У звʼязку з тим, що період дії воєнного стану в Україні триває, громадян, які по віку підлягають призову на військову службу, можуть мобілізувати. Разом з тим, вручення повістки не завжди означає мобілізацію військовозобов’язаного. В департаменті правового забезпечення Дніпровської міськради розповіли, яка відповідальність чекає дніпрян за ігнорування повістки, пише сайт «Дніпро Регіон».
Законодавство України передбачає декілька видів повісток, і якщо у документі йдеться про необхідність з’явитися у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (надалі – ТЦК та СП) – це не завжди означає відправку одержувача повістки на військову службу.
Так, за ігнорування повістки в період воєнного стану в Україні передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Зокрема, у деяких випадках за неявку у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки особу можуть оштрафувати, а в деяких випадках справа може отримати більш серйозні наслідки.
Вид покарання залежить від виду повістки, яка була проігнорована.
Зокрема, особі може бути вручено одну з повісток, які умовно можна поділити на такі групи:
- повістки для уточнення облікових даних. Призовник повинен з’явитися до ТЦК та СП, щоб актуалізувати персональні дані, зокрема щодо місцеперебування, стану здоров’я, складу сім’ї, місця роботи чи навчання тощо;
- повістки для проходження медкомісії. Особа має пройти медичне обстеження ВЛК (військово-лікарською комісією), після якої отримати висновок щодо придатності до військової служби;
- повістки про призов на військову службу в ЗСУ. Тут вже мова йде про проходження строкової служби;
- повістки про прибуття на призовний пункт. Таку повістку вручають після проходження медичної комісії придатному до служби призовнику. Її ще називають «мобілізаційним розпорядженням», «бойовою повісткою», «повісткою на відправку».
Якщо особа у зазначений у повістці час не з’явилася до ТЦК та СП, це вважається порушенням правил мобілізації.
За це передбачено такі санкції
адміністративна відповідальність настає за статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі від 1700 до 3400 грн. (3400-5100 грн. для посадовців), якщо йдеться про повістку для уточнення облікових даних або проходження медкомісії;
кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 5 років може настати за статтею 336 Кримінального кодексу України, якщо особі вручено «бойову» повістку і вона не з’явилася до місця збору.
У статті 337 Кримінального кодексу України йдеться про ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів:
- ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 5100-8500 гривень або виправних робіт на строк до одного року;
- ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів – карається штрафом від п’ятисот (8500 грн.) до семисот (11900 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.