослужить виріб. Особливо якщо йдеться про предмет меблів, яким користуватимуться щодня. Навантаження на односпальний диван дорівнює вазі людини плюс приблизно 20 кг, а це щонайменше 100-140 кг. У двоспальному виконанні цей показник ще вищій і може сягати 200 кг. Враховуючи дітей і тварин, які не проти застрибнути до батьків повалятися на дивані, важливість якісного каркасу стає очевидною.
Диванний каркас виготовляють з дерева або металу в різних комбінаціях:
– дерево твердих (бук) та м’яких (сосна) порід. Також застосовується фанера та ДСП. Для скріплення деталей використовується клей ПВА, скоби та саморізи;
– металеві труби, оптимальна товщина стінки яких дорівнює 5 мм. Металева конструкція має бути виконана без зварювальних вузлів – лише методом згинання. Таким чином, виключаються слабкі місця, які можуть зламатися від навантаження. При цьому частини каркасу необхідно з’єднувати між собою за допомогою болтів.
Від того, який матеріал буде вибраний для каркаса, залежить не тільки міцність конструкції, але й ціна виробу – хороший, надійний диван не може коштувати дешево.
Які бувають розкладні механізми дивану?
Є кілька способів трансформації дивана у спальне місце. Найпоширеніші, це коли він:
– розкладається – “книжка”, “клік-кляк”;
– викочується або висувається – “єврокнижка”, “пума”;
– розгортається – французька та американська (седафлекс) розкладачки.
Перші два варіанти підходять для щоденного сну, тоді як розкладачки – це скоріше гостьовий варіант.
Враховуючи той факт, що диван буде використовуватись майже щодня, процес приведення його в «бойову готовність» має бути швидким та зручним. Механізми трансформації постійно вдосконалюються, тому процес зазвичай займає кілька секунд і виконується без зусиль і зайвих рухів тіла. У деяких варіантах потрібно знімати подушки, в інших робити це не потрібно. Іноді на частини, що рухаються, встановлюють коліщатка, що теж полегшує розкладання дивана. Іноді коліщатка чи ніжки можуть дряпати тверді покриття для підлоги на зразок паркету або ламінату, але ця проблема має свої шляхи вирішення.
Спальне місце та його ортопедичні властивості
Якщо йдеться про щоденне використання, то правильне спальне місце у дивані — це, мабуть, найважливіша деталь. Розглянемо, якою буває основа, на якій розміщується матрац. Найпростіший матеріал, з якого може бути виконана основа, це фанера або ДСП.
Конструкція вважається бюджетним варіантом, але спати на такому дивані буде дуже некомфортно. Не рятує ситуацію навіть м’який матрац. По-перше, з часом фанерна основа продавлюється. По-друге, вона не витримує великої ваги та ударів, а тому запросто може тріснути.
Очевидно, що для щоденного сну фанера – не найкращий вибір. Альтернатива такій основі є, і це такі конструкції:
– металева сітка із квадратним перетином;
– сітка з металевого дроту, зігнутого у вигляді хвилі;
– переплетені смуги із брезенту або ПВХ;
– цільне брезентове або інше щільне полотно (на кшталт розкладачок);
– ламелі;
– комбіновані конструкції.
У комбінованих конструкціях частина основи є дротяною сіткою. Вона розташовується в тій частині, на якій буде найважча частина тіла – тулуб і голова. Під ногами зазвичай натягують брезентові стрічки. Основа з сітки досить надійна і довговічна, витримує велику вагу.
Популярні як основа і ламелі, тобто пружні смужки з дерева, які бувають прямими або трохи вигнутими. Для отримання жорсткої основи використовують прямі пластини, але у більшості диванів стоять гнуті. Вони пружні, міцні, легкі, у поєднанні з гарним матрацом створюють ідеальне спальне місце.
Які бувають матраци та диванні подушки?
Диванні подушки і матраци розрізняються за наповненням, висотою, розміром, матеріалом обивки.
Наповнення
Як наповнювач у матрацах використовується пінополіуретан різної щільності, жорсткості та товщини. Від того, який буде використано ППУ, залежить якість та вартість виробу. М’якіший (S і HS) йде на бюджетні меблі та створення м’яких спинок і підлокітників — там, де навантаження невелике. ST витримує від 60 до 100 кг, EL і HL – більше 100 кг. Ці варіанти використовуються найчастіше. Для дорогих диванів береться HR – штучний латекс та LR – пінополіуретан з ефектом пам’яті.
Подушки та матраци з ортопедичними властивостями є збірною конструкцією, що складається з пружинного блоку та кількох шарів інших матеріалів. Пружинний блок – це, по суті, набір пружин у чохлі певного розміру. Пружинні конструкції бувають двох типів:
– Bonnel з конусоподібними пружинами;
– Pocket Spring з бочкоподібними пружинами.
Конусоподібні пружини використовуються у виробництві матраців вже багато десятиліть і не втрачають популярності. Матрац виходить досить зручним і доступним за ціною. Металеві елементи з’єднуються між собою за допомогою дроту та утворюють залежний пружинний блок Bonnel. Залежним він називається тому, що навантаження розподіляється практично по всій поверхні матраца.
Pocket Spring – це новий вид конструкцій, в якому кожна пружина упакована в свій мішечок і вони ніяк не стикаються один з одним. Всі «бочки» встановлені рядами в чохол і при точковому впливі на один з них ті, які розташовані поруч, на це не реагують. Такий тип конструкцій називають незалежним. Термін служби такого матраца значно довше, ніж звичайного. Якщо якась деталь вийшла з ладу, замінити її не складно.
Відмінною особливістю ортопедичних матраців є не тільки пружинний блок, а й наявність додаткових шарів, між якими він розташований. Кількість таких шарів нічим не лімітована і виробники вигадують все нові та нові конструкції. До цього «сендвіча» можуть входити:
– спінений пінополіуретан – синтетичний матеріал, що має аналогічні латексу властивості, добре тримає форму і в той же час робить матрац м’яким. До ППУ наповнювачів відноситься також Memory Foam;
– повсть – матеріал, що складається з волокон натуральної бавовни та вовни, спресованих при високих температурах. Хороша зносостійкість робить його незамінним як прокладку між пружинним блоком та іншими шарами матраца;
– кокосова койра – ще один натуральний матеріал, який широко використовується у виробництві ортопедичних матраців. Волокна горіха кокосової пальми дуже жорсткі і не втрачають цих якостей навіть після обробки. Отже, матраци виходять також із підвищеною жорсткістю. До переваг койри відносять у тому числі її антибактеріальні властивості.
Крім перерахованого, до складу начинки матраца можуть входити бавовна, сизаль, овеча вовна, синтепон, холкон, холлофайбер, льон і навіть морські водорості.
Висота
Якщо на ліжко можна покласти матрац практично будь-якої висоти, для дивана цей показник обмежується типом розкладного механізму. Деякі конструкції просто неможливо буде скласти, якщо використовувати матрац заввишки більше 5-7 см. Також не кожен механізм дозволяє використовувати пружинні матраци. Висота диванних подушок залежить від дизайну виробу.
Розмір
Розмір спального місця підбирається під зростання власників. Вважається, що для комфортного сну необхідно щоб довжина матраца була на 15-20 см більше зрісту того, хто спатиме на ньому. Якщо це двоспальний диван, то потрібно враховувати зріст того, хто вищий. При виготовленні меблів на замовлення покупець може вибрати, який розмір матраца йому підходить. Варіантів безліч, але в середньому стандартними вважаються такі цифри:
– односпальний диван 80х190 см;
– двоспальний диван 140-160х190 см.
Обивка
Цей елемент дивана несе не лише естетичне навантаження. Недостатньо підібрати обивку відповідного кольору, потрібно щоб вона була:
– простою у догляді;
– міцної, бо щоденні маніпуляції з розкладанням та складанням дивана можуть сильно потріпати матеріал, якщо він неякісний;
– відштовхуючою воду, бруд та пил;
– якщо в домі є тварини, тканина повинна мати властивість «антикіготь»;
– не мати запаху, тому що сон на дивані із синтетичного дермантину навряд чи буде відновлюючим. Навіть аромат нової шкіри спочатку може викликати головний біль.
Вартість та гарантії
Хороший диван з якісним матрацом не може коштувати дешево. Це аксіома і її треба сприйняти як належне. Але у покупця завжди є вибір і можливості заощадити, не дуже втрачаючи як. Наприклад, можна купити диван з серійних моделей, а не виготовляти на замовлення, або вибрати більш простий матрац. Це не означає, що якість такого виробу буде набагато гіршою, ніж у дорогої моделі. Дуже часто продавці використовують різні маркетингові прийоми, щоб схилити покупця до потрібного вибору.
Як і на будь-який інший виріб, на диван надається гарантія. Зазвичай цей термін дорівнює 18 місяців. З її умовами потрібно обов’язково ознайомитись у магазині та зберігати документ до закінчення гарантійного терміну.
То як правильно вибрати диван для сну?
Найголовніше правило – не поспішати. Диван є дорогим придбанням, буде прикро купити його та розчаруватися.
Перше, що потрібно зробити до того, як вирушити в меблевий магазин або виставковий салон – виміряти місце, відведене під нові меблі. Знати потрібно і ширину, і довжину, на яку можна розкласти спальне місце. Для дивана з розкладним механізмом “книжка” потрібно зробити запас не менше 25-30 см за задньою стінкою.
Нижче наведено ще кілька рекомендацій від майстрів фабрики “Триумф”, на що звертати увагу при купівлі дивану:
– довжина виробу вимірюється разом із підлокітниками так, щоб вони стали у відведений простір без здавлювань та деформацій;
– між розкладеним спальним місцем та стіною навпроти повинен залишатися прохід;
– бажано знати хоч приблизну вагу всіх, хто буде спати на дивані, і додати до цієї цифри мінімум 15-20 кг – це дозволить не помилитися з вибором конструкції;
– не потрібно соромитися прилягти і перевірити, наскільки зручним є спальне місце, чи не скрипить щось або хитається. Все має бути міцним та надійним;
– для щоденного використання краще вибрати ортопедичний матрац. Якщо з якихось причин це зробити неможливо, на допомогу прийдуть топпери. Вони тонкі (4-7 см), чудово нівелюють нерівності дивана та дуже зручно згортаються на зберігання в рулон;
– перевіряти, як складається та розкладається механізм, потрібно самостійно, робити це кілька разів без допомоги продавця-консультанта. Тільки так можна зрозуміти, як і наскільки зручно це працює;
– обов’язково потрібно подивитися на якість та цілісність ламелей, дерев’яних конструкцій та інших елементів каркасу;
– вибір обивки – це важливий і дуже індивідуальний процес. Кожен покупець знає, чого хоче. Але в магазині очі розбігаються, консультанти пропонують різні варіанти і легко розгубитися. Щоб не гарячкувати і не нервувати, потрібно просто взяти додому зразки тканин, натуральної або штучної шкіри, що сподобалися, і в реальній обстановці вибрати підходящі варіанти;
– якщо в домі є тварини, потрібно брати тканини з ефектом «антикіготь»;
– якщо є проблеми з місцями зберігання, потрібно вибирати диван зі скринькою для постільних речей. Це може бути частина корпусу або окрема деталь на коліщатках.
Не обов’язково робити вибір тут, зараз і негайно у меблевому салоні. Краще з ідеєю переспати, все обдумати, зважити «за» та «проти» і лише тоді купувати чи замовляти диван. У цьому випадку ризик “емоційної” купівлі знижується в рази, а придбані меблі будуть вірою та правдою служити довгі роки.